اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

اتحادیه اروپا، تحریم دیوان کیفری بین‌المللی از سوی آمریکا را محکوم کرد

اتحادیه اروپا، تحریم دیوان کیفری بین‌المللی از سوی آمریکا را محکوم کرد

اتحادیه اروپا اقدام آمریکا در تحریم دو تن از مقام‌های دیوان کیفری بین‌المللی را محکوم کرد.

جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای تصمیم آمریکا را در وضع تحریم علیه دو تن از مقام‌های دیوان کیفری بین‌المللی را غیرقابل قبول و غیر منتظره توصیف و این اقدام را محکوم کرد و آن را ایجاد اخلال در تحقیقات و روند قضایی این نهاد دانست.

وی همچنین به مقام‌های آمریکایی تاکید کرد تا در تصمیم خود تجدد نظر کنند و به یاد داشته باشند که این دیوان بایستی بتواند به صورت مستقل و بی طرف و مبرا و آزاد از هرگونه دخالت خارجی فعالیت داشته باشد.

بورل در این بیانیه همچنین حمایت خود را از این نهاد اعلام کرد که نقش بسیار حیاتی و مهمی را در برقراری عدالت برای قربانیان جنایت‌ها ایفا می‌کند.

این دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا همچنین وعده داد که از دیوان کیفری بین‌المللی در مقابل هرگونه اقدام در راستای ایجاد اخلال در روند عدالت و تضعیف سیستم بین‌المللی عدالت کیفری دفاع می‌کند.

روز چهارشنبه، مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که دو تن از اعضای دیوان کیفری بین‌المللی، فاتو بنسودا، دادستان و فاکسیو موچوکوکو، رئیس بخش صلاحیت، تکمیل و همکاری دیوان بین‌المللی کیفری بابت تلاش‌هایشان در تحت پیگرد قرار دادن اتباع آمریکایی تحریم شده‌اند.

وی گفت که این دیوان به صورت کامل فاسد شده و یک نهاد فاقد صلاحیت است و آمریکا دیگر تلاش‌های غیرمشروع آن را برای تحت پیگرد قرار دادن آمریکایی‌ها تحمل نمی‌کند.

در مارس سال جاری میلادی، دیوان کیفری بین‌المللی مجوز انجام تحقیقی را درباره جنایات جنگی در افغانستان با این ادعا که از سوی نیروهای آمریکایی، افغان و طالبان صورت گرفته، صادر کرد و باعث خشم ترامپ و مقام‌های رده بالای آمریکایی شد./ایسنا

کپی