اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

تمدید دوباره عملیات اکتشافی ترکیه صدای یونان را درآورد

تمدید دوباره عملیات اکتشافی ترکیه صدای یونان را درآورد

وزارت امور خارجه یونان، ترکیه را در پی تصمیمش برای تمدید ماموریت مطالعات لرزه‌شناختی کشتی تحقیقاتی جنجالی خود موسوم به کشتی "اوروچ رئیس" در منطقه‌ای مورد مناقشه در شرق دریای مدیترانه، به دست زدن به اقدامات "تحریک‌آمیز و تضعیف ثبات" در این حوزه متهم کرد.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت امور خارجه یونان در بیانیه‌ای اعلام کرد: ترکیه همچنان با پشتکار به نقش خود به عنوان یک اخلالگر و عامل ایجاد بی‌ثباتی در منطقه ادامه می‌دهد، همچنان درخواست‌ها برای گفت‌وگو را نادیده گرفته و اقدامات تحریک‌آمیزش را در راستای رقم زدن بن‌بستی با میل خود تشدید کرده، امنیت و ثبات را در منطقه تضعیف ساخته و جامعه بین‌المللی را وادار به برخورد ساخته است.

این وزارتخانه در ادامه عنوان کرد: آتن تسلیم باجگیری‌ها نشده و به همکاری در راستای تعیین حدود مرزها با همه کشورهای منطقه ادامه می‌دهد.

این بیانیه یونان بعد از آن منتشر شد که ترکیه اخیراً اعلام کرد، فعالیت‌های مطالعاتی کشتی اوروچ رئیس خود را تمدید می‌کند. پیشتر ترکیه یک بار ماموریت این کشتی تحقیقاتی را در حوزه دریای مدیترانه تا دوشنبه شب گذشته تمدید کرده بود. با این حال آنکارا مجدداً طی یک حکم‌ جدید ماموریت این کشتی را تا ۱۲ سپتامبر تمدید کرد.

تنش‌ها میان ترکیه و یونان در شرق دریای مدیترانه بعد از آن بالا گرفت که آنکارا فعالیت‌های اکتشافی را در یک سری آبهای مورد ادعای یونان در اوایل اوت شروع کرد. آتن این منطقه را یک منطقه اقتصادی انحصاری خود در نظر می‌گیرد و متعهد شده است تا از حقوق حاکمیتی خود با تمامی تدابیر لازم محافظت کند.  / ایسنا

کپی