اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹

ورود ترامپ و بایدن به نزاع‌های خیابانی

ورود ترامپ و بایدن به نزاع‌های خیابانی
وصال روحانی

جدال انتخاباتی دونالد ترامپ و جو بایدن برای کسب مقام ریاست جمهوری امریکا به خیابان‌های پورتلند مرکز دائماً ناآرام ایالت اور‌گون و چند شهر ملتهب دیگر این کشور کشیده شده است. عرصه‌ای که روز شنبه در جریان تیراندازی‌هایی خونبار یک هوادار رادیکال ترامپ به قتل رسید ولی بایدن نامزد حزب دموکرات بلافاصله ترامپ را متهم به گداخته‌تر کردن آتش این مهلکه کرد.

از زمان به قتل رسیدن سبعانه جورج فلوید سیاهپوست به‌دست پلیس بی‌رحم مینیاپولیس در 25 مه(5 خرداد) تظاهرات ضد تبعیض نژادی امریکا را در نوریده است ولی محل شدیدترین مبارزات و رویارویی‌ها شهر پورتلند بوده که هر شب معترضان با پلیس‌های مسلح رو‌در رو می‌شوند و شهر تا ساعات اولیه صبح آرام نمی‌گیرد. به‌گزارش سایت «الجزیره» بایدن که در رقابت بر سر کسب آرای بیشتر در انتخابات 3 نوامبر(13 آبان) ریاست‌جمهوری امریکا از ترامپ مالک فعلی کاخ سفید پیش افتاده است، در بیانیه‌ای که روز گذشته منتشر کرد، آورده است: «من هرگونه خشونتی را محکوم می‌کنم، چه از جناح راست باشد و چه جناح چپ و از دونالد ترامپ هم می‌خواهم که همین موضع را در پیش بگیرد. این درست نیست که جریانات تند جاری و رقابت‌های شدید حزبی، کشور را وارد جنگ کند. »
در مقابل ترامپ مثل معمول از طریق توئیت‌هایش جواب بایدن و سایر مخالفان را داد. او با استفاده از تصاویر ورود هوادارانش به شهر پورتلند نوشت: «اینها میهن پرستان واقعی‌اند و در نقطه مقابل ما تد ویلر (شهردار پورتلند که منتقد ترامپ است) را هم داریم که با اهداف و اغراض شخصی‌اش این شهر را به منطقه جنگی تبدیل کرده است.»
مرگ و سرقت در جنوب پورتلند
در حالی که روز یکشنبه حدود 600 خودروی حامل هواداران ترامپ و خیل تظاهرکنندگان طرفدار بایدن در نقاط جنوبی شهر پورتلند رو‌در‌رو ایستادند، صدای تیراندازی اوضاع را وخیم‌تر کرد و نیروهای فدرال پس از ورود به مهلکه جسد مردی را یافتند که گلوله‌ای به سینه‌اش خورده و کشته شده بود. این مرد ظاهراً از طرفداران ترامپ بوده است. به گزارش پلیس منطقه حتی پس از این واقعه تلخ نیز شهر رو به آرامش نرفت و عده‌ای به فروشگاه‌ها ریختند و اجناس را به سرقت بردند.
لگدمال شدن وعده‌های ترامپ
با این حال ترامپ هم از شعله‌ورتر کردن آتش مبارزات خیابانی ابایی ندارد زیرا قرار است امروز (سه‌شنبه) وارد شهر کینوشا در ایالت بحران زده ویسکانسین شود که در هفته‌های اخیر محل تعارض‌های شدیدی بوده است. این تقابل‌ها از 10 روز پیش که در جریان تیراندازی پلیس به یک سیاهپوست دیگر به نام جاکوب بلیک، وی مقابل چشم‌های فرزند‌انش از هفت نقطه مجروح و فلج شد، روبه وخامت گذاشته است. مقام‌های محلی بارها از ترامپ خواسته‌اند به ویسکانسین نیاید تا این منطقه ملتهب‌تر نشود اما فکر و ذکر او پس‌زدن جو بایدن در انتخابات 2020 است و در این راه وعده‌های خود در کنوانسیون اخیر حزبش را هم که در آن قول داد قانون و نظم‌گرایی حرف اول انتخابات باشد، لگدمال کرده است.
ترامپ از شلوغ‌تر شدن اوضاع امنیتی امریکا و رسیدن آن به نقطه جوش استقبال می‌کند زیرا این نا آرامی‌ها پرده‌ای نسبی روی مرگ بیش از 187 هزار امریکایی براثر شیوع کرونا می‌کشد. حال آن‌که سوءمدیریت وی بوده که این بیماری را غیرقابل مهار و شمار قربانیان را بیش از حد کرده است.  مشاوران بایدن معتقدند هرچند ترامپ از مسأله فوق سود زیادی برده اما لااقل مردم امریکا و بویژه هواداران بایدن بیش از پیش فهمیده‌اند از مردی حمایت می‌کنند که بر خلاف ترامپ آشوب‌ساز نیست و یک دوره آرامش توأم با مصالحه‌جویی‌های ملی و بین‌المللی را درصورت تسخیر کاخ سفید به اجرا خواهد نهاد. نزدیکان ترامپ دیروز به این ادعا هم پاسخی ندادند که در جریان تیر‌اندازی موافقان و مخالفان وی در کینوشا دو فرد طرفدار بایدن جان باخته‌اند و فرد تیرانداز از منطقه گریخته است.

کپی