اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹

رئیس جمهوری از برنامه‌ریزی برای هموار کردن مسیر ثبات و رونق اقتصادی در سال پایانی دولت خبر داد

تولید و اشتغال، نقشه راه فصل هشتم دولت تدبیر

تولید و اشتغال، نقشه راه فصل هشتم دولت تدبیر

گروه اقتصادی / دولت در سال پایانی فعالیت خود، چند هدف اقتصادی را مد نظر قرار داده که به گفته رئیس جمهوری برای دستیابی به این اهداف تدوین یک «نقشه راه اقتصادی» در دستور کار است. اما این برنامه، اقتصاد کشور را به کدام سو سوق می‌‌دهد؟ در این باره، روز پنجشنبه، رئیس جمهوری در یکصد و شصت و یکمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، به بخش‌هایی از نقشه راه اقتصادی کشور در سال پایانی دولت دوازدهم اشاره کرد.

 برنامه‌ای که قرار است ترمیم صدمات ناشی از تحریم‌ها و شیوع کرونا و هموار کردن مسیر ثبات و رونق اقتصادی را در دستور کار قرار دهد و به تولید بیش از پیش بپردازد.
در این جلسه، رئیس جمهوری اظهار کرد: دولت تدبیر و امید عزم قطعی دارد که با حداکثر استفاده از فرصت یکساله پیش ‌رو، با همکاری فعالان اقتصادی بخش خصوصی و اقتصاددانان کشور و با اجرای نقشه راه اقتصادی دولت، هدف تأمین ثبات در اقتصاد را تحقق بخشد.
نقشه‌ای برگرفته از رهنمودهای اقتصادی رهبری
حسن روحانی با اشاره به رهنمودهای اقتصادی اخیر رهبر معظم انقلاب در دیدار هفته دولت و تدوین «نقشه راه اقتصادی» که مجموعه سیاست‌های مدیریت اقتصاد کلان برای سال هشتم فعالیت دولت تدبیر و امید است، گفت: دولت به دنبال آن است تا با اجرای نقشه راه اقتصادی، ضمن ترمیم و جبران صدمات وارده در اثر تحریم‌های بی‌سابقه و شیوع کرونا به اقتصاد کشور، مسیر تکمیل و افتتاح طرح‌های مهم و ثبات و رونق اقتصادی کشور را هموار کند.
ایستادگی اقتصاد در برابر دو سال و نیم تحریم‌ و توطئه‌
رئیس جمهوری با بیان اینکه برنامه‌ها و سیاست‌های دولت در دو سال و نیم گذشته، توانست به شکل موفقی با تحریم‌ها و توطئه‌های امریکا برای فروپاشی اقتصاد کشور و پس از آن نظام جمهوری اسلامی ایران مقابله و از ایجاد بحران جلوگیری کند، افزود: دولت در نقشه راه اقتصادی کشور علاوه بر تلاش برای ترمیم آثار تکانه‌های اقتصادی بر معیشت مردم،‌ به دنبال تداوم اجرای سیاست‌های توسعه‌ای کشور نیز هست.
کاهش اتکای بودجه به درآمدهای نفتی
رئیس جمهوری اظهار داشت: در چارچوب سیاست کلی دولت تدبیر و امید برای کاهش هر چه بیشتر اتکای بودجه به درآمدهای نفتی، به منظور تحقق سطح بالاتری از بودجه مستقل از نفت، تکالیفی برای هر دستگاه اقتصادی تعریف شده است.
روحانی در ادامه تصریح کرد: دولت با طراحی مسیری واقع‌بینانه در اقتصاد کشور در حوزه تأمین منابع بودجه‌ای، به دنبال آن است که با مدیریت هزینه‌های دولت، فروش سهام و اموال مازاد دولتی، مولدسازی دارایی‌های دولت و افزایش تکیه بر مالیات به شکل ساختاری اتکا به نفت را به حداقل رسانده و بتواند با اتکا به ظرفیت‌های درون‌زای اقتصاد کشور، رونق و چشم‌اندازی دقیق در اقتصاد ایجاد کند.
برنامه‌ریزی برای برقراری ثبات در بازارها
رئیس جمهوری در ادامه خاطرنشان کرد: برقراری ثبات در بازارهای مالی و کنترل تورم سرفصلی بسیار مهم است که با کنترل نقدینگی، همراه با ایجاد ثبات در بازار ارز و سرمایه، به اطمینان‌بخشی و آرام‌سازی فضای اقتصادی کشور بینجامد.
تولید و اشتغال، سرفصل مهم نقشه راه
معیشت مردم با یک عامل اقتصادی روابط تنگاتنگی دارد و آن هم چیزی نیست جز «تولید» که با خود اشتغال و توسعه به همراه می‌‌آورد. در این زمینه روحانی بیان کرد: حمایت از «تولید و اشتغال» بخش مهمی از نقشه راه فصل هشتم تدبیر را تشکیل می‌دهد که با ایجاد فضای ویژه تسهیل کسب و کار، حفظ و گسترش اشتغال در بخش‌های مختلف را مورد حمایت قرار می‌دهد. هدف مهم دیگری که در نقشه راه سال هشتم، دولت به آن اهتمام ویژه خواهد داشت، حمایت‌های مستقیم و غیرمستقیم تعریف شده و دقیق به شکل نقدی از معیشت مردم و حمایت از کسب و کارهایی است که در دوران کرونا آسیب دیده‌اند.
رئیس جمهوری همچنین در پایان با اشاره به ظرفیت‌های درونی و ذخایر کشور، معادن را حوزه‌ای بسیار پراهمیت عنوان و تصریح کرد: حمایت ویژه از سرمایه‌گذاری در حوزه معادن از اصول پایه‌ای اقتصاد کشور است که از جایگاه خاص در سیاست‌های توسعه‌ای اقتصاد برخوردار است. از این نظر از بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در اکتشاف و استخراج در حوزه معادن حمایت خاص خواهد شد و دولت برای این مسأله اقدامات مؤثری را در دست اقدام خواهد داشت.

کپی