اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹
سال 1336(نیمه دوم)

بزرگترین پایگاه نفت خاورمیانه در جزیره خارک ایجاد می‌شود

بزرگترین پایگاه نفت خاورمیانه در جزیره خارک ایجاد می‌شود
حسن مجیدی

یک کنسرسیوم در جزیره خارک که در ۴۶ کیلومتری غرب بندر بوشهر واقع شده، بزرگترین پایگاه صدور نفت را در خاورمیانه تأسیس می‌کند.

 در این پایگاه عظیم نفت، آخرین وسایل بارگیری نفت وانبارها و جایگاه‌ها و ذخایر ساخته می‌شود.برای ساختمان این پایگاه عظیم سی‌میلیون دلار خرج خواهد شد و در هر شبانه روز 30 کشتی بزرگ نفتکش می‌تواند مواد خام بارگیری کند.در سواحل خارک عمق آب بین 30 تا 70 متر است و پناهگاه‌های طبیعی آن در سراسر خلیج فارس بی‌نظیر است.
مواد خام نفتی پایگاه خارک از گچساران به ساحل خلیج فارس و از آنجا به‌ وسیله یک لوله زیردریایی به‌ جزیره خارک منتقل می‌شود. به‌علاوه کلیه منابع نفتی که در نواحی کوه «کیسکان» بوشهر و ریشهر کشف و استخراج خواهد شد، به‌وسیله لوله به جزیره خارک منتقل می‌شود و از آنجا به‌وسیله کشتی‌های نفتکش به اروپا و امریکا و آسیا حمل می‌شود.
جزیره خارک در زمان سلطه پرتغالی‌ها و اسپانیایی‌ها بر خلیج فارس، مرکز معامله و تجارت و همچنین مرکز اداره بنادر و جزایر خلیج فارس بود و در قرن هفدهم، هفتادهزار نفر جمعیت داشت ولی اکنون فقط 10 خانواده در آن مشغول ماهیگیری هستند و پادگان نظامی بوشهر و یک زندان بزرگ در آنجا دارد.
مجله تهران مصور- جمعه 12 مهر 1336
 
کپی
پیشنهاد سردبیر