اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
سال 1337(نیمه دوم)/ بحران ترک تابعیت در اواخر دهه 30

سالی 300 نفر مهاجرت می‌کنند

سالی 300 نفر  مهاجرت می‌کنند

چندی است که مسأله مهاجرت افراد ایرانی به خارج از کشور مورد توجه قرار گرفته و برای بازگرداندن آنها به وطن فعالیت‌هایی صورت گرفته است. این مهاجرین غیر از آن گروهی هستند که طی قرون گذشته به عراق یا سواحل جنوبی خلیج فارس و نقاط دیگر مهاجرت کرده‌اند.

 مقصود مهاجرینی است که طی پانزده سال اخیر خاک وطن را ترک گفته‌اند، از جمله چهار پنج سال پیش موقعی که دولت کانادا اعلام کرد حاضر به قبول مهاجر خارجی می‌باشد و عده زیادی از جوانان که اغلب دیپلمه و تحصیلکرده بودند در اداره اقتصادی سفارت انگلیس ثبت‌نام کردند. بعضی از آنان که واجد شرایط بودند هم اکنون هزاران فرسنگ دور از وطن بسر می‌برند و کمتر کسی از حال و روز آنها خبر دارد.
 مهاجرت و ترک تابعیت
معمولاً اکثر مهاجرت‌ها به ترک تابعیت منجر می‌شود و ایرانیانی که در سال‌های اخیر ترک تابعیت کرده‌اند علل مختلفی داشته است.  اغلب این عده کسانی هستند که بدون انجام تشریفات قانونی ترک تابعیت در ایران، تبعیت یک کشور خارجی را قبول کرده‌اند. اکثر ایرانیانی که تبعه امریکا شده‌اند از این قبیل افراد هستند که بعد از پنج سال اقامت در امریکا به تابعیت آن کشور درآمده‌اند. این عده به علت انجام نیافتن تشریفات قانونی در ایران هنوز تبعه این کشور شناخته می‌شوند.
ëعلت ترک تابعیت
ایرانیانی که ترک تابعیت کرده‌اند از دسته‌های مختلف می‌باشند. یک دسته دانشجویانی هستند که جهت ادامه تحصیل به خارج از کشور (بخصوص به امریکا) می‌روند. عده‌ای از این دانشجویان پس از خاتمه تحصیلات خود متأسفانه از آمدن به ایران و خدمت در راه وطن خودداری می‌کنند و اگر چه سال‌های اخیر اقداماتی برای جلب آنان به کشور صورت گرفت ولی هنوز اشکالات اساسی در این راه از بین نرفته است.
 سالی سیصد نفر مهاجر
به موجب آمار به‌دست آمده، به‌طور متوسط سالی سیصد تا سیصد و پنجاه نفر از ایرانیان ترک تابعیت نموده و مهاجرت می‌کنند. مهاجرین ایرانی به کشورهای کانادا، امریکا و سایر نواحی عزیمت می‌نمایند. مهاجرین کانادا را جوانان بیکار و مهاجرین امریکا را جوانان تحصیلکرده تشکیل می‌دهند. غیر از مهاجرین مزبور همه ساله عده زیادی از سواحل خلیج فارس به‌طور قاچاق به کویت، بحرین و سایر شیخ‌نشین‌ها می‌روند و این مهاجرت قاچاقی متأسفانه اغلب باعث بروز حوادث ناگوار می‌گردد.
 اتباع جدید ایران
در مقابل ایرانیانی که به عناوین مختلف ترک شهر و دیار و وطن می‌کنند و در خاک بیگانه رحل اقامت می‌افکنند، هر سال عده نسبتاً قابل توجهی از اتباع بیگانه تبعیت دولت ایران را پذیرفته‌اند.طبق آمار موجود، در سال گذشته ۲۵۰ نفر از بیگانگان تابعیت ایران را قبول کرده‌اند. از آمار به‌دست آمده چنین برمی آید که هرسال به‌طور متوسط بین دویست و پنجاه الی سیصد نفر از اتباع بیگانه به تابعیت ایران درمی‌آیند. غالب این عده را زنان یا شوهران ایرانیانی که با بیگانگان ازدواج می‌کنند و با همسران خارجی خود به ایران باز می‌گردند تشکیل می‌دهند....
مجله تهران مصور – جمعه 17 بهمن 1337
کپی