اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹

دادستان کل آمریکا: رای‌گیری پستی بازی با آتش است

دادستان کل آمریکا: رای‌گیری پستی بازی با آتش است

دادستان کل آمریکا تاکید کرد، رای‌گیری پستی برای انتخابات ریاست جمهوری سه نوامبر در برابر وقوع تقلب انتخاباتی بسیار ضعیف است؛‌ اظهاراتی که بازگو کننده اظهارات رئیس جمهوری آمریکا در محکوم کردن استفاده از این روش رای‌گیری است.

به نقل از خبرگزاری رویترز، ویلیام بار، دادستان کل آمریکا در مصاحبه‌ای با شبکه سی‌ان‌ان گفت:‌ مردم تلاش می‌کنند تا قوانین این روش‌شناسی را تغییر دهند که اگر منطقی به آن بنگرید متوجه می‌شوید که در برابر تقلب و تهدید و اجبار بسیار آسیب‌پذیر است. این روشی بی‌ملاحظه و خطرناک است و در حقیقت مردم با آتش بازی می‌کنند.

رای‌گیری پستی چیز جدیدی در آمریکا نیست و از هر چهار رای‌دهنده در سال ۲۰۱۶ میلادی یک تن به همین روش در انتخابات شرکت کرد. کارشناسان می‌گویند تقلب به هر نوعی در انتخابات بسیار نادر است.

ویلیام بار به یکی از گزارش‌های سال ۲۰۱۵ میلادی کمیسیون اصلاح انتخابات فدرال به ریاست جیمی کارتر، رئیس جمهوری سابق و جیمز بیکر، وزیر امور خارجه سابق آمریکا اشاره کرد که به این نتیجه رسیده بود که آرای غیابی بزرگترین منبع تقلب بالقوه در انتخابات است.

دادستان کل آمریکا گفت: از آن زمان به بعد در روزنامه‌ها، شبکه‌ها و مطالعات آکادمیک تاکید شده که رای‌گیری غیابی در معرض خطر تقلب و تهدید و اجبار قرار دارد. تنها زمانی که این روایت تغییر کرد، پس از روی کار آمدن دولت کنونی است.

وی افزود: تعدادی تحقیقات کنونی درخصوص تقلب در انتخابات وجود دارد که برخی از آنها بسیار بزرگ بوده‌اند.

به خاطر نگرانی‌ها نسبت به رای‌گیری حضوری در جریان پاندمی کرونا، انتظار می‌رود تعداد آرای پستی بی‌سابقه باشد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دموکرات‌ها را به تلاش برای سرقت انتخابات با ترغیب استفاده از رای‌گیری پستی متهم کرده است.

ویلیام بار گفت: تدابیر برای حفاطت از مردم در برابر ویروس کرونا در حوزه‌های رای‌گیری اتخاذ می‌شوند و افرادی که به دلایل وضعیت جسمانی از قبل از شرایط عدم خروج از منزل برخوردار بودند می‌توانند در رای‌گیری غیابی شرکت کنند. 

وی همچنین موضوع مداخله دولت‌های خارجی در انتخابات آمریکا را مطرح کرد اگرچه هیچ مدرکی برای این ادعای خود ارائه نکرد.

بار افزود: من معتقدم وقتی موضوع مداخله در انتخابات مطرح باشد، چین بیشتر از روسیه یک تهدید محسوب می‌شود. من اسناد و مدارک اطلاعاتی را مشاهده کرده‌ام. به همین خاطر است که به این نتیجه رسیده‌ام.

اما ویلیام بار گفت: فعالیت‌هایی دال بر اینکه روسیه ممکن است برای مداخله مجدد در انتخابات تلاش کند، وجود دارند. اگر روسیه مجددا چنین کاری انجام دهد اصلا تعجب نمی‌کنم.  / ایسنا

کپی