اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹
میزبانی گرم قزوینی‌ها از کرونا با سفر کردن و جدی نگرفتن پروتکل‌های بهداشتی

بالا گرفتن نگرانی‌ها از درجازدن قزوین در وضعیت قرمز

بالا گرفتن نگرانی‌ها از درجازدن قزوین در وضعیت قرمز
کوروس سلیمانی قزوین

جدی نگرفتن توصیه‌ها در خصوص مسافرت نکردن در تعطیلات عاشورا و تاسوعا و عادی انگاری بیماری کرونا در بین مردم سبب شده تا مسئولان نسبت به افزایش شیوع این بیماری در موج دوم آن هشدار بدهند و خواستار اعمال مجدد محدودیت‌ها در برخی کلانشهرها شوند.

 استان قزوین در حالی در وضعیت قرمز قرار گرفته که در موج نخست این بیماری در اسفندماه کنترل مطلوبی نسبت به شیوع آن داشت‌. به همین دلیل چهارشنبه گذشته سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت طی سفری که به قزوین داشت در جلسه با مسئولان این استان نسبت به تثبیت شیوع کرونا در این استان ابراز نگرانی کرد و خواستار نظارت جدی‌تر برای جلوگیری از روند صعودی ابتلا به این بیماری شد. وی با اشاره به این که تنها راه گذر از این بحران رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی است، گفت: در شرایط کنونی باید تمرکز بیشتری بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی داشته باشیم و در این میان رسانه‌ها و خبرنگاران باید تلاش کنند که مردم این بیماری را عادی نگیرند. در پیک اول کرونا را جدی گرفتیم اما پس از آن مردم تصور کردند که تمام شده و دیگر رعایت نکردند که همین موضوع باعث شد با افزایش آمار و بیشترین رقم فوتی‌ها روبه رو شویم.
سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که استان قزوین از لحاظ تعداد تخت بیمارستانی بویژه در بخش دولتی پایین تر از شاخص کشوری و با کمبود روبه رو است، اظهار داشت: با وجود این مشکلات تعاملات خوبی در استان وجود دارد و اگر همدلی نبود به طور قطع کادر بهداشت و درمان نمی‌توانستند موفق شوند. لاری با بیان این که استان قزوین در مسافرت‌های اخیر مقام سوم را در ورودی و خروجی مسافران داشته است، افزود: مدیریت بیماری در قزوین به دلیل قرار گرفتن در شاهراه کشور با چالش‌های زیادی روبه رو است و تلاش کادر درمان و ستاد مقابله با کرونا قابل تقدیر است.
اولویت استان تأمین سلامت دانش‌آموزان است
در همین ارتباط منوچهر حبیبی معاون سیاسی و امنیتی استانداری قزوین به خبرنگار «ایران» گفت: اگرچه روند ابتلا به بیماری کرونا در استان ثابت است ولی اجتماعات باعث می‌شود که نوساناتی در این حوزه داشته باشیم و امیدواریم با اقدامات صورت گرفته روند کاهشی را در این زمینه مشاهده کنیم. وی یکی از دلایل افزایش مبتلایان را مسافرت‌های مردم عنوان کرد و افزود: با وجود تأکید فراوان به مردم استان مبنی بر دعوت نکردن از مسافران و لزوم منع سفر، در بررسی‌های به عمل آمده در تعطیلات اخیر مردم استان قزوین در ردیف ۶ استانی بودند که بیشترین حجم مسافرت به شمال کشور را داشتند و تا زمانی که مردم با ما همراه نشوند نگرانی درخصوص شیوع بیشتر بیماری کرونا وجود دارد و این شرایط در استانی که در موقعیت جغرافیایی ویژه‌ای واقع شده و مسیر تردد بسیاری از استان‌های کشور است بسیار حساس‌تر خواهد بود.
