اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹

کشف ابزار باستانی عصر آهن

کشف ابزار باستانی عصر آهن

باستان‌شناسان با کاوش در یک گورستان چندصدساله به مجموعه‌ای از ابزار و سلاح‌های باستانی لهستانی از جمله یک شمشیر باستانی نسبتا سالم دست یافتند.

به گزارش انشنت اوریجینز، در سال ۲۰۱۹ باستان‌شناسان محوطه‌ای در استان «اشوی‌داشکسیه» واقع در جنوب لهستان را مورد بررسی قرار دادند و در نتیجه آن مجموعه‎‌ای از قبرهای متعلق به جنگجویان باستانی را کشف کردند که در آن‌ها چهار شمشیر آهنین و ۹ سرنیزه متعلق به ۲۰۰۰ سال پیش کشف شد.

در مقاله‌ای که در زمان کشف این آثار منتشر شد از این آثار به عنوان آثاری بسیار زنگ‌زده و تقریبا غیرقابل تشخیص یاد شده بود و از همین رو شمشیر کشف‌شده اخیر که بسیار سالم محسوب می‌شود یک اکتشاف مهم برای باستان‌شناسان به شمار می‌رود و جزئیات جدیدی درباره سبک و نحوه طراحی سلاح‌های باستانی لهستانی در ارائه می‌دهد.

محققان موسسه باستان‌شناسی دانشگاه «کراکوف» اخیرا حین کاوش در این محوطه تاریخی واقع در «اشوی‌داشکسیه» گیره‌های لباس، یک دوک تزئین‌شده، سوزن‌های آهنین، چند سرنیزه و یک شمشیر کشف کردند.

باستان‌شناسان معتقدند این منطقه به فرهنگ «پژوورسک» که یک تمدن باستانی عصر آهن متعق به قرن سوم پیش از میلاد تا پنجم میلادی است، مربوط می‌شود.

به استثنای شمشیر، اغلب آثاری که اخیرا در این منطقه کشف شدند بسیار آسیب دیده‌اند.

علاوه بر شمشیر و سرنیزه، باستان‌شناسان چندین قبر متعلق به زنان کشف کردند که در کنار آن‌ها گیره‌های لباس و ابزاری برای تعمیر و ساخت لباس از جمله دوک‌های نخ‌ریسی هم کشف شد./ ایسنا

 

 

کپی