اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

نبض اقتصاد خراسان شمالی در فصل کرونا

نبض اقتصاد خراسان شمالی در فصل کرونا

با شیوع ویروس کرونا در سال گذشته برای پیشگیری از کنترل آن طرح های مختلفی در خراسان شمالی اجرا شد که یکی از آن ها تعطیلی صنوف بود.

در ابتدای شیوع این ویروس تعداد زیادی از صنوف تعطیل شد اما بعد از فروکش کردن موج اول صنوف دوباره فعالیت خود را شروع کردند اما دوباره بعد از اوج گیری این ویروس کار تعدادی از صنوف به تعطیلی کشیده شد.

تعطیل شدن صنوف در این استان سبب شد تا خسارت اقتصادی زیادی به آن ها وارد شود که علاوه بر خسارت مالی، تعطیلی کارگرها و حتی تعطیلی تعدادی از واحدها نیز از دیگر پیامدهای این ویروس بوده است.

۷ تالار در بجنورد برای همیشه از ادامه فعالیت خودداری کردند

علیرضا علی آبادی رئیس اتحادیه تالار و رستوران داران بجنورد در گفت و گو با ایسنا، گفت: در حال حاضر بیشترین فشار ناشی از شیوع ویروس کرونا بر روی صنف تالارداران و رستوران داران است.

وی با اشاره به اینکه حمایت چندانی از این صنف نشده است، افزود: در حال حاضر تسهیلات کرونایی داده می شود اما به ازای هر کارگر شش میلیون تومان است این در حالی است که خسارت های وارد شده بسیار بیشتر از این اعداد و ارقام است و به هیچ عنوان کفاف جبران خسارت ها را نمی دهد.

علی آبادی ادامه داد: صنف تالارداران جزء ۱۳ رسته ای بوده که بیشترین خسارت را متحمل شده اند و هنوز هم ادامه فعالیت از سوی آن ها ممنوع است و این امر موجب شده تا با توجه به پیش بینی موج سوم کرونا، تعدادی از تالارهای این شهر به طور کلی تعطیل شوند و دیگر ادامه فعالیت ندهند.

وی تصریح کرد: در بجنورد ۲۵ تالار وجود داشت که از این تعداد حدود هفت تالار به طور کلی تعطیل شده اند و دیگر ادامه فعالیت نخواهند داد.

علی آبادی بیکاری کارگران را از دیگر پیامدهای جبران ناپذیر شیوع ویروس کرونا اعلام و اظهارکرد: هر تالار بنا به ظرفیت کاری خود ۱۰ تا ۲۰ کارگر را داشته اند که تمامی این افراد بیکار شده اند.

علاوه بر کرونا، تورم نیز مشتری های رستوران ها را قاپید

علیرضا علی آبادی رئیس اتحادیه تالار و رستوران داران بجنورد در ارتباط با فعالیت رستوران ها نیز گفت: ۱۳۰ رستوران در بجنورد فعالیت می کرد که در حال حاضر فعالیت این واحدها فقط تا ۳۰ درصد ظرفیت و یا اینکه بیرون بر باشند، شده است.

به گفته وی در حال حاضر شش تا هفت رستوران نیز به طور کلی از ادامه فعالیت خودداری کردند.

علی آبادی تصریح کرد: شیوع ویروس کرونا و از سوی دیگر تورم نیز موجب شده تا تعداد مشتریان در رستوران ها به شدت کاهش یابد به طوریکه در حال حاضر قیمت مواد اولیه در رستوران تا ۷۰درصد افزایش یافته و طبق قیمت های اعلام شده رستوران ها موظف هستند فقط تا ۲۵ درصد قیمت غذاها را افزایش دهند که همین میزان، توان مراجعه تعداد زیادی از افراد را به رستوران ها گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: افزایش قیمت و تورم موجب شده تا هر رستوران تعداد کارگرهای خود را به نصف کاهش دهند.

واحدهای اقامتی خراسان شمالی بعد از کرونا شاید نتوانند کمر راست کنند

یونس کاظمی رئیس جامعه واحدهای اقامتی خراسان شمالی در ادامه  گفت: واحدهای اقامتی این استان بعد از کرونا شاید نتوانند دیگر کمر راست کنند و به حالت اولیه خود بازگردند.

وی با تصریح بر اینکه شیوع ویروس کرونا حداقل پنج میلیارد تومان به واحدهای اقامتی استان خسارت وارد کرده است، افزود: واحدهای اقامتی در استان در حال حاضر بدهکارتر از هر زمان دیگر شده اند و بدهی هایی همچون پرداخت حقوق عقب مانده کارکنان، قبوض حامل های انرژی نیز به بدهی های آن ها اضافه شده است.

کاظمی ادامه داد: در حال حاضر اگر قبوض انشعابات برق، گاز، آب به شرکت های خدمات رسان پرداخت نشود انشعابات آن ها قطع می شود و یا هر انشعابی نیز به نام مالک واحد اقامتی باشد آن نیز به جای بدهی به شرکت های خدمات رسان قطع خواهد شد.

