اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
سال 1338(نیمه دوم)/ من به راه خود باید بروم

مرگ نیما یوشیج

مرگ نیما یوشیج
حسن مجیدی

«نیما یوشیج» بانی شعرنو روز پنجشنبه ۱۳ دی ماه در سن 62 سالگی چشم از جهان فرو بست. نام اصلی او علی و نام فامیلش اسفندیاری بود اما چون یکی از اجداد او در طبرستان به‌نام «نیماور» حکومت می‌کرد، نیما نام او را برای خود انتخاب کرد.

 فرزند میرزا ابراهیم نوری اسفندیاری، روز 21 آبان سال ۱۲۷6 در قریه «یوش» از ییلاق نور مازندران بدنیا آمد. در سال ۱۲۸۸... زادگاه خود را ترک گفت و در تهران به تحصیل پرداخت تا جایی که علاوه بر ادبیات فارسی، فرانسه و عربی را می‌دانست و همین دانستن زبان بیگانه باعث شد که او به چشم انداز‌های تازه تری در عالم شعر و ادب دست یابد.نخستین اثری که از او به چاپ رسید «قصه رنگ پریده» بود که در سال ۱۳۰۰ منتشر شد.
 با انتشار این قطعه اهل ادب متوجه طلوع یک ستاره درخشان در عالم شعر پارسی شدند. بعد از آن انتشار «افسانه» و «ای شب» که در قالب تازه و با دید بسیار بلند و چشم‌انداز تازه‌ای ساخته شده بود، در حقیقت انقلابی در شعر پارسی برپا کرد.نیما از سال ۱۳۱۷ در زمره هیأت تحریریه مجله «موسیقی» درآمد و با مرحوم صادق هدایت و غلامحسین مین‌باشیان، همکاری و اشعار خود را در این مجله انتشار داد و در شعر نیما تخلص کرد....نیما در تاریخ و فلسفه اسلامی و لغات عرب و همچنین ادبیات جهان مطالعات فراوانی داشت، اگر چه در شیوه شعر به سبک کلاسیک چیره دست بود ولی طرح نوینی در سرودن اشعار پارسی ریخت به صورتی که بسیاری از جوانان و شعرای امروز از او الهام گرفته‌اند.یک ماه پیش نیما با پسرش «شراگیم» به یوش رفت. در مراجعت سرمای سختی خورد و ذات الریه کرد و چون قبلاً هم از بیماری ورم کلیه رنج می‌برد، در ساعت دو بعد از نیمه شب چشم از جهان فرو بست. در موقع مرگ، همسایه او جلال آل احمد و خانمش دکتر سیمین دانشور و پسر و خانم نیما [عالیه جهانگیری] با عده‌ای از اقوامش حضور داشتند....
مجله تهران مصور - جمعه 24 دی 1338
 
کپی
پیشنهاد سردبیر