معاون سیاسی استاندار قزوین درباره بازگشایی مدارس گفت: با بازگشایی مدارس، ۲۵۰ هزار دانش‌آموز استان آموزش‌ها را به صورت حضوری و مجازی دریافت می‌کنند. والدین و اولیای دانش‌آموزان یقین داشته باشند تا تضمین و اعتماد کامل در خصوص تأمین سلامت دانش آموزان وجود نداشته باشد اجازه برگزاری کلاس حضوری را نخواهیم داد.
همچنین از مدیران واحدهای تولیدی درخواست داریم اجازه حضور افراد مشکوک به کرونا را در محل‌های کار ندهند و حداقل ۱۴ روز در قرنطینه بمانند.
وی درباره آخرین وضعیت آمار کرونایی استان، افزود: تاکنون هشت هزار و ۶۸۳ نفر بر اثر بیماری کرونا در استان بستری شده که از این تعداد هفت هزار و ۳۲۸ نفر بهبود یافته و ترخیص شده‌اند. در حال حاضر نیز ۳۰۰  نفر بیمار کرونایی در بیمارستان‌ها بستری شده‌اند که تا روز پنجشنبه ۴۵ نفر به این تعداد اضافه شدند.
بیمارستان‌های خصوصی همکاری نمی‌کنند
 پیمان نامدار سرپرست دانشگاه علوم پزشکی قزوین نیز  درباره تثبیت کرونا در استان قزوین به «ایران» گفت: علی‌رغم تلاش‌های صورت گرفته دوره تثبیت کرونا در استان قزوین بیشتر از سایر استان‌ها به طول انجامیده است و هم‌اکنون در شیبی ثابت مانده‌ایم که این امر نگران‌کننده است.
نامدار تصریح کرد: درحالی‌که اقدامات سخت‌گیرانه برای استفاده از ماسک در استان اجرا شده است در حال حاضر حدود ۳۰۰ فرد مبتلا به کرونا در استان قزوین بستری هستند.
وی افزود: از زمان اجباری شدن استفاده از ماسک در ۴۵ روز گذشته  جلسات مختلفی در این خصوص برگزار شده اما همچنان روند بیماری نزولی نیست، اگر اقدامات درست انجام می‌شد نباید هم‌اکنون در وضعیت هشدار قرار می‌گرفتیم.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی قزوین اظهار کرد: در اوج شیوع کرونا ۳۲۰ نفر در بیمارستان‌های استان قزوین بستری بودند که این میزان در بالاترین تعداد خود ۳۶۰ نفر بود اما هم‌اکنون با تلاش‌های صورت گرفته نه‌تنها کاهش بستری نداشتیم بلکه وضعیت تثبیت ‌شده است، در موج اول بخوبی ویروس را کنترل و کم کردیم اما در موج دوم دوره تثبیت بیماری در استان ما بیشتر از استان‌های دیگر و نگران‌کننده است چراکه در شیبی ثابت ماندیم.
 وی خاطرنشان کرد: باید بررسی کنیم که آیا در اجرای عملیات پیشگیری از کرونا موفق بودیم یا نه ؟ در حال حاضر ما در وضعیت ثبات و رو به افزایش هستیم بنابراین ضروری است که در فرآیندها دقت کنیم، با توجه به فرا رسیدن سال تحصیلی باید توجه ویژه‌ای به موضوع بازگشایی مدارس، سرویس مدارس، بوفه مدارس داشته باشیم و کارگروه تخصصی تشکیل دهیم. بازگشایی دانشگاه‌ها را نیز در پیش داریم باید تدبیری بیندیشیم و شرایط را به‌گونه‌ای فراهم کنیم که این بازگشایی‌ها مخاطره‌آمیز نباشد.
وی در پایان درباره شرایط بیمارستان‌های استان بیان کرد: تأمین اجتماعی در این مدت همکاری خوبی با دانشگاه علوم پزشکی داشته و در حال حاضر یک‌ششم بیماران بستری توسط آن‌ها پذیرفته می‌شود، اما برخی از بیمارستان‌های خصوصی با ما همکاری خوبی نمی‌کنند.  یکی از مشکلات استان قزوین این است که ۱۸درصد تخت‌های بیمارستان‌ها در اختیار بخش خصوصی است و حدود ۵۰ درصد تخت‌ها در اختیار بیمارستان‌های دولتی و باقی در اختیار تأمین اجتماعی قرار دارد. البته این نقطه قوت و نشان‌دهنده فعال بودن بخش خصوصی است اما اگر این بیمارستان‌ها در بحران‌ها پای‌ کار نباشند ما آسیب زیادی می‌بینیم.

کپی