اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹

هفت میلیون کرونایی در آمریکای لاتین

هفت میلیون کرونایی در آمریکای لاتین

منطقه آمریکای لاتین که در سال های گذشته بالاترین رتبه های جذب گردشگر از سراسر جهان را به خود اختصاص داده، حالا به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا در این منطقه، خالی از گردشگر شده و یکی از مهم ترین منابع درآمدش را از دست داده است.

 هر سال میلیون‌ها گردشگر از چهار گوشه جهان از برزیل دیدن می‌کردند، اما امسال تصاویر نادر و بی سابقه‌ای از مراکز گردشگری در این کشور دیده می‌شود. از پنج ماه پیش تاکنون، کوه کورکووادو از اصلی‌ترین نمادهای ریو دو ژانیرو که تندیس مسیح در نوک این کوه قرار دارد، کاملا خالی از گردشگر است.

از زمان شیوع بیماری کووید-۱۹ در برزیل، مراکز گردشگردی برای نخستین بار از ۸۴ سال پیش تاکنون، تعطیل شده است. بخش گردشگری در برزیل هر سال بیش از پنج میلیارد دلار برای این کشور درآمدزایی دارد.

شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان باعث ایجاد بحرانی بی سابقه در بخش های مختلف اقتصاد جهانی شده است؛ بحرانی که کماکان بدون هیچ گونه راه حلی در حال گسترش است و اقتصاد جهان را در معرض تهدیدی جدی قرار داده است.

در این میان اقتصاد کم توان آمریکای لاتین نیز در شرایطی که شمار مبتلایان کرونا در منطقه آمریکای لاتین از مرز ۷ میلیون نفر فراتر رفته و هر روز بر تعداد مبتلایان افزوده می شود، با سقوط اقتصادی شدیدی روبرو شده و به گفته اقتصاددانان موسسه خدمات مالی و بانکداری گلدمن ساکس در مسیر عمیق ترین و جدی ترین رکود تاریخ خود از زمان جنگ جهانی دوم بدین سو قرار گرفته است.

سقوط اقتصادی ۳.۸ درصدی ناشی از شیوع همه گیر ویروس کرونا که فعالیت های اقتصادی را با رکودی بی سابقه مواجه کرده است، اقتصاد این منطقه را در معرض تخریب و نابودی کامل قرار داده است.

برزیل، بزرگترین کشور آمریکای جنوبی با ۲۱۲ میلیون نفر جمعیت، با ثبت بیش از سه میلیون و ۹۱۰ هزار نفر، بعد از ایالات متحده آمریکا، دومین کشوری است که بیشترین تعداد مبتلایان، یعنی بالغ بر نیمی از مبتلایان کل آمریکای لاتین، را به خود اختصاص داده است.

از آنجا که منطقه آمریکای لاتین با مسائل اقتصادی عدیده ای دست و پنجه نرم می کند، ایجاد شرایط قرنطینه، محدودیت‌های تردد و تعطیلی‌های بیشتر بر کندی هرچه بیشتر موتور محرک اقتصاد این منطقه تاثیر مشهودتری به جا نهاده است. گلدمن ساکس پیش بینی می کند که رشد اقتصادی برزیل ۳.۴درصد، رشد اقتصادی مکزیک ۴.۳درصد و رشد اقتصادی آرژانتین با ۴.۴درصد سقوط مواجه شوند.

شدت شیوع کرونا در منطقه آمریکای لاتین به وِیژه در کشورهایی چون مکزیک، پرو و برزیل به دلیل وابستگی بین اقتصاد و صنعت گردشگری، بر رشد گردشگری کشورهای منطقه نیز ضربه سنگینی وارد کرده است.

کاهش تعداد گردشگران می تواند اقتصاد کشورهای حوزه آمریکای لاتین را به شدت تحت تأثیر قرار دهد زیرا مقدار هزینه صرف شده توسط گردشگران نسبت به سال‌های قبل کاهش چشمگیری می یابد. صنعت جهانگردی در زمره صنایع مهم و درآمدزای اقتصاد برخی کشورهای آمریکای لاتین مانند برزیل، مکزیک و پرو است. امسال به دلیل کمبود گردشگر، این کشورها در معرض از دست دادن تعداد کثیری موقعیت شغلی است که بقای آنها وابسته به صنعت گردشگری است.

