اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

تغذیه‌گرایی تالاب زریوار علت اصلی مرگ ماهیان

تغذیه‌گرایی تالاب زریوار علت اصلی مرگ ماهیان

در چند روز گذشته مرگ ناگهانی تعدادی ماهی درتالاب بین المللی زریوار نگرانی‌هایی برای دوستداران محیط زیست در فضای مجازی به وجود آورده بود که جواب کارشناسی این اداره کل؛ تغذیه گرایی تالاب را علت اصلی مرگ ماهیان و این تلفات معرفی کرد.

رییس اداره شهرستان مریوان اظهار کرد: در روزهای اخیر شاهد تلف شدن ماهیان تالاب زریوار بودیم که در چند سال گذشته هم در این موقع از سال تکرارشده است، لذا بررسی این موضوع در دستور حفاظت محیط زیست قرار گرفت.

ابراهیم همت بلند ادامه داد: در تحقیقات و بررسی‌های به عمل آمده مشخص شد که افزایش فعالیت‌های پلانکتون ها، فیتوپلانکتون ها، زئوپلانکتون ها و جلبکی موجود در تالاب زریوار و افزایش دما باعث کاهش اکسیژن محلول در آب شده و موجب خفگی ماهیان تالاب می شود.

وی عنوان کرد: تغذیه گرایی آب زریوار از تهدیدهای این تالاب واحتمالا علت مرگ ماهیان باشد که این مورد هم به دلیل ورود فاضلاب انسانی ناشی از عدم ایفای وظایف توسط آبفای استان و کود حیوانی مورد استفاده کشاورزان به تالاب و از همه مهم‌تر نحوه صید ماهی به روش استفاده از مواد نیترات را از جمله جو پوسیده بوده که توسط ماهیگیران در دریاچه زریبار معمول شده است.

وی خاطرنشان کرد: ماهیان تلف شده بیشتراز نوع کاراس، اردک ماهی و فیتوفاک است که در تمام دریاچه وجود دارند که بعد از تلف شدن باد اجساد ماهیان را به ساحل شرقی دریاچه محل گردشگری می کشاند و گردشگران شاهد ماهیان تلف شده، می شوند.

تالاب زریوار (زریبار) یکی از مهمترین دریاچه های آب شیرین در ایران و منطقه است و از غنی ترین و متنوع ترین اکوسیستم و پدیده زیست محیطی استان و کشور می باشد که با مساحت بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ هکتار به عنوان پناهگاه حیات وحش جزء مناطق چهارگانه تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان کردستان است و به دلیل جایگاه منحصر به فرد آن، از اهمیت اکولوژیکی، گیاهی، جانوری و هیدرولوژیکی بالایی برخوردار است./ ایسنا

کپی