اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹
اعلام آمادگی بنیاد مستضعفان برای تفاهم با ساکنان محلی

خانه‌های مردم در روستای ابوالفضل قلع و قمع نمی‌شود

خانه‌های مردم در روستای ابوالفضل قلع و قمع نمی‌شود

گروه ایران زمین/ روستایی خارج از محدوده؛ جایی بین شهرک زردشت و کیانشهر اهواز که روی نقشه‌ها و تقسیمات کشوری وجود خارجی ندارد. حتی نام ابوالفضل هم که ساکنان روستا خود بر آن نهاده‌اند در اوراق رسمی و نقشه‌های شهرداری وجود ندارد.

ساکنان این روستا سال‌هاست که در محدوده پرتناقض بودن و دیده نشدن زندگی می‌کنند و مدت‌هاست که برای اثبات حقانیت و نسق خود در ادارات دادگستری، ثبت، شهرداری و بنیاد مستضعفان در رفت و آمدند. اوراق و اسناد رسمی موجود چندان به نفع آنها نیست. به گفته «علی افشین»، مدیرکل ثبت اسناد و املاک خوزستان این املاک مربوط به بنیاد مستضعفان کشور بوده و حدود دو یا سه سال است که اهالی در این منطقه ساکن شده و اقدام به ساخت‌وساز کرده و آنجا را به عنوان روستا مطرح کرده‌اند.
اسناد شش‌دانگ این منطقه در سال ۱۳۱۰ به نام اشخاص و به عنوان اسناد کشاورزی صادر شده است. اینجا مؤسسه‌ای کشاورزی حدود دو تا سه هزار هکتار بود که بعد‌ها تفکیک شده و یکی از مالکان توسط دادگاه انقلاب محکوم و سند پلاک آن به نام بنیاد مستضعفان صادر شده است.
اما «سید یوسف موسوی» امام جماعت و نماینده اهالی این روستا می‌گوید: روستای ابوالفضل از توابع شهرستان اهواز و خارج از محدوده شهری قرار دارد، اما مسئولان مدعی هستند در محدوده شهرداری است در حالی که هیچ‌گونه خدماتی به آن داده نمی‌شود.
امام جماعت روستای ابوالفضل با بیان اینکه زمین‌های این روستا متعلق به کشاورزان است، گفت: این اراضی قبل از انقلاب متعلق به زردشتی‌ها بوده که در همان موقع هم در اختیار کشاورزان محلی بوده است.
کشاورزان این منطقه هم پس از احیای زمین‌ها، به تدریج ساخت‌وساز در کنار اراضی خود را آغاز کردند. در روستای ابوالفضل سال‌هاست مردم به کشاورزی مشغول بوده‌اند و در این زمینه بنیاد مستضعفان به آنها حق ریشه داده است، در سال‌های ۵۸ و ۵۹ بنیاد مستضعفان برای این اراضی سند صادر کرده یعنی در واقع دولت است که این اراضی را تصرف کرده است.
موسوی می‌افزاید: زمین‌های کشاورزی منطقه سند مشاع دارند و پلاک ۱۹/۶ مربوط به اراضی این روستا است اما بنیاد می‌گوید این اسناد با زمین‌ها مطابقت ندارد. با توجه به اینکه بنیاد ادعای مالکیت می‌کند چرا با ساخت اولین خانه در این روستا از ساخت دیگر خانه‌ها جلوگیری نکرد، اینجا ۹خیابان دارد و ۳۰۰ خانوار ساکن هستند. در سال ۹۷ در این خصوص به رئیس وقت بنیاد مستضعفان مراجعه کردم و لیست اهالی ساکن در روستا را در اختیار وی گذاشتم که پس از مراجعه بنده دستور بستن پرونده تخریب این روستا صادر و طی نامه‌ای عنوان شد با شخص بنده به عنوان معتمد اهالی همکاری شود. اما بعد از مدتی به واسطه همان لیست اهالی که در اختیار بنیاد گذاشته بودم از تمام اهالی شکایت شد.
غوغا در فضای مجازی
روز چهارشنبه هفته گذشته مأموران نیروی انتظامی و اجرائیات شهرداری اهواز که برای رفع تصرفات غیرقانونی به این منطقه مراجعه کرده بودند، با اهالی این روستا درگیر شدند که بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها و فضای مجازی داشته است.
سرهنگ محسن دالوند فرمانده انتظامی کلانشهر اهواز پیش از این هرگونه تیراندازی به سمت مردم روستای ابوالفضل(ع) این شهرستان را تکذیب کرده و گفته بود: مأموران این فرماندهی تنها برای اجرای حکم قضایی به این روستا مراجعه کردند.
بیرانوند معاون دادستان اهواز نیز گفته است: مأموران انتظامی حاضر در محل برای کنترل اوضاع و جلوگیری از صدمه جانی به افراد به‌صورت هوایی با اسلحه ساچمه زن پلاستیکی چند تیر شلیک کردند که برخی از افراد از این موضوع سوء استفاده کرده و با تقطیع کلیپ‌ها سعی در وارونه کردن موضوع داشتند.
