اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹

خسرو معصومی به انتشار نسخه قاچاق فیلمش اعتراض کرد

جنجال«خرس»

جنجال«خرس»

خسرو معصومی درباره انتشار نسخه قاچاق فیلم «خرس» گفت: تمام کسانی که 9 سال قبل فیلم را توقیف کردند، در این اتفاق مقصر هستند.

 «خرس» به کارگردانی خسرو معصومی و تهیه‌کنندگی جواد نوروزبیگی یکی از چند فیلم توقیف شده سینمای ایران است که اگرچه سال 90 در جشنواره فیلم فجر نمایش داده شد و دو جایزه هم گرفت، اما به دستور مدیران وقت توقیف شد و اجازه اکران پیدا نکرد.
در این سال‌ها بارها و بارها کارگردان فیلم نسبت به صادر نشدن مجوز اکران فیلمش که در دولت‌های یازدهم و دوازدهم هم ادامه داشته، اعتراض کرده بود. او همواره تأکید داشت که فیلمش فقط به برخی مشکلات و آسیب‌های پس از جنگ می‌پردازد که در هر جنگی ممکن است اتفاق بیفتد. معصومی آنقدر به اکران فیلمش روی پرده سینما اصرار داشت که حتی امسال و در شرایط کرونایی که سینماها اول تعطیل شدند و بعد هم از رونق افتادند، حاضر به اکران آنلاین فیلمش نشد و تأکید کرد «خرس» برای پرده سینماست.
اما حالا پس از 9 سال انتظار برای صدور مجوز نمایش «خرس» به او خبر رسیده که فیلمش قاچاق  و نسخه‌ای از آن منتشر شده است.
معصومی درابن باره به ایسنا گفت: «نمی‌دانم چه باید بگویم، آنقدر مجوز ندادند که آخر کار به اینجا رسید و لابد اگر هم اعتراض کنیم، می‌گویند کار خودتان بوده است.» او با گله‌ از کسانی که در این سال‌ها برای رفع توقیف فیلم تلاشی انجام ندادند، گفت: «من علاوه بر جشنواره فجر، این فیلم را در جشنواره‌ها یا رویدادهای خارجی دیگری هم نمایش دادم. هر کسی «خرس» را تماشا کرد منقلب شد، با اینکه فیلم تلخی است. تأکید می‌کنم که این فیلم «ضد جنگ» است چون ما در آن هشت سال جنگ عراق علیه ایران، شروع کننده جنگ نبودیم. ما دفاع کردیم و «خرس» فیلمی علیه دفاع مقدس نیست. با این حال نمی‌دانم چرا در زمانی که پیگیر اکران فیلم بودیم آقای سجادپور (مدیر وقت نظارت و ارزشیابی) منتقدهایی را آورد تا نظرشان را بگویند؛ منتقدانی که من تا به حال ندیده بودم و اصلا درباره فیلم صحبت نمی‌کردند، فقط می‌گفتند فیلم مشکل شرعی دارد! »
معصومی ادامه داد: «مقصر اصلی قاچاق فیلم همان کسانی هستند که چند سال قبل فیلم را توقیف کردند و با کارشان و نیز با برچسب‌هایی که به فیلم زدند، سنگی را درون چاه انداختند که هیچ عاقلی بعد از آن جرأت نکرد آن را بیرون آورد.» «خرس» داستان رزمنده‌ای است که به جبهه‌های جنگ می‌رود و پس از ۱۴ سال مفقودالاثر بودن متوجه می‌شود که همسرش با فرد دیگری ازدواج کرده است. «خرس» با بازی پرویز پرستویی، فرهاد اصلانی و مریلا زارعی در سال 90 ساخته شد.
کپی