اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹
فقط ۳۵ درصد شالیزارهای گیلان بیمه هستند

۵۰۰ میلیارد تومان خسارت به شالیزارهایی که تبدیل به باتلاق شدند

۵۰۰ میلیارد تومان خسارت به شالیزارهایی که تبدیل به باتلاق شدند
زهره افشار خبرنگار

در فاصله سه ساعت، به طور متوسط 200 میلیمتر باران در شالیزارهایی بارید که آماده درو بودند. اتفاقی نادر که در 50 سال اخیر بارش این حجم باران در فصل برداشت محصول بی‌سابقه بوده است. هرچند بارش‌های سیل آسای دو هفته پیش گیلان موجب خسارت 500 میلیارد تومانی به بخش شالیکاری استان شده است اما مسئولان استانی می‌گویند سیلاب تأثیری بر میزان تولید برنج نداشته و جای نگرانی برای کاهش تولید برنج گیلان وجود ندارد.

 «امیر مرادی » مدیرکل مدیریت بحران استان گیلان به «ایران» گفت: بارش‌های سیل آسا که در دو مرحله، استان را درنوردید در 50 سال گذشته در فصل گرما و برداشت برنج استان سابقه نداشته است.

به گفته وی، حجم بارش‌ها در املش 400 میلیمتر، رودسر 200 میلیمتر و در بقیه نقاط استان بالای 100 میلیمتر بوده است.

وی افزود: مشکل اینجا بوده که به فرض در املش در یک بازه زمانی 3 ساعته به یکباره 200 میلیمتر بارش باران آمده بود. این حجم سیلاب درست در زمانی وارد شالیزارها شده که می‌باید عملیات برداشت برنج انجام می‌شد و متأسفانه برخی شالیزارها به شکل باتلاق درآمده بود. این وضعیت موجب شده بود که به گفته مسئولان جهاد کشاورزی گیلان، شالیکاران برای عملیات برداشت مجبور شوند کارگرانی با دستمزد روزی 400 هزار تومان بگیرند که این مسأله آنها را بشدت متضرر کرد و از سوی دیگر آب فراوانی هم وارد شالیزارها شده است.

مدیر کل مدیریت بحران گیلان خاطرنشان کرد: قبل از بررسی‌های کارشناسی، دغدغه وزیر جهاد کشاورزی، وزیرکشور و مسئولان کشوری کاهش تولید برنج گیلان به‌دلیل بروز این سیلاب‌ها بود که خوشبختانه در جلساتی که با نماینده وزیران جهاد کشاورزی و کشور در استان برگزار شد با مستندات و گزارش‌های میدانی که از سوی جهاد کشاورزی استان ارائه شد مشخص شد که خوشبختانه تولید برنج گیلان به لحاظ کمی کاهش نخواهد داشت و این خبر خوشی است. اما به هر جهت سیلاب خسارت 500 میلیارد تومانی به شالیکاران زده و این در حالی است که از 238 هزار هکتار اراضی شالیکاری گیلان تنها 35 درصد اراضی تحت پوشش بیمه کشاورزی هستند. جدا از آن دسته از شالیکارانی که بیمه هستند، مسئولان استانی برای جبران خسارت دیگر کشاورزان پیشنهادهایی را به دولت داده‌اند. استمهال وام‌های کشاورزی، بخشودگی دیرکرد وام‌های قبلی و از همه مهم تر پرداخت 200 میلیارد تومان کمک بلاعوض به شالیکاران استان از جمله این پیشنهادها است که از سوی استانداری در حال پیگیری است.

مدیر کل مدیریت بحران گیلان گلایه‌هایی هم از چگونگی بیمه کشاورزی و مقررات دست و پاگیر آن برای شالیکاران داشت. وی گفت: با اینکه در بخش شالیکاری، دولت 70 درصد حق بیمه را پرداخت می‌کند و شالیکار تنها باید 30 درصد آن را بپردازد ولی متأسفانه می‌بینیم استقبالی از سوی شالیکاران برای بیمه محصول کشاورزی نمی‌شود و این به معنای این است که حتماً اشکالی در این بخش وجود دارد. انتظار ما به‌عنوان یک استان تولید کننده برنج رفع مشکلات بیمه شالیکاران است.

وی همچنین با اشاره به اینکه در جریان سیل‌های سال های 97 و 98 بیش از 22 پل در نقاط مختلف استان آسیب جدی دیدند، افزود: متأسفانه حجم پرداخت‌ها برای بازسازی این پل‌ها به گونه ای است که هم اکنون برخی از پل‌ها هنوز پیشرفت فیزیکی در حد20 تا 50 درصد دارند و این نگرانی وجود دارد که اگر این پل‌ها به طور کامل بازسازی نشوند در سیل‌های احتمالی پاییز مجدداً تخریب کامل شوند.


 

کپی