اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹

اتحاد ملی احزاب فلسطینی برای مقابله با اسرائیل

اتحاد ملی احزاب فلسطینی برای مقابله با اسرائیل
زهره صفاری خبرنگار

طرح معامله قرن رئیس جمهوری امریکا، تهدید بالقوه الحاق کرانه باختری به اراضی اشغالی و توافق اخیر عـــادی‌سازی روابط رژیم صهیونیستی با امارات، سران احزاب فلسطین را پس از 7 سال وا داشت تا با کنار گذاشتن اختلافات، با هدف ایجاد ساختار سیاسی جدید و اتحاد ملی پای میز مذاکره بنشینند.


 به گزارش شبکه خبری «الجزیره»، این نشست روز پنجشنبه به طور همزمان در سفارت فلسطین در بیروت و دفتر تشکیلات خودگردان فلسطین در رام‌الله به صورت ویدیوکنفرانس برگزار شد و «اسماعیل هنیه»، رئیس دفتر جنبش حماس که پس از 27 سال برای دیداری 7 روزه وارد خاک لبنان شده بود، از احزاب خواست با ایجاد ساختار سیاسی جدید و اتحاد ملی، بر پیمان اسلو میان اسرائیل و فلسطین که برای تشکیل حکومت خودگردان در غزه و کرانه باختری منعقد شده است، پایان دهند. آخرین نشست مشترک احزاب فلسطینی در سال 2013 در قاهره برگزار شد اما از آنجا که لبنان در وقایع اخیر فلسطین بویژه طرح معامله قرن، به نوعی تحت تأثیر قرار داشت، با توافق سران این کشور، این بار بیروت میزبان این نشست شد.
برهه خطرناک تاریخ فلسطین
13 آگوست، وقتی دونالد ترامپ در توئیتی از به رسمیت شناخته شدن اسرائیل توسط امارات به عنوان سومین کشور عرب پرده برداشت، اماراتی‌ها توقف الحاق کرانه باختری را دلیل توافق دانستند و نتانیاهو بدون توجه به واکنش‌ها خرسند از دستاورد منطقه‌ای‌اش به روابط بیشتر با جامعه عرب مسلمان ابراز امیدواری کرد. امیدی که اگر تحقق یابد دود آن بیش از هر کشوری به چشم فلسطینی‌ها خواهد رفت. سران فلسطینی نیز در هراس از این تهدید در شرایط خطر شیوع کرونا نشست ویژه برگزار کردند. «اسماعیل هنیه»، رئیس دفتر سیاسی حماس گفت: «مرکزی فلسطینی باید راه‌اندازی شده و اتحاد ملی برقرار شود تا با ایجاد ساختاری سیاسی بتوانیم بر معاهده اسلو پایان دهیم. ما در معرض خطرات غیرقابل پیش‌بینی قرار داریم و تهدیدی استراتژیک ارزش‌ها و قلمروی ما را به خطر انداخته است. معامله قرن دونالد ترامپ نیز زمینه‌سازی برای مشروعیت هویت صهیونیستم در منطقه و مقدمه عادی‌سازی روابط با اعراب بود تا با یارکشی امریکا شماری از کشورها از جمله اسرائیل را در مقابل احزاب مقاومت و برخی کشورهای حامی آن قرار دهند. اما دود این عادی‌سازی تنها به چشم مبارزان خواهد رفت.»
به نوشته «القدس العربی»، «محمود عباس» نیز که از دفتر رام‌الله در این نشست مشارکت داشت، در حالی که اعلام کرد تا تعیین تکلیف وضعیت دولت فلسطین پای هیچ مذاکره‌ای با اسرائیل و هم پیمانانش نمی‌نشیند به کشورها اخطار داد: «از حالا هیچ‌کس حق ندارد به جای ما صحبت کند. اما ما خواستار تشکیل کنفرانس صلح بین‌المللی با نظارت سازمان ملل هستیم.» در پایان این نشست، بیانیه‌ای مشترک صادر شد که براساس آن حاضران بر تشکیل کمیته احزاب با حضور نمایندگان هر حزب رأی دادند. این نمایندگان قرار است گزارش عملکرد خود را در شورای مرکزی سازمان آزادیبخش فلسطین که 5 هفته دیگر برگزار می‌شود، ارائه کنند.
نعل و میخ بحرین
در روزهایی که هنوز پرونده توافق امارات و اسرائیل جنجال‌برانگیز است و مجوز عربستان برای عبور هواپیماهای صهیونیست‌ها از آسمانش انتقادات فراوانی را به آل‌سعود وارد کرده، بحرین نیز آسمانش را به روی اسرائیل باز کرد. این در حالی است که با وجود اظهارات مقامات اسرائیلی برای معرفی بحرین و عمان به عنوان گزینه‌های بعدی روند عادی‌سازی اعراب، امیر بحرین هرگونه مصالحه با اسرائیل تا تحقق تشکیل آرمان دو دولت را غیرممکن خواند. موضعی که مجوز اخیر آن را زیر سؤال برده و گمانه‌ها درباره پیروی بحرین از امارات در این مسیر را تقویت می‌کند.

کپی