اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹

عقب‌نشینی ۴۳ هزار واحدی شاخص بورس

شاخص بورس وارد کانال 1/6میلیون واحدی شد

شاخص بورس وارد کانال 1/6میلیون واحدی شد

گروه اقتصادی | پیش‌بینی می‌شد که از روز گذشته بازار سهام به تعادل نسبی برسد؛ اما در پایان معاملات 11 شهریور 1399مجدداً افت شاخص کل رقم خورد. به این ترتیب که شاخص کل در بازار بورس ۴۳ هزار و ۲۹۴ واحد افت کرد و در نهایت به رقم یک میلیون و ۶۸۴ هزار واحد رسید. براساس معاملات این روز بیش از ۶ میلیارد و ۵۱ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۱۰۲ هزار و ۲۹۵ میلیارد ریال داد و ستد شد.

با نگاهی جزئی‌تر به آخرین جلسه معاملات، همچنین شاخص کل(هم وزن) با ۶ هزار و ۵۱۵ واحد کاهش به ۴۵۵ هزار و ۹۹۰ واحد و شاخص قیمت (هم وزن) با چهار هزار و ۲۷۳ واحد افت به ۲۹۹ هزار و ۹۶ واحد رسید. شاخص بازار اول نیز ۲۸ هزار و ۱۹۷ واحد و شاخص بازار دوم ۱۰۱ هزار و ۵۹۰ واحد کاهش داشتند.
سهام شرکت‌های شاخص ساز که این روند منفی بازار را رقم زدند، به این ترتیب بود: صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس) با پنج هزار و ۶۸ واحد، سرمایه گذاری تأمین اجتماعی (شستا) با چهار هزار و ۳۵۵ واحد، پالایش نفت اصفهان (شپنا) با دو هزار و ۱۸۰ واحد، مخابرات ایران (اخابر) با یک هزار و ۸۶۴ واحد، پالایش نفت تهران (شتران) با یک هزار و ۷۹۹ واحد، معدنی و صنعتی گل گهر (کگل) با یک هزار و ۷۳۸ واحد، ایران خودرو (خودرو) با یک هزار و ۶۰۲ واحد، سرمایه‌گذاری غدیر (وغدیر) با یک هزار و ۵۲۹ واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان (پارسان) با یک هزار و ۵۲۷ واحد،  گروه مپنا (رمپنا) با یک هزار و ۴۲۶ واحد، شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه) با یک هزار و ۴۱۷ واحد و معدنی و صنعتی چادرملو (کچاد) با یک هزار و ۲۶۷ واحد.
علاوه بر این در بین تمامی نمادها، نماد ملی صنایع مس ایران (فملی) با دو هزار و ۸۵۴ واحد، فولاد خوزستان (فخوز) با ۸۳۹ واحد، فولاد کاوه جنوب کیش (کاوه) با ۳۱۰ واحد، پتروشیمی پردیس (شپدیس) با ۲۶۱ واحد، تأمین سرمایه امین (امین) با ۱۳۵ واحد، پتروشیمی شیراز (شیراز) با ۶۶ واحد، دشت مرغاب (غدشت) با ۳۷ واحد، قند نیشابور (قنیشا) با ۳۵ واحد، سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی (ویترو) با ۲۰ واحد، کارخانجات تولیدی شیشه رازی (کرازی) با ۲۰ واحد، گسترش صنایع و خدمات کشاورزی (تکشا) با ۱۷ واحد بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص بورس داشتند.
پربیننده‌ترین گروه نمادهای این روز هم نماد فولاد مبارکه اصفهان، پالایش نفت اصفهان، ملی صنایع مس ایران، بانک تجارت، پالایش نفت بندرعباس، ایران خودرو، و پالایش نفت تهران بودند. گروه فلزات اساسی در معاملات روز گذشته صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه ۹۹۴ میلیون و ۸۵۳ هزار برگه سهم به ارزش ۲۷ هزار و ۹۱۰ میلیارد ریال داد و ستد شد.
اما چرا شاخص کل بورس در روز گذشته روندی متفاوت از انتظارات را طی کرد و با ریزش ۲٫۵ درصدی به کانال یک میلیون و ۶۸۴ هزار واحدی بازگشت؟
بازار نیاز به محرک اقتصادی دارد
آنچه شاخص کل بازار سهام را روز گذشته بر مدار نزولی قرار داد، افزایش حجم فروش به نسبت تقاضا بود. حمید میرمعینی کارشناس بازار سرمایه با بیان این مطلب به «ایران» توضیح می‌دهد: «بازار هنوز به یک نقطه مطلوب برای برقراری تعادل نرسیده است. حال از روی ترس سهامداران و یا عدم ارزندگی سهم شرکت‌ها، هنوز به خطی نرسیده‌ایم که فروشندگان بی تمایل به فروش سهام خود و خریداران مشتاق خرید سهم باشند و این یعنی هنوز تعادل در بازار ایجاد نشده است.»
