اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

ناتو از توافق بین ترکیه-یونان خبر داد/ آتن رد کرد

ناتو از توافق بین ترکیه-یونان خبر داد/ آتن رد کرد

ناتو اعلام کرد که بین یونان و ترکیه بر سر مناقشه دریای مدیترانه شرقی توافقی حاصل شده اما یونان این مساله را رد کرد که مذاکراتی برای کاهش تنش انجام می‌شود.

امیدها برای یک نقطه عطف در کاهش تنش‌ها بین یونان و ترکیه در دریای مدیترانه شرقی روز پنجشنبه پس از آن از بین رفت که مقام‌های یونان این مساله را رد کردند که توافقی برای گفتگو با ترکیه قرار است انجام شود.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو اما اعلام کرده بود که دو طرف توافق کردند تا "مذاکرات فنی" برای جلوگیری از درگیری‌های تصادفی نظامی در منطقه انجام دهند.

وی در بیانیه‌ای اعلام کرد: من ارتباطم را با تمامی متحدان نگران برای یافتن راه حلی برای این تنش حفظ می‌کنم.

چند ساعت پس از این توئیت، آتن برنامه‌ریزی برای چنین گفتگویی را رد کرد و یکی از مقام‌های یونان گفت که بیانیه ناتو بر اساس واقعیت منتشر نشده است.

این مقام مسئول که خواست نامش فاش نشود، گفت: کاهش تنش تنها با خروج سریع تمامی‌های ناوهای ترکیه از آبهای فلات قاره‌ای یونان به دست می‌آید.

وزارت خارجه ترکیه نیز در بیانیه‌ای در حمایت از ابتکارعمل ناتو اعلام کرد، مذاکرات تنها برای حل مشکلات دو جانبه نیست بلکه برای تمرکز بر اقدامات نظامی دو کشور صورت می‌گیرد.

در این بیانیه آمده است: ما تاکید می‌کنیم که کشورمان آماده گفتگویی بی قید و شرط برای یافتن راه حل‌هایی با دوام و عادلانه با یونان در تمامی مشکلات بین ما در چارچوب قانون بین‌الملل است./ایسنا

کپی