در پی این حوادث، روابط عمومی بنیاد مستضعفان نیز با ارائه توضیحاتی، اظهارداشت: «مراجع قضایی برای جلوگیری از سودجویی‌ها و زمین‌خواری در این اراضی، حکم به رفع تصرف این زمین‌ها صادر کردند. گرچه در جهت جلوگیری از توسعه ساخت و سازهای غیرمجاز و با هماهنگی کامل استاندار، دادستان، شهرداری و سایر مسئولان مربوطه انجام شد، ولی بنیاد مستضعفان به محض اطلاع از موضوع، توقف اجرای احکام صادره را خواستار شد. به‌دنبال توقف اجرای احکام صادره مقرر شد با همکاری کمیته امداد امام خمینی(ره) طی ۲ هفته، خانواده‌های محروم ساکن این اراضی شناسایی شوند و پس از فراهم شدن زمینه انتقال این خانوارها به منطقه‌ای مسکونی و تأمین هزینه پیش پرداخت مسکن این خانوارها توسط بنیاد مستضعفان، اجرای احکام قانونی در خصوص این اراضی، انجام شود.»
آمادگی بنیاد برای تفاهم
پس از چند روز نا آرام در روستای ابوالفضل ، در حاشیه غربی اهواز، رئیس سازمان بنیاد مستضعفان با اعلام آمادگی برای حل مشکل اهالی روستا گفت: این سازمان برنامه‌ای برای قلع و قمع خانه‌های مردم ندارد و بنای ما تفاهم و ملایمت با مردم است.
به گزارش ایرنا، سید پرویز فتاح شنبه در گفت‌و‌گوی تلفنی با آیت‌الله فرحانی نماینده خوزستان در مجلس خبرگان رهبری، درباره حوادث روستای موسوم به ابوالفضل اهواز، اظهارداشت: بنیاد مستضعفان معمولاً با اقشار ضعیف تفاهم می‌کند و اصلاً روحیه بگیر و ببند در این سازمان نیست.
وی با بیان اینکه بنیاد مستضعفان زمین زیادی دارد که در تصرف مردم هستند، اضافه کرد: بنیاد مستضعفان در هیچ جا چنین رویه و برنامه‌ای ندارد که قلع و قمع کند و بنای ما تفاهم و ملایمت با مردم است.
فتاح ادامه داد: شورای تأمین استان، شهرداری و دادستانی گفته بودند اینها زمین خوار هستند، در حالی که این تصمیمی است که استان گرفته است.
وی با اعلام آمادگی برای حل مشکل اهالی روستای موسوم به ابوالفضل، اظهارداشت: بنیاد مستضعفان با مردم اهواز است، ما طرفدار مردم و کنار مردم هستیم و آنچه به نفع مردم و اهالی مستضعف و روستاست، همان را دنبال می‌کنیم، البته از سوی دیگر شهرداری و استانداری نکات قانونی در این زمینه مطرح کرده‌اند.
فتاح با اشاره به حضور مرتضوی معاون بنیاد مستضعفان، گفت: وی که فردی معتمد و همه اختیار املاک بنیاد با ایشان است، ۲ روز است برای حل همین مسأله به خوزستان آمده است.
نماینده خوزستان در مجلس خبرگان نیز در این تماس تلفنی خواستار حل مشکل اهالی روستای موسوم به ابوالفضل در اهواز شد.
آیت‌الله عبدالکریم فرحانی افزود: این مسأله باید به مردم منعکس شود که بین نظر بنیاد مستضعفان و تصمیمی که در استان گرفته شده، تفاوت وجود دارد. وی اضافه کرد: مسئولان استانی اعم از شورای تأمین و شهرداری و دادگستری نباید از حیثیت مردمی بنیاد مستضعفان مصرف کنند. فرحانی با اظهار نگرانی از روند رسیدگی به این مسأله، اظهارداشت: مسیر رسیدگی به این مسأله بخوبی طی نشده و خروجی جلسات کارشناسی همین چیزی می‌شود که الان شاهدش هستیم و البته باید راهکاری برای آن اندیشیده شود.
براساس این گزارش، مرتضوی معاون بنیاد مستضعفان درباره نشست بررسی مسائل روستای موسوم به ابوالفضل در استانداری خوزستان گفته بود: قطعاً آنهایی که به حقوق عامه تجاوز می‌کنند حسابشان از حساب آحاد مردم جدا خواهد بود و امیدواریم با تحقیق و بررسی مناسب بتوانیم آنچه حق و عدل است، اجرا کنیم. در روزهای اخیر گزارشی از مشکلات روستای موسوم به ابوالفضل منتشر شد که واکنش‌های زیادی به‌دنبال داشت. این روستا در غرب اهواز، جنب کوی زردشت قرار دارد و بنیاد مستضعفان مدعی مالکیت زمین های آن است.
به گفته اهالی، آنها بیش از ۳۰ سال در این روستا ساکن هستند اما بنیاد مستضعفان آنها را به تصرف غیرقانونی زمین‌ها متهم کرده است. 

کپی