طبق آخرین شاخص جهانی شهرهای مقصد از سوی شرکت مسترکارت، در سال ۲۰۱۸میلادی ۱۰ شهر مهم پربازدید آمریکای لاتین درمجموع ۲۸,۷۵ میلیون نفر گردشگر را به خود جذب کرد که از نظر تاثیر اقتصادی به میزان ۲۶,۳۰۰ میلیون دلار ارزش داشته است.

شهر مکزیکوسیتی با ۳.۱۶ میلیون گردشگر،  لیما پایتخت پرو ۲.۶۳ میلیون گردشگر، سانتیاگو شیلی در مجموع ۲.۳۳ میلیون گردشگر داشت و سائوپائولو با یک میلیون ۴۲۵ هزار  بازدیدکننده،  بوئنوس آیرس، به نوبه خود، سال گذشته ۲.۰۴ میلیون گردشگر و پاناما سیتی ۱.۴۹ میلیون نفر در رتبه های بعدی قرار گرفتند.

درآمد ناشی از ورود گردشگران به منطقه آمریکای لاتین بالغ بر ۲۸ میلیارد دلار برآورد شده است.

شهر لیما پایتخت پرو که با برخورداری از جاذبه توریستی و فرهنگی جزء پربازدیدترین مناطق جهان شناخته می شدند در بحران کرونای از لحاظ گردشگری بسیار متضرر شده و دو ایالت سائوپائولو به عنوان موتور اقتصادی و فرهنگی و ریو دو ژانیرو قطب گردشگری برزیل، بیش از سایر مناطق این کشور تحت تاثیر این همه گیری قرار گرفته اند. 

همچنین “مکزیکوسیتی” که در سال ۲۰۱۶میلادی در جایگاه دوم محبوب‌ترین شهرهای آمریکای لاتین جای گرفته بود و بوئنوس آیرس آرژانتین نیز به دلیل محدودیت های تردد کاهش چشمگیری از لحاظ آمار گردشگران داشته اند.

لطمه ویروس کرونا به صنعت گردشگری موجب شد تا بزرگ‌ترین شرکت هواپیمایی آمریکای لاتین در آمریکا اعلام ورشکستگی کند.

شرکت هواپیمایی لات‌ام (LATAM) طی بیانیه ای خبر دادند که این گروه هواپیمایی و گروه های همکار آن در شیلی، پرو، کلمبیا، اکوادور و آمریکا درخواست ورشکستگی خود را امروز در آمریکا ثبت کردند. شیوع جهانی ویروس کرونا فعالیت‌های این شرکت را به شدت کاهش داده بود.

تنها صنعت گردشگری کشورهای آمریکای لاتین تحت تأثیر کاهش جهانگردان درهمه گیری کرونا با بحران روبرو نیست، بلکه اغلب کشورهای اروپایی دوران بحرانی را سپری می کنند. روز گذشته شورای جهانی سفر و جهانگردی طی گزارشی اعلام کرد که کاهش حضور گردشگران می تواند تا پایان سال میلادی صنعت توریسم بریتانیا را با ۳۳ میلیارد پوند خسارت مواجه کند.

گلوریا گوارا مدیرعامل شورای جهانی سفر و جهانگردی سه شنبه به خبرنگاران گفت: «فقدان سفرهای بین المللی ناشی از همه گیری کرونا می تواند بیش از ۳۸ میلیارد یورو به اقتصاد آلمان زیان وارد کند و همچنین می تواند موقعیت برلین را به عنوان یکی از مراکز برتر صنعت گردشگری جهانی تهدید کند. این شورا در این گزارش به آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و همچنین رهبران کشورهای گروه۷ توصیه کرده تا برای جلوگیری از زیان اقتصادی ناشی از همه گیری ویروس کرونا، تدابیر تازه‌ای اتخاذ کنند.

در حالی که آمریکای لاتین به عنوان آسیب دیده‌ترین منطقه جهان با پیامدهای ناشی از گسترش شدید ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کند، اما تلاش محققان و دانشمندان در برخی کشورهای این منطقه از جمله کوبا، برزیل، مکزیک و آرژانتین برای همکاری با موسسات جهانی و دستیابی سریع به واکسن کووید-۱۹ همچنان ادامه دارد.


  / ایرنا

کپی