اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹

# عاشورا

# عاشورا
یگانه خدامی

عزاداری روز عاشورای امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا متفاوت با همیشه برگزار شد. کاربران شبکه های اجتماعی از چند روز پیش درباره این تفاوت ها می نوشتند و دیروز این روایت ها بیشتر شد. از نحوه عزاداری هیأت ها تا نذری دادن.


دلتنگی برای عزاداری های همیشگی ماه محرم را در نوشته های بسیاری از کاربران می دیدیم: «‏با اینکه امسال کرونا نذاشت خیلی اتفاق ها بیفته، ولی هنوز هم عاشورا یه حال و هوای دیگه‌ای داره»، « ‏به «هر روزه بودن عاشورا و همه جایی بودن کربلا» ایمانی عجیب دارم؛ آدمی است و انتخاب‌هایش. هر سال عاشورا یادم می‌ماند تا ببینم در کربلاهای مکرر سال و‌ ماهی که‌ گذشت در کدام صف ایستاده‌ بودم؟ هرکس کربلا و عاشورای خود را دارد؛ مکرر و پرشمار، هر بار به اسمی و رسمی.»، ‏ «پارسال این ساعت‌ها توی مسجد حظیره نشسته بودیم و منتظر بودیم که هیأت بعثت یزد بیاد.»، «‏اولین توئیت تاریخ متعلق به امام حسین: (بعد از اینکه به نامه درخواست حمایتش جواب داده نشد) از حسین بن علی به بنی‌هاشم. اما بعد «انگار دنیا هیچ وقت نبوده و انگار آخرت همیشه بوده است»  والسلام » ، «‏رفقای هیأت ما، پول شام روضه رو جمع کردن دادن ۱۰ تا زندانی جرایم مالی زیر ۱۰میلیون رو آزاد کردن. قیدشون هم این بود که صبح تاسوعا خونه شون باشند. الحمدلله که از دیروز آزاد شدند. 5-4 نفر جمع بشین، می تونید یک نفر رو بفرستین سر خونه و زندگیش!»، «‌‏اگه نذری دارین این شب ها عزیزانی که همراه مریض هستن و
شب ها جلوی بیمارستان می خوابن رو فراموش نکنید»، «‏چندین سال بود هر طوری بود با بدبختی  شب ‎عاشورا خودم رو می رسوندم ‎کربلا اما امان از امسال و ‎کرونا....دلم طاقت نیاورد تهران بمونم اومدم مشهد تسلیت بگم...»، «‏روز تاسوعا و عاشورا خودش دلگیره، چه برسه به اینکه کرونا هم باشه و تو خونه باشی. دیگه زندگی چه‌طور ثابت کنه که مزخرف شده؟»، «‌‏کاش کرونا نبود؛ فاصله نبود؛ اجبار نبود؛ درد یه لقمه نون نبود، الان محله خودمون بودم در حال تدارک ناهار ظهر عاشورا. خاطره‌اش خیلی دور بنظر میرسه انگار که یه خواب بوده؛ از طرفی هم اونقدر دقیق و با جزئیات یادمه که انگار همین دیروز بود.»، « ‏امسال‌ تاسوعا و عاشورا با بقیه سال ها فرق می کرد .امسال با وجود کرونا، ولی محرم از سال قبل باشکوه تر برگزار شد»، « ‏توی روستای ما هر سال تاسوعا و عاشورا به طرز عجیبی شلوغ میشد و دسته ها و هیأت ها در حال عزاداری بودند. امروز اما کل آبادی را گشتم نه از آن جمعیت و سینه زنی ها خبری بود و نه از آن شور و حال و هوا! سکوتی سهمگین و غریب بر آبادی حاکم بود. چه کردی با ما کرونا؟»، «چندمین هیأت محلی را گذری دیدم و همچنان مبهوت نظم و دقتشون برای رعایت پروتکل ها هستم.»

 

کپی