وی تصریح کرد: واحدهای اقامتی قبل از فرارسیدن عید نوروز کالاهای مختلفی همچون مواد غذایی را خریداری کرده اند که تاریخ مصرف آن ها گذشته به کنار، موعد پرداخت چک آن ها نیز فرا رسیده است و تمامی آن ها ترتیب اثر داده شده اند.

بیکاری ۸۰۰مربی ورزشی بر اثر ویروس کرونا

بروهی معاون ورزشی اداره کل ورزش و جوانان خراسان شمالی نیز در ادامه در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه باشگاه های ورزشی یکی از بخش هایی بوده که در این استان بر اثر شیوع ویروس کرونا خسارت های فراوانی به آن ها وارد شده است، گفت: ۹۵ درصد از مربی های ورزشی در این استان تحت پوشش بیمه نیستند.

وی با بیان اینکه حدود ۸۰۰ مربی ورزشی در این استان مشغول فعالیت هستند، اظهارکرد: بیشتر مربی های ورزشی در این استان در باشگاه ها مشغول به کار هستند.

به گفته بروهی این تعداد از مربی ها در ۱۹۵ ورزشگاه فعالیت می کنند.

وی تصریح کرد: پایین بودن سطح درآمد یکی از دلایلی است که موجب شده تا این افراد تمایلی به بیمه شدن نداشته باشند.

این مقام مسئول افزود: درآمد میانگین این افراد یک میلیون تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است و همین امر سبب شده تا این افراد نتوانند خود را بیمه کنند.

وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا، تصریح کرد: با تعطیلی باشگاه ها حدود ۸۰۰ نفر از مربی ها نیز بیکار شدند.

معاون ورزشی اداره کل ورزش و جوانان خراسان شمالی ادامه داد: لیست این افراد به وزارت ورزش و جوانان ارائه شده است تا تدابیر لازم برای آن ها نیز انجام شود.

وی در ادامه با تصریح بر اینکه باشگاه های ورزشی بیش از یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان خسارت به آن ها وارد شده است، گفت: علاوه بر خسارت های وارد شده به صاحبان باشگاه ها، به ورزشکاران نیز از لحاظ روحی و روانی نیز خسارت وارد شده است و تعدادی از آن ها باذ مشکلاتی همچون اضافه وزن مواجه شده اند.

بروهی استخرهای شنا را یکی دیگر از مکان های ورزشی اعلام کرد که طی این شش ماه به آن ها خسارت وارد شده است، افزود: زمانیکه آب استخرها تخلیه شود بخش تاسیسات دچار فرسودگی، زنگ زدی می شود.

هنوز بیش از ۴۰ میلیارد تومان از تسهیلات کرونایی مورد درخواست در استان پرداخت نشده است

محمد اربابی معاون اشتغال و کارآفرینی اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی در ادامه در گفت و گو با ایسنا، بیان کرد: ۱۴ رسته شغلی برای دریافت تسهیلات کرونایی معرفی شدند که این رسته ها دارای ۸۴۴ زیررسته است و در این استان در مرحله نخست ۱۱ هزار و ۱۹۶ متقاضی واجد شرایط برای دریافت این تسهیلات معرفی شدند.

وی با اشاره به اینکه تاکنون استقبال برای دریافت این تسهیلات خوب بوده است، گفت: رقم اولیه ابلاغ شده برای سهم استان ۲۱۰ میلیارد تومان بوده که تاکنون شش هزار و ۸۳۳ پرونده با اشتغال هشت هزار و ۲۷۹ نفر برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی شده است.

به گفته اربابی جمع تسهیلات درخواستی ۶۸ میلیارد و ۴۵۸ میلیون و ۹۰۰هزار تومان بوده است که از رقم تسهیلات درخواستی ۲۷ میلیارد و ۷۳۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان پرداخت شده است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا رقم پرداختی اندک بوده است؟ توضیح داد: در واقع تعدادی از افراد در سامانه مورد نظر ثبت نام کرده اما پیگیری های بعدی برای دریافت تسهیلات را انجام نداده و یا مشکل در تامین وثایق داشته اند.

۹۹ درصد از مشمولان قانون کار تسهیلات را دریافت کردند

قربان نباتیان معاون روابط کار اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی نیز در گفت و گو با ایسنا، تصریح کرد: هتل، رستوران، تالار و مجموعه های ورزشی از جمله واحدهایی بوده اند که در این استان بیشتر خسارت را متحمل شده اند.

وی تاکید کرد: شش هزار و ۴۹۹ نفر در کل استان به دلیل بیکار شدن از کار به علت شیوع ویروس کرونا در سامانه مذکور برای دریافت تسهیلات ثبت نام کرده بودند که چهار هزار و ۴۹۹ نفر مشمول قانون کار می شدند و دارای بیمه بودئند.

به گفته نباتیان ۹۹ درصد از افراد ثبت نامی که مشمول قانون کار می شدند تسهیلات مورد نظر را دریافت کرده بودند./ ایسنا

کپی