اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹

خاک‌سپاری منوچهر طیاب به جمعه آینده موکول شد

خاک‌سپاری منوچهر طیاب به جمعه آینده موکول شد

مراسم خاکسپاری منوچهر طیاب، مستندساز پیشکسوت کشورمان که ساکن اتریش بود، یک هفته به تعویق افتاد.

مراسم خاک‌سپاری منوچهر طیاب، هنرمند مستندساز به روز جمعه ۲۱ شهریور موکول شد. این هنرمند پیشکسوت که روز چهارم شهریور در وین درگذشت، بعد از ۱۷ روز، در آرامگاه مرکزی این شهر  به خاک سپرده خواهد شد.

پیش‌تر قرار بود این مراسم امروز (جمعه ۱۴ شهریور) برگزار شود اما از آن‌جاکه ظاهرا خاکسپاری در وین، مدتی زمان می‌برد، قرار است این مراسم جمعه آینده (۱۱ سپتامبر برابر با ۲۱ شهریور) برگزار شود.

منوچهر طیاب که به دلیل ابتلا به بیماری سرطان، چند ماهی در بیمارستانی در وین بستری بود، چهارم شهریور در همان بیمارستان از دنیا رفت.

او متولد سال ۱۳۱۶ در تهران، دانش‌آموخته‌ رشته معماری در دانشگاه فنی وین و فارغ‌التحصیل کارگردانی سینما و تلویزیون از دانشکده سینمایی آکادمی دولتی موسیقی و هنرهای نمایشی اتریش بود که از سال ۱۳۴۲ با ساخت فیلم «سفال» به حرفه‌ مستندسازی روی آورد و در ۵۷ سال اخیر، نزدیک به ۱۰۰ فیلم میراث فرهنگی و تاریخی را کارگردانی کرد.

سال گذشته و در جریان برگزاری سیزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، ضمن نکوداشت او و نمایش آثار منتخبش، با اهدای نشان فیروزه حقیقت از این پیشکسوت سینمای مستند تقدیر شد./ ایسنا

کپی