اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹
هزاران نفر از شهروندان 5 کشور قاره سبز در اعتراض به محدودیت‌های کرونایی به خیابان‌ها رفتند

اعتراض اروپایی به ‌محدودیت‌ کرونایی

اعتراض اروپایی به ‌محدودیت‌ کرونایی
زهره صفاری خبرنگار

تظاهرات چند ده هزار نفری معترضان به سیاست‌های کنترلی دولت آلمان در مقابله با شیوع ویروس کرونا با مداخله پلیس در حالی به خشونت کشیده شد که همزمان شهرهای بزرگ انگلیس، سوئیس، فرانسه، اتریش و ... نیز صحنه اعتراضات به محدودیت‌های ضد کرونایی بود.

به گزارش یورونیوز، حدود 38هزار نفر از مخالفان محدودیت‌های کرونایی در حالی در اعتراضات روز شنبه به خیابان‌های برلین آمدند که تنها ساعاتی از اظهارات آنگلا مرکل درباره احتمال افزایش تمهیدات مقابله‌ای با کرونا می‌‌گذشت. صدراعظم آلمان روز جمعه گفت: «ما باید مدت‌ها با این ویروس زندگی کنیم و شرایط هنوز جدی است. لطفاً همچنان محدودیت‌ها را جدی بگیرید.» در پی این اظهارات دولت آلمان با تعیین جریمه حداقلی 50پوند برای نزدن ماسک، نخستین گام جدی را نیز برداشت. اما دادگاه منطقه‌ای آلمان همزمان قانون منع تجمعات را لغو و تظاهرات‌ها را در صورت رعایت قوانین پیشگیرانه مجاز اعلام کرد. با این مجوز تظاهرات روز شنبه ترتیب داده شد و با وجودی که در ابتدا مسالمت‌آمیز بود اما به دلیل نقض قوانین محدودیتی کرونا مانند عدم رعایت فاصله اجتماعی و زدن ماسک، با مداخله پلیس همراه و متوقف شد. در این میان گروهی از راست‌های افراطی که پلاکاردهای ضد دولتی نیز در دست داشتند با مأموران درگیر شده و قصد حمله به ساختمان مجلس آلمان را داشتند که با مداخله پلیس ناکام ماندند. در این اجتماع چند ده هزار نفری حدود 300 نفر بازداشت شدند.
به نوشته «گاردین»، وزیر کشور آلمان در واکنش به این حمله گفت: «ساختمان مجلس محل فعالیت پارلمان است و سمبل سیاست‌های لیبرال دموکراسی کشور به شمار می‌‌رود. بنابراین تجاوز به حریم آن از سوی افراطی‌ها و آشوبگران غیرقابل تحمل است و باید با آن برخورد شود.» در پی این اتفاقات پلیس آلمان در حالی که بیش از 3 هزار مأمور را برای نظارت بر رعایت قوانین به خیابان‌ها فرستاده بود، بیانیه‌ای صادر کرد و نوشت: «متأسفانه ما گزینه دیگری به جز مداخله نداشتیم. تظاهرکنندگان قوانین را نقض کرده و شرایط را به بحران کشانده بودند.» آلمان در حالی صحنه تظاهرات‌های ضد دولتی شده است که این کشور با بیش از 240 هزار مبتلا و 9 هزار و 400 مورد مرگ، در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی عملکرد بهتری در کنترل ویروس کرونا داشته است. با این حال معترضان، قوانین و محدودیت‌های دولت را نقض آزادی فردی خوانده و به آن اعتراض دارند. جمعی از معترضان آلمانی در این تظاهرات با لباس‌ها و نشان‌های نئونازی در خیابان‌ها حضور یافته بودند. در پی این اعتراضات صدراعظم آلمان از مردم خواست دست از مقاومت در برابر قوانین برداشته و با جدی گرفتن این ویروس در مهار آن کمک کنند.
اعتراضات در دیگر نقاط  اروپا
شمار میلیونی ابتلا به ویروس کرونا و بیش از 800 هزار کشته در سراسر جهان، کشورهای اروپایی را ناخواسته به سمت وضع قوانین سختگیرانه تر کنترلی پیش می‌‌برد. در انگلیس، دولت گرچه درصدد است شرایط بازگشت تدریجی کارمندان به محیط‌های کاری را فراهم آورد اما همچنان با موج دوم کرونا در نیل به این هدف ناکام مانده است. به نوشته «نیویورک تایمز»، به همین دلیل نیزهمزمان با تظاهرات برلین، حدود هزار نفر از ساکنان لندن نیز با تجمع در خیابان‌ها خواستار پایان محدودیت‌ها بودند. در فرانسه نیز «امانوئل مکرون» اعلام کرد هر تلاشی برای کاهش قوانین سختگیرانه را خواهد داشت اما با توجه به غیرقابل پیش‌بینی بودن عملکرد ویروس کرونا نمی‌توان قاطعانه از سیاست‌های کنترلی آینده صحبت کرد. با این حال300 نفر از مردم پاریس در اعتراض به اجباری شدن ماسک در مکان‌های عمومی به خیابان‌ها آمده و اعتراض کردند. در زوریخ سوئیس و وین اتریش نیز حدود هزار نفر در تظاهراتی مسالمت‌آمیز خواستار بازگشت آزادی فردی‌شان بودند.

کپی