اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

شکایت یک زن ووهانی از دولت چین
ژائو لی، یک زن ووهانی، شهری که به‌عنوان خاستگاه کرونا شناخته می‌شود، از دولت چین به‌خاطر شیوع این بیماری شکایت کرد. این زن 39 ساله به‌خاطر مرگ پدر خود بر اثر ابتلا به این ویروس از دولت چین درخواست غرامت کرده و خواستار عذرخواهی رسمی شده است. با این حال دادگاه این شکایت را وارد ندانسته اما ژائو لی تأکید کرده، شکایت خود را به دادگاه دیگری خواهد برد. سرسختی این زن باعث شده پلیس امنیتی چین در ووهان به خانواده او اعلام کند، لی را از ادامه تلاش‌هایش منصرف کنند، در غیر این صورت ممکن است پیامدهای بدی برای وی داشته باشد.
---
مقاومت برای ابقاء
در روزهایی که جمهوری گینه صحنه اعتراضات گسترده ضد دولتی است، گمانه زنی‌ها برای تلاش حزب حاکم بر این کشور برای آغاز سومین دوره ریاست جمهوری «آلفا کاندی» 82 ساله بر سر زبان‌ها افتاده است.  گفته می‌شود رئیس جمهوری گینه چند ماه قبل با ایجاد اصلاحات در قانون اساسی، شرایط را برای سومین نامزدی اش در انتخابات ریاست جمهوری فراهم آورده است. حزب تابع کاندی، رسماً کاندیداتوری او در انتخابات آگوست را اعلام کرده اما هنوز درخواست رسمی از سوی رئیس‌جمهوری صادر نشده است. او که با پیروزی در انتخابات سال 2010 و 2015 بر کرسی ریاست جمهوری نشسته است، در بیانیه‌ای انتخاباتی اعلام کرده تنها در صورتی کاندیداتوری را می‌پذیرد که وضعیت زنان، جوانان و فقرا مورد بررسی قرار گیرد.
 
---
حمایت ترامپ از شلیک گلوله به مخالفانش
دونالد ترامپ در کنفرانس خبری کاخ سفید در پاسخ به سؤال خبرنگار سی‌ان‌ان که پرسید آیا طرفدارانش را به خاطر شلیک گلوله‌های پلاستیکی آغشته به مواد رنگی به سوی معترضان مخالف در اورگان پورتلند محکوم می‌کند؟ با حمایت از طرفداران خود گفت: طرفداران شما هم به یک مرد جوان محترم شلیک کردند و او را کشتند، نه با رنگ بلکه با گلوله. ترامپ و بایدن یکدیگر را مسئول خشونت‌ها در امریکا می‌دانند.
 
---
ثبت نام مادر در شناسنامه افغان ها
معاون دوم رئیس‌جمهوری افغانستان از تصمیم کمیته قانونگذاری این کشور برای ثبت ‌نام مادر در شناسنامه‌ها خبر داد. اما اجرای این قانون به تأیید دولت و پارلمان وابسته است. این تصمیم در پی تشکیل کمپین فعالان حقوق زنان راه‌اندازی شد که با ترند عبارت «نامم کجاست؟» خواستار تعدیل و اصلاح قوانین شدند.
 
یک میلیون روسی کرونا گرفتند
آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا ساعت 14 امروز به 25 میلیون و 662 هزار و 135 نفر رسید. آمار قربانیان نیز 855 هزار و 352 نفر بود. امریکا همچنان رکورددار کرونا است و 6 میلیون و 212 هزار و 174 نفر در این کشور به کووید19 مبتلا شده و 187 هزار و 742 نفر نیز جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند. پس ‌‌از امریکا، برزیل با 3 میلیون و 910 هزار و 901 نفر مبتلا و 121 هزار و 515 قربانی در مقام دوم مبتلایان به ویروس کرونا قرار دارد. هند نیز با 3 میلیون و 694 هزار و 878 مبتلا و 65 هزار و 469 قربانی در جایگاه سوم جدول مبتلایان به کرونا در جهان نشسته است. در رتبه چهارم هم روسیه یک میلیون و 48 مبتلا و 17 هزار و 299 قربانی کووید 19 دارد. پرو هم با 652 هزار و 37 مورد ابتلا و 28 هزار و 944 قربانی در رده پنجم جدول کرونایی قرار گرفته است.
 
کپی