اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
سرپرست شرکت شهرک‌های صنعتی البرز:

سه شهرک صنعتی البرز در منطقه بحرانی آب قرار دارند

سه شهرک صنعتی البرز در منطقه بحرانی آب قرار دارند

سرپرست شرکت شهرک‌های صنعتی البرز گفت: در سفر اخیر وزیر نیرو در مجموع ۲۰ میلیون متر مکعب معادل ۶۳۵ لیتر بر ثانیه از سدهای امیرکبیر و طالقان به البرز اختصاص می یابد که سهم بخش صنعت از این حق آبه جدید ۲۰۰ لیتر بر ثانیه خواهد بود.

علی مهدی پور در نشست خبری روز دوشنبه ۱۰ شهریور اظهار کرد: یکی از مهمترین دغدغه‌های فعالان اقتصادی البرز تامین آب برای فعالیت واحدهای صنعتی و تولیدی است.

وی ادامه داد: در حال حاضر سه شهرک صنعتی امید البرز، کوثر و اشتهارد در منطقه بحرانی آب قرار گرفته و واحدهای تولیدی و صنعتی مستقر در آنها برای تامین آب مورد نیاز خود با مشکل جدی مواجه هستند.

وی با بیان اینکه رفع مشکل کمبود آب این شهرک‌ها دغدغه مدیران استانی بوده، توضیح داد: در سفر اخیر وزیر نیرو در مجموع ۲۰ میلیون متر مکعب  معادل ۶۳۵ لیتر بر ثانیه از سدهای امیرکبیر و طالقان به البرز اختصاص می یابد که سهم بخش صنعت از این حق آبه جدید ۲۰۰ لیتر بر ثانیه خواهد بود.

این مسئول تاکید کرد: بخش زیادی از حق آبه جدید بخش صنعت به شهرک صنعتی اشتهارد، کوثر و امید البرز که با مشکل جدی کمبود آب مواجه هستند اختصاص پیدا می‌کند.

مهدی پور با بیان اینکه برای حل مشکل آب واحدهای فعال این شهرک‌ها احداث چاه‌های جدید را در دستور کار قرار داده ایم، تاکید کرد: علی رغم اینکه احداث چاه هزینه زیادی دارد ولی برای جذب سرمایه گذار جدید و رونق فعالیت واحدهای فعال در شهرک‌های صنعتی استان برنامه حفر چاه‌های جدید را در دستور کار قرار داده ایم.

سرپرست شرکت شهرک‌های صنعتی البرز با اشاره به ظرفیت اشتغالزایی ناشی از تزریق آب به بخش صنعت استان گفت:  به ازای هر لیتر آب در ثانیه حدود ۴۰۰۰ شغل جدید ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد: بخش زیادی از منابع آبی اشتهارد به بخش کشاورزی که اغلب هم سنتی است و هدررفت آب زیادی دارد، تخصیص می‌یابد که به نظر می رسد باید در این زمینه با حساسیت بیشتری ورود کرد چون اشتغال ناشی بخش کشاورزی در مقایسه با اشتغالی که بخش صنعت با همان میزان آب ایجاد می‌کند، قابل مقایسه نیست.

این مسئول همچنین به بهره برداری از تصفیه خانه شهرک صنعتی کوثر اشاره کرد و گفت: ظرفیت این تصفیه خانه ۲۰۰ مترمکعب در شبانه روز است که با رقم تقریبی ۶.۵ میلیارد تومان ساخته شده است./ ایسنا

کپی