این کارشناس بازار سرمایه ادامه می‌دهد: «فشار عرضه اجازه نمی‌دهد که بازار روند صعودی خود را ادامه دهد. شاید در چند ماه قبل رشد قیمت‌ها بدون پشتوانه بود و این قیمت‌ها اکنون باید به نقطه‌ای برسند که ارزندگی دارند. این مسأله را از یک ماه پیش به فعالان بازار سرمایه گوشزد کرده بودم و احتمالاً تا 3 ماه نیز روند آن طول خواهد کشید.»
میرمعینی قیمت‌های جذاب را در شاخص کلی بین یک میلیون و 400 هزار تا یک میلیون و 500 هزار واحد پیش‌بینی می‌کند و می‌گوید: «به نظر می‌رسد که برای شاخص کل بالاتر و حفظ سهامداران در این بازار نیازمند محرک‌های رشد هستیم. تا زمانی که محرک‌های رشد قوی و بنیادی وارد بازار نشود، بازار جای رشد ندارد و سرمایه‌گذار نیز در چنین بازاری نمی‌ماند و خروج آن فشار عرضه را بیشتر خواهد کرد.»
او ادامه می‌دهد: «این محرک رشد می‌تواند بهبود شرایط اقتصادی و امید به این بهبود، تغییرات بنیادی در اقتصاد نظیر رفع محدودیت‌های تحریمی و برگشتن به برجام، تصمیمات ساختاری اقتصادی و مواردی از این دست باشد. اگر ویروس کرونا حال به هر طریقی نظیر کشف و توزیع واکسن کنترل شود و شرایط صادرات بهبود یابد، می‌توانیم به بهبود وضعیت امیدوار باشیم. محرک نوع سوم نیز که نشان‌دهنده وخامت اوضاع اقتصاد است اما می‌تواند به رشد شاخص کمک کند، افزایش نرخ ارز است. البته انتظار تورمی ناشی از محرک رشد ارزی، به نوعی بازی با اعداد روی تابلوست و برای ادامه روند مثبت در بازار نیازمند محرک‌های قوی تری هستیم.»
خطری معاملات بورس را تهدید نمی‌کند
اما در مقابل این نگاه، برخی از کارشناسان بازار سرمایه می‌گویند که روند حرکت بازار رو به بهبود است.
یک کارشناس بازار سرمایه گفت: تصمیماتی که جدیداً برای بهبود روند بازار اتخاذ شده نشان می‌دهد که سیاست کلی دولت در کشور حمایت از بورس است و به دنبال خروج نقدینگی از این بازار و سلب اعتماد سهامداران برای ادامه سرمایه‌گذاری در این بازار نیست و در وضعیت فعلی خطری معاملات بازار را تهدید نمی‌کند.
«محسن عبداللهی» به ایرنا گفت: رشد تقریباً ۴۰۰ درصدی شاخص بورس که بازار توانست از بهمن سال ۹۸ تا اوایل مردادماه به دست آورد باعث شد تا بازار نیاز به اصلاح و دست به دست شدن سهام پیدا کند.
او اصلاح شاخص بورس از دو میلیون واحد تا یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد را ناشی از فرآیند طبیعی رشد دانست و گفت: طبق فرآیندهای مالی هیچ رشدی به صورت مستمر ادامه‌دار نیست و نیازمند برگشت به روند گذشته معاملات و اصلاح  است تا سهام بتواند با بهای تمام شده جدید برای سرمایه‌گذاران ایجاد جذابیت کند و دوباره به مسیر رشد بازگردد.
عبداللهی خاطرنشان کرد: با توجه به حمایت‌های ساختاری و سهامداری اخیر از بازار قطعاً روند صعودی شاخص بورس ادامه‌دار خواهد شد و ورود نقدینگی به این بازار نسبت به هفته‌های گذشته بهتر می‌شود.
اما آنچه میان تمام اظهارات کارشناسان و مسئولان مشترک است، این است که سهامداران باید با احتیاط در این بازار فعالیت کنند و سرمایه‌ای را برای معاملات وارد بازار سهام کنند که برای آن توان ریسک‌پذیری دارند. بازار سهام به همان اندازه که جذاب است، درجه ریسک بالایی دارد.
روز گذشته شاخص فرابورس نیز بیش از ۳۷۰ واحد کاهش داشت و روی کانال ۱۷ هزار و ۷۸۸ واحد ثابت ماند. همچنین در این بازار یک میلیارد و ۳۱۹ میلیون برگه سهم به ارزش ۳۰ هزار و ۸۷۴ ریال داد و ستد شد.
عرضه املاک مازاد بانک‌ها در بورس کلید خورد
در همین حال عرضه املاک مازاد بانک‌ها در بورس کالای ایران آغاز شد. به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل بورس کالای ایران؛ بانک اقتصاد نوین به‌عنوان نخستین بانک برای تکالیف قانونی خود برای واگذاری املاک مازاد خود از مسیر بازار سرمایه، یک قطعه زمین با کاربری مسکونی - تجاری و دو ملک تجاری را برای فروش در بورس کالا با استفاده از مکانیسم حراج آگهی کرد.
این اطلاعیه شامل سه ملک شامل یک قطعه زمین در بندرعباس و دو باب واحد تجاری در کرمان است. 

کپی