اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
وزیر آموزش و پرورش:

شاد عرصه ارائه خدمات متنوع آموزشی است/ خدمات رایگان است

شاد عرصه ارائه خدمات متنوع آموزشی است/ خدمات رایگان است

وزیر آموزش و پرورش گفت: شاد عرصه ارائه خدمات متنوع آموزشی با حداکثر کیفیت آرایی است.

 محسن حاجی میرزایی در مراسم رونمایی از نسخه جدید شبکه آموزشی دانش آموز (شاد) با بیان اینکه شاد عرصه ارائه خدمات متنوع آموزشی با حداکثر کیفیت آرایی است، گفت: انشالله دانش آموزان و معلمان در سال تحصیلی جدید از این خدمات بهره گیرند. کرونا با سرعت و غافلگیرانه آمد.

وی افزود: از حیث غافلگیری، تمام دنیا در برابر این پدیده دگرگون شد و به سرعت تمام نظامات جاری و شئونات زندگی مردمان را تحت تاثیر خود قرار داد.

حاجی میرزایی با بیان اینکه نظام آموزشی و خدمات آموزش یکی از وجوهی بود که تاثیر پذیرفت، افزود: یکی از مهمترین ماموریتهای هر حکومت آموزش است.

وی تاکید کرد: آموزش زیربنای شکل گیری یک جامعه عادلانه است و توزیع مناسب و باکیفیت فرصتهای آموزشی زیرساخت اصلی عدالت اجتماعی است. فاصله ها و تبعیضها و تفاوتها از اینجا آغاز می شود و بعد به سطوح قدرت و ثروت و در نهایت توسعه می یابد.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه کرونا نظام آموزشی را تحت تاثیر قرار داده است، گفت: بیش از یک میلیارد دانش آموز و دانشجو در سراسر دنیا در امر آموزش تحت تاثیر کرونا قرار گرفتند.

وی ادامه داد: ما هم در این عرصه دست به کار شدیم، زیرا تجربه تعطیلات کوتاه را داشتیم اما تعطیلات طولانی می تواند وقفه ای در آموزش ایجاد کند؛ وقفه در آموزش هم اثرات فردی سخت و هم تبعات اجتماعی گسترده ای به دنبال دارد؛ همچنین آثار کوتاه مدت، بلندمدت، روانی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در پی دارد.

حاجی میرزایی گفت: ما در گام اول از تلویزیون کمک گرفتیم و چهار کانال تلویزیونی به کمک ما آمد و برنامه های آموزشی را در دسترس قرار داد. با همه امتیازات و ویژگیهای پوشش گسترده تلویزیون، اما این ارتباط یک طرفه بود لذا اطمینان از دریافت مطالب توسط دانش آموز و رفع ابهامات و پاسخ به سوالات و ارائه تکالیف میسر نبود لذا ناگزیر بودیم به روشهای تکمیلی بپردازیم؛ در این راستا با کمک همراه اول شاد طراحی و فعال شد.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: مانند هر کار دیگری که در زمان کوتاهی و در این حد از گستردگی آغاز می شود، طبیعی است که با کاستی های اولیه ای همراه بودیم، اما تیم مصمم فنی علاقه مند دائما مسایل را رصد می کرد و درصدد حل مشکلات بود. به تدریج شاد کاملتر شد و امروز با نسخه جدید آن که قابلیتهای ارزنده ای دارد، آشنا شدیم.

وی بیان کرد: ما وارد زیست بوم جدیدی شدیم. دنیا در حال انتقال به این زیست بوم جدید بود؛ سرعت تحولات فناوریهای اطلاعات و ارتباطات تمام نظام های اقتصادی و اجتماعی را تحت تاثیر قرار داد. کرونا به این انتقال سرعت بخشید و به یکباره ما را به زیست بوم جدید پرت کرد و این زیست بوم جدید مانند هر زیست بومی توانمندیها، محدودیتها و مخاطراتی دارد که هم باید از ظرفیتها و قابلیتها به بهترین وجه استفاده کرد و هم در برابر مخاطرات تدبیر کرد.

وزیر آموزش و پرورش افزود: اگر جایی فضای آموزشی و معلم باکیفیت کم داریم، تربیت معلم باکیفیت نیازمند زمان است. احداث واحد آموزشی باکیفیت مستلزم زمان و فرصت و هزینه است اما امروز از ظرفیت شاد این امکان را داریم که بهترین تدریس ها را در معرض تمام دانش آموزان قرار دهیم.


وی بیان کرد: ما وارد زیست بوم جدیدی شدیم. دنیا در حال انتقال به این زیست بوم جدید بود؛ سرعت تحولات فناوریهای اطلاعات و ارتباطات تمام نظام های اقتصادی و اجتماعی را تحت تاثیر قرار داد. کرونا به این انتقال سرعت بخشید و به یکباره ما را به زیست بوم جدید پرت کرد و این زیست بوم جدید مانند هر زیست بومی توانمندی هایی و محدودیت هایی و مخاطراتی دارد که هم باید از ظرفیت ها و قابلیت ها به بهترین وجه استفاده کرد و هم در برابر مخاطرات تدبیر کرد.

