اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹
طرف عراقی هنوز مجوز واردات نداده است

محصولات کشاورزی خوزستان پشت مرزهای بسته عراق

محصولات کشاورزی خوزستان پشت مرزهای بسته عراق
زهره افشار خبرنگار

ماه آخر تابستان که می‌شود کار و تلاش کشاورزان برای برداشت میوه و سبزی و صیفی دوچندان می‌شود و آنهایی که در استان‌های مرزی کشت و کار می‌کنند سعی می‌کنند علاوه بر عرضه محصولشان به بازار داخلی بخشی از میوه و سبزی تولیدی‌شان را به بازار ‌های کشور همسایه صادر کنند.

هر چند در حال حاضر  محدودیت‌های کرونایی برای صادرات محصولات کشاورزی به کشورهای همسایه در برخی استان‌های مرزی کاهش یافته و کشاورزان کرمانشاهی و کردستانی می‌توانند محصولات خود را به کردستان عراق صادر کنند اما همچنان مرز عراق به  روی محصولات کشاورزی خوزستان بسته است.
 پیش‌بینی صادرات 100 هزار تنی خرمای خوزستان
 «تورج نوروزی» معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان به «ایران» گفت: سطح زیر کشت اراضی استان در بخش باغ‌ها، گلخانه‌ها و گیاهان دارویی در مجموع 75 هزار هکتار است که عمده‌ترین محصولات خوزستان در این بخش خرما، مرکبات، انار، گیاهان دارویی و محصولات صیفی و سبزی است. وی افزود: معمولاً از این محصولات بیشتر خرما و محصولات صیفی و سبزی به کشورهای همسایه صادر می‌شود.
نوروزی با اشاره به اینکه در سال گذشته تولید خرما در خوزستان 170 هزار تن بود تصریح کرد: انتظار می‌رود این میزان در سال‌جاری از 230 هزار تن فراتر برود. به گفته وی بیشترین محصول کشاورزی صادراتی استان، رقم خرمای استعمران است که عمدتاً به کشورهای روسیه و حوزه خلیج فارس می‌رود. وی تأکید کرد: در سال گذشته بالغ بر 90 هزار تن خر مای خوزستان صادر شد که پیش‌بینی می‌کنیم امسال صادرات این محصول  از 99 هزار تن بگذرد. وی میانگین قیمت خرمای صادراتی خوزستان را یک دلار اعلام کرد. معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در خصوص تأثیر کرونا بر تقاضای محصول خرما توضیح داد: هرچند بازار خرما نیز مانند دیگر محصولات از شیوع کرونا آسیب دیده اما آنچه بیشتر از کرونا بر کاهش مصرف خرما تأثیر داشته است این است که متأسفانه قدرت خرید مردم پایین آمده است. از سوی دیگر هزینه‌های تولید و نگهداری باغ خرما بالا رفته و نخیلات یک باغ محصول دائمی است و مانند زراعت نیست که کشاورز بگوید یک فصل کشت نمی‌کنم تا اوضاع بهتر شود. بررسی ما نشان می‌دهد در حال حاضر هزینه تولید خرما بعلاوه نگهداری نخیلات بالاتر از قیمت فروش خرما است و این یعنی ضرر نخلدار! عمده نخیلات استان خوزستان در اطراف شهرهای شادگان، خرمشهر و آبادان قرار گرفته که در حوزه پایین دست رود کارون است و خوشبختانه با کاهش شوری آب نخیلات وضعیت بهتری پیدا کرده‌اند.
 رکود در مرز چذابه
در همین حال «شهلا عموری »رئیس اتاق بازرگانی اهواز به «ایران» گفت: هنوز مجوزی از سوی عراق برای واردات محصولات کشاورزی صادر نشده است.
وی با اشاره به اینکه شیوع بیماری کرونا باعث شده تا مرزهای مشترک خوزستان با کشور عراق چندین ماه دچار تعطیلی باشند، گفت: با وجود این از اواسط مردادماه فعالیت صادراتی در مرزها آغاز شده ولی هنوز مجوزی از سوی عراق برای واردات محصولات کشاورزی صادر نشده است.عموری اظهارداشت: این شرایط باعث ایجاد رکود در مرزهای استان بویژه چذابه شده است.باید به منظور توسعه صادرات کالاهای داخلی به کشور عراق باید  رایزنی‌ها و هماهنگی‌های جدی با مقامات این کشور انجام شود.
دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان خوزستان خاطرنشان کرد: در حال حاضر تردد کامیون‌های حامل کالاهای ایرانی (به جز محصولات کشاورزی) از مرزهای چذابه و شلمچه به کشور عراق انجام می‌شود.
عموری تصریح کرد: همچنین برخی منابع از صدور مجوزها از سوی کشور عراق مبنی بر واردات محصولات کشاورزی خبر داده‌اند این درحالی است که این مجوزها هنوز به‌صورت رسمی ابلاغ نشده‌اند.
 تولید 4.5 میلیون تن انواع محصول کشاورزی در کرمانشاه
 از سوی دیگر «محمدرضا صفوی» معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه به« ایران »گفت: استان ما بالغ بر 950 هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد که سالانه به طور میانگین 4.5 میلیون تن انواع محصولات کشاورزی تولید می‌کند. وی افزود: از این میزان 3میلیون و 770 هزار تن مربوط به تولیدات زراعی و 309 هزارتن محصولات باغی و مابقی دیگر محصولات از جمله آبزی پروری و دامپروری است. صفوی با اشاره به اینکه کرمانشاه در بخش زراعت فعالیتش متمرکز بر محصولات استراتژیک مانند گندم ،جو و ذرت است تأکید کرد: ما جایگاه خوبی در تولید نخود داریم. به گفته وی گوجه فرنگی، سیب زمینی و پیاز از جمله محصولات کشاورزی هستند که معمولاً راهی بازار عراق می‌شوند. وی گفت: خوشبختانه استان در بخش صنایع تبدیلی گام‌های خوبی برداشته به گونه‌ای که تعداد واحدهای صنایع تبدیلی کشاورزی از 31 واحد سال 92 به 234 واحد در حال حاضر رسیده که کمک بزرگی در بخش صادرات فرآورده‌های کشاورزی به شمار می‌رود.
 مرز پرویز خان به روی محصولات کشاورزی باز است
 «احسان باقرخانی »معاون بازرگانی سازمان صنعت ،معدن و تجارت استان کرمانشاه نیز به «ایران» گفت: استان ما قطب تولید نخود در کشور است و مهمتر این که ما میز کشوری نخود را در اختیار داریم و توسط اتاق بازرگانی استان و شورای ملی نخود ایران مسائل مربوط به این محصول را دنبال می کنیم. وی افزود: البته بیشتر صادرات محصولات کشاورزی از طریق مرزهای استان کرمانشاه به محصولات صیفی و سبزی مانند هندوانه، گوجه فرنگی، پیاز و سیب زمینی اختصاص دارد که معمولاً به کردستان عراق می‌رود.  وی در پاسخ به این پرسش که آیا مشکل صادرات محصولات کشاورزی استان که با شیوع کرونا پیش آمده بود رفع شده توضیح داد: در حال حاضر صادرات محصولات کشاورزی استان به این اقلیم در جریان است مگر محدودیت‌هایی که طرف عراقی در زمان به بازار رسیدن محصولات تولیدی خودشان اعمال می‌کنند.
به گفته وی مرز پرویز خان به‌عنوان یکی از مرز‌های فعال کشور در استان کرمانشاه با اقلیم کردنشین عراق ارتباط داشته و تاکنون با وجود محدودیت‌های کرونایی که در تمامی مرزهای کشورمان حاکم بود بدون وقفه به فعالیت خود ادامه داده و در حال حاضر فعالیت روان و پرحجمی را دارد. مرز‌های سومار و خسروی هم بر اساس هماهنگی‌های صورت گرفته با طرف عراقی هفته‌ای دو روز فعالیت می‌کنند.
مرز «شیخ صله در» ثلاث باباجانی و «شوشمی» درپاوه هم همچنان فعالیت‌های تجاری خود را با اقلیم کرد نشین در خاک عراق دارند. برای سرعت بخشیدن به روند صادرات در استان در حال رایزنی با طرف عراقی هستیم تا فعالیت‌های تجاری خود با طرف عراقی را به حالت قبل از شیوع بیماری کرونا برگردانیم.

نیم نگاه

هر چند در حال حاضر  محدودیت‌های کرونایی برای صادرات محصولات کشاورزی به کشورهای همسایه در برخی استان‌های مرزی کاهش یافته و کشاورزان کرمانشاهی و کردستانی می‌توانند محصولات خود را به کردستان عراق صادر کنند اما همچنان مرز عراق به روی محصولات کشاورزی خوزستان بسته است 

کپی