اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹

دومین جلسه رسیدگی به شکایت قطر از امارات

دومین جلسه رسیدگی به شکایت قطر از امارات

دومین جلسه رسیدگی به شکایت مطرح شده از سوی کشور قطر علیه امارات به اتهام نقض توافق رفع تبعیض نژادی عصر چهارشنبه در دادگاه لاهه برگزار شد.

 به نقل از سایت شبکه خبری الجزیره، محمد عبد العزیز الخلیفی، نماینده حقوقی کشور قطر با حضور در جلسه استماع دفاعیات قطر درباره اعتراضات امارات به این پرونده در دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه اظهار کرد: اقدام امارات با هدف تسلیم کردن دوحه در برابر خواسته‌های سیاسی ابوظبی انجام و منجر به نقض حقوق و آزادی‌های اساسی قطر شده است.

قطر پیشتر مدارکی مرتبط با اقدامات ابوظبی از جمله ممانعت از دخل و تصرف شهروندان قطری در املاک و دارایی‌های خود در امارات، جدا کردن خانواده‌ها و ممانعت از کار و تحصیل شهروندان قطری را به دادگاه لاهه ارائه کرده بود.

نماینده امارات نیز روز دوشنبه از طریق ویدیو کنفرانس اینکه کشورش هر گونه تبعیضی در حق شهروندان قطری مرتکب شده باشد را تکذیب کرده و گفته بود: ممنوعیتی که سال ۲۰۱۷ برای ورود قطری‌ها به امارات در نظر گرفته شده بود، بعدها تغییر کرد.

جلسات استماع دادرسی و رسیدگی به این پرونده چهار روز زمان می‌برد، پس از آن دادگاه لاهه نظر خود را درباره اعتراضات امارات اعلام کرده و در ادامه پرونده را به مرحله صدور حکم منتقل می‌کند.

قطر ژوئن ۲۰۱۸ پرونده موارد نقض مرتبط با محاصره این کشور از اوایل ژوئن ۲۰۱۷ از سوی عربستان، امارات، مصر و بحرین را به دادگاه لاهه برده و ابوظبی را به تبعیض نژادی و نقض حقوق بشر متهم کرد.  / ایسنا

کپی