وزیر آموزش و پرورش افزود: اگر جایی فضای آموزشی و معلم باکیفیت کم داریم، تربیت معلم باکیفیت نیازمند زمان است. احداث واحد آموزشی باکیفیت مستلزم زمان و فرصت و هزینه است اما امروز از ظرفیت شاد این امکان را داریم که بهترین تدریس ها را در معرض تمام دانش آموزان قرار دهیم.

امید آموزش و پرورشی ها به آینده "شاد"
همچنین مدیرکل فناوری وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه ما به لحاظ فناورانه بزرگترین تیم اجرایی کشور را در وزارت آموزش و پرورش در اختیار داریم، گفت: برنامه داریم که این تیم فنی را فعال کنیم. ما تیم ۹۰۰ نفره از کارشناسان فناوری کل کشور داریم که کارشناسان ادارات ما هستند و گرد هم آمدند و آموزشهای کافی به آنها به عنوان راهوران شاد داده شده است.

 حبیبی در مراسم رونمایی از نسخه جدید شبکه شاد بیان کرد: شبکه شاد شبکه ای است که باعث افتخار ماست. اقدام موثری است.

وی در بخش دیگری با بیان اینکه ما به لحاظ فناورانه بزرگترین تیم اجرایی کشور را در وزارت اموزش و پرورش در اختیار داریم، گفت: برنامه داریم که این تیم فنی را فعال کنیم. ما تیم ۹۰۰ نفره از کارشناسان فناوری کل کشور داریم که کارشناسان ادارات ما هستند و گرد هم آمدند و آموزشهای کافی به آنها به عنوان راهوران شاد داده شده است.

حبیبی تصریح کرد: همچنین تیم ۲ هزار نفره از معلمان را خواهیم داشت که در مناطق، به کمک راهوران شاد استفاده از شبکه شاد را به کمک معلمان دیگر میسر خواهند کرد.

وی افزود: ما به آینده شاد امیدواریم، اما این ابتدای کار ماست. 

تعریف فوق برنامه ها در«شاد»/ خدمات رایگان است، خیال خانواده ها راحت
مشاور وزیر آموزش و پرورش نیز در این مراسم با اشاره به رونمایی نسخه جدید شاد گفت: نسخه جدید شاد تعاملی تر، امکانات نرم افزاری قدرتمندتری نصب و همچنین محتوای آموزشی استاندارد در آن تعبیه شده است لذا معلمان و دانش آموزان می توانند صفحه شخصی خود را داشته باشند.

سیدحسن الحسینی در مراسم رونمایی از نسخه جدید شبکه آموزشی دانش آموزی (شاد) گفت: ما اصولا در شرایطی هستیم که حدود ۹۰ درصد دانش آموزان در دنیا وضعیت تحصیلی شان دگرگون شده و در شرایطی هستیم که تحول بزرگی در نظامهای آموزشی در حال وقوع است. کشور ما توانست از همان ابتدا به گونه ای مدیریت کند که آموزش تداوم داشته باشد؛ الان فقط بحث تدوام آموزش نیست و بحث کیفیت آموزش هم برای ما اهمیت دارد.

وی افزود: نسخه جدید شاد تعاملی تر شده است. امکانات نرم افزاری قدرتمندتری نصب و محتوای آموزشی استاندارد تعبیه شده است و معلمان و دانش آموزان می توانند صفحه شخصی خود را داشته باشند. تعامل مناسب و لایو چه صوتی و تصویری برقرار می شود و تمام مناسبات کلاس فیزیکال را در شاد قرار داده ایم.

وی تاکید کرد: به صورت عمومی خدمات پایه شاد تعریف شده است. این خدمات رایگان، همگانی و باکیفیت و قابل استفاده است. انتظار ما این است که همین خدمات را در مدارس غیردولتی هم داشته باشیم.

الحسینی افزود: فضای کاملا امنی هم برای کلیت شبکه شاد از جهت زیرساختی و هم محل امنی برای تدریس و تعلیم و ارتباط دانش آموزان فراهم شده است و هیچ ورود کاربر غیر معتبر در سیستم نداریم. همه با هویت مشخصی ورود می کنند و به همین جهت خیال خانواده ها راحت باشد.

وی ادامه داد: پازل آموزش طوری چیده شده که همه دانش آموزان استفاده کنند و هیچ دانش آموز بازمانده از تحصیل نداشته باشیم. بستر فراهم است و امیدواریم سال پرباری داشته باشیم. همچنین فوق برنامه ها در این فضا تعریف شده است.

مسئول شبکه شاد با بیان اینکه در تابستان شاهد بودیم که فوق برنامه های قدرتمندی اجرا شد، گفت: هم تعلیم و هم تربیت در شاد جریان خواهد داشت و امید می رود سال خوبی داشته باشیم، به خصوص که پیش بینی شده است برای تمام سطوح مدیریت پی ای بالا بیاید.

به گفته الحسینی، سیستم پشتیبانی که برای اینکار تعریف شده است سیستم مطمئن است و راهنمای خوبی برای دسترسی آسان فراهم شده است.

 

/ایسنا

کپی