اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹

باید فدراسیون جهانی را درباره پرونده ویلموتس توجیه کرد

سیاست‌های دوگانه فیفا در قبال فوتبال ایران

سیاست‌های دوگانه فیفا در قبال فوتبال ایران
حامد جیرودی خبرنگار

تعلیق، خطری است که این روزها دوباره فوتبال ایران را تهدید می‌کند. فیفا و ای اف سی پنجشنبه در نامه‌ای مشترک به فدراسیون فوتبال درباره برخورد قوه قضائیه ایران با متهمان پرونده مارک ویلموتس و احضار مدیران ارشد فدراسیون فوتبال ایران اخطار داده و به این اشاره کردند که در صورت برخورد قضایی با اتهام اهمال‌کاری، خطراتی از جمله تعلیق، فوتبال ایران را تهدید خواهد کرد.

شاید از یک نظر و در ظاهر، این موضوع نمونه بارز دخالت در فوتبال به حساب بیاید و فیفا نیز بر اساس شنیده‌های خود این موضوع را برنتابیده و خواستار توضیحات فدراسیون شده است ولی باید از زوایه دیگری هم به این موضوع نگاه کرد. فدراسیون جهانی فوتبال در حالی این نامه را ارسال و نگرانی خود را از دخالت در امور فدراسیون فوتبال ابراز کرده که پرونده قرارداد سرمربی بلژیکی سابق تیم ملی و حکم سنگینی که فیفا درباره پرداخت بدهی به او صادر کرده، به یکی از مهم‌ترین مسائل ورزش ایران در طول سال های اخیر تبدیل شده است. طبیعی است که در این شرایط، علاقه مندان به فوتبال و تیم ملی از وضعیت نابسامان فدراسیون فوتبال ناراضی و خواستار اصلاحات در آن باشند. به هر حال، فوتبال به‌عنوان یک پدیده اجتماعی در جامعه از اهمیت زیادی برخوردار است و بسیاری از مردم اتفاق‌های پیرامون آن را رصد می‌کنند. در این شرایط، مردم انتظار ورود نهادهای نظارتی، اطلاعاتی، قضایی و امنیتی را دارند تا پول هنگفتی که قرار است به ویلموتس داده شود، به‌صورت دقیق حسابرسی شود. اتفاقی که باعث شد نمایندگان مجلس به آن واکنش‌های مختلفی داشته باشند و پرونده را کاملاً بررسی کنند. ضمن اینکه سازمان بازرسی کل کشور نیز به این پرونده ورود کرد و 8 نفر از متهمان پرونده را به مراجع قضایی معرفی کرد تا در این خصوص از آنها تحقیق و تفحص کنند.

این پرونده در شرایطی رسیدگی می‌شود که فدراسیون فوتبال مدت هاست بدون رئیس اداره می‌شود و تکلیف اساسنامه آن نیز که باید به تأیید فیفا برسد و بعد از آن انتخابات فدراسیون برگزار شود، روشن نشده است. طبیعی است که در این شرایط و پرونده‌ای اینچنینی، مجمع فدراسیون فوتبال باید ورود پیدا می‌کرد و از رئیس سابق فدراسیون و اعضای هیأت رئیسه درباره چگونگی قرارداد و فسخ ویلموتس توضیح می‌خواست اما به هر دلیلی این اتفاق نیفتاده است. آنچه مشخص است، این است که مجمع فدراسیون فوتبال به غیر از زمان انتخابات‌ که هر 4 سال یک بار برگزار می‌شود، نقش تعیین کننده‌ای نداشته و در ماه‌های اخیر و پس از استعفای مهدی تاج جلسه‌ای تشکیل نداد تا درباره مدیریت او و اتفاق‌های رخ داده در زیر مجموعه مدیریتی او توضیحی بخواهد. ضمن اینکه کمیته اخلاق فدراسیون هم در خصوص پرونده ویلموتس کاری انجام نداده است. در این وضعیت و با گره خوردن مسأله، نهادهای قضایی و بازرسی ورود کرده‌اند تا فوتبال ایران را از بحرانی که گرفتار آن شده نجات دهند. حالا هم فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا در شرایطی بحث استقلال فدراسیون را پیش کشیده‌اند که به نظر می‌رسد از داخل اطلاعات ناقص و نادرستی به آنها رسیده است. مانند بحث قانون منع استفاده از بازنشستگان که فدراسیون فوتبال در آن سرسختی بسیار زیادی از خود نشان داد. تا جایی که جیانی اینفانتینو رئیس فیفا هم به آن واکنش داشت و در آن روزها هم بحث دخالت در فوتبال پیش کشیده و در نهایت تاج در مقام خود ابقا شد. حالا اما باید امروز که فرصت آخر پاسخگویی به فیفا و ای اف سی است، توضیحات کاملی به آنها داده شود تا سایه تعلیق برداشته شود. باید حقیقت را به مراجع بین‌المللی فوتبال انتقال داد. واقعیت این است که به نظر می‌رسد فساد مالی در فدراسیون رخنه کرده و افراد مربوطه احضار شده‌اند تا از آنها توضیحاتی خواسته شود و اسناد و مدارک مورد بررسی قرار گیرد. نکته جالبی که در خصوص خود فیفا باید به آن اشاره کرد این است که آنها در شرایطی به‌صورت مداوم به موضوع استقلال فدراسیون اهتمام دارند که خود فدراسیون جهانی تحت تأثیر سیاست‌های بیرون از مجموعه خود است. پول پاداش صعود به جام جهانی و پاداش باشگاه‌ها در این نهاد است ولی بلوکه شده و هر وقت برای پرداخت آن درخواست می‌شود، فیفا به موضوع تحریم ایران اشاره می‌کند و به‌صورت قطره چکانی و با اما و اگر مقداری از آن را می‌پردازد اما زمانی که بحث‌های داخلی پیش می‌آید، موضع می‌گیرد و برای دخالت‌ها ابراز نگرانی می‌کند. باید دید این شرایط در نهایت چه سرنوشتی را برای فوتبال ایران رقم خواهد زد.

کپی