اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
معاون سیاسی امنیتی استاندار:

هتل‌های قزوین در رزرو کرونا هستند

هتل‌های قزوین در رزرو کرونا هستند

معاون سیاسی امنیتی استانداری قزوین گفت: در ایام تعطیلات پیش رو از پذیرفتن هرگونه مسافر معذوریم چراکه تمام تخت‌های هتل‌ها و مسافرخانه‌های قزوین در رزرو کرونا قرار دارد.

منوچهر حبیبی در جلسه ستاد مقابله با کرونا که امروز ۶ شهریور در استانداری قزوین برگزار شد، تصریح کرد: از هموطنان می‌خواهیم که به قزوین سفر نکنند چراکه کرونا تمام تخت‌های هتل‌ها و مسافرخانه‌های استان قزوین را رزرو کرده است و امکان استفاده از آن وجود ندارد.

وی افزود: در حال حاضر وضعیت استان قزوین قرمز است بنابراین تا اطلاع ثانوی از سفر به قزوین خودداری کنید تا شرایط مساعد شود، همچنین از هم استانی‌های خود می‌خواهیم که به استان‌های هم‌جوار سفر نکنند، در حال حاضر کرونا در شرایط اوج خودش قرار دارد و مهم‌ترین عامل شیوع آن مسافرت‌ها است.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری قزوین با اشاره به برگزاری مراسم دهه اول محرم در قزوین، اظهار کرد: از عزاداران حسینی و هیئات مذهبی تشکر می‌کنم که تاکنون به مصوبات ستاد پایبند بودند و اصول بهداشتی و پروتکل‌ها را رعایت کردند، طبق نظارت صورت گرفته در روند برگزاری مراسم عزاداری در قزوین نظم و انضباط خاصی حاکم است.

وی بیان کرد: جوانان متعهد و پرشور که پیشتاز  عزاداران حسینی بودند اهتمام جدی در رعایت پروتکل بهداشتی داشتند و نشان دادند که می‌شود عزاداری را با پروتکل‌های خاص بهداشتی عملی و اجرایی کرد، در این چند روز رنگ و بوی استان و کشور محرمی شده و فضا حسینی است درعین‌حال اصول بهداشتی نیز رعایت می‌شود.

حبیبی خاطرنشان کرد: با توجه به نظارت‌های صورت گرفته  بیش از ۸۰ درصد از  عزاداران استان قزوین از ماسک استفاده می‌کنند و فاصله‌گذاری اجتماعی را حفظ کردند، در این میان سازمان تبلیغات، نیروی انتظامی، دانشگاه علوم پزشکی و مجموعه بهداشت و درمان، صداوسیما و فرمانداران با ما همکاری خوبی دارند و به‌صورت مستمر نظارت می‌کند.

نماز عاشورا به‌صورت محدود و نمادین برگزار می‌شود

وی یادآور شد: برگزاری نماز ظهر عاشورا و تاسوعا منطبق با مصوبات ستاد ملی کرونا اجرایی می‌شود، به تعبیر مقام معظم رهبری معیار باید نظر ستاد ملی کرونا و کارشناسان بهداشتی باشد فصل‌الخطاب ما نیز همین مصوبات بوده و سلامت مردم اولویت اول ما است.

جانشین ستاد مقابله با کرونا استان قزوین خاطرنشان کرد: ما در شرایط اوج کرونا که هم‌زمان با ماه مبارک رمضان و شب‌های قدر بود مراسم برگزار کردیم و مردم در این مراسم‌ها پروتکل‌های بهداشتی را به نحو احسن رعایت کردند، اما با توجه به شرایط موجود امکان برگزاری مراسم روز تاسوعا وجود ندارد بنابراین در این روز مراسم و نماز ظهر تاسوعا برگزار نمی‌شود.

حبیبی یادآور شد: نماز ظهر عاشورا به‌صورت محدود و نمادین و با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی در خیابان شهدا برگزار می‌شود، استفاده از ماسک الزامی و استفاده از مهر و سجاده شخصی ضروری است، کنترل ورود و خروج جهت جلوگیری از ازدحام نیز صورت می‌گیرد و کلیه سطوح قبل و بعد از مراسم گندزدایی می‌شود.

وی عنوان کرد: تأکید شده است که این مراسم ظرف یک ساعت یعنی از ساعت ۱۲ تا ۱۳ صورت بگیرد برنامه‌هایی مانند خواندن زیارت‌نامه عاشورا، مداحی مختصر و اقامه نماز در نظر گرفته شده است، تأکید می‌شود که این مراسم به‌صورت نمادین است و از هیئت‌ها و مساجد می‌خواهیم که نماز روز عاشورا را در فضای باز و در هیئت خود برگزار کنند تا از تجمع در این روز جلوگیری شود.

جلوگیری از تجمع مردم در کنار درخت خونبار زرآباد

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری قزوین خاطرنشان کرد: یکی از مراسم‌ها و آداب مربوط به‌روز عاشورا که در استان قزوین هرساله با استقبال بیش از ۱۰ هزار نفر برگزار می‌شود و برای ما نگران‌کننده است تجمع مردم در کنار درخت خونبار زرآباد است، در خصوص امامزاده علی‌اکبر زرآباد باید از هرگونه اجتماع جلوگیری کرد و به‌شدت این فضا را کنترل کنیم.

وی بیان کرد: اگر چه در آنجا دسته‌روی و سینه‌زنی نداریم اما فضا بسیار محدود است و امکان اینکه فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت شود، وجود ندارد؛  این عزاداری به‌نوعی به‌عنوان اجتماع خاص در نظر گرفته می‌شود، اگرچه مسئول اصلی این حوزه اوقاف است اما نیروی انتظامی و سازمان تبلیغات نیز باید همکاری کنند تا برنامه‌ای برگزار نشود چون بحث سلامت مردم است.

حبیبی در پایان یادآور شد: با توجه به اینکه این روزها مردم نذر دارند و اقدام به ذبح قربانی می‌کنند، کشتارگاه‌های صنعتی استان قزوین آمادگی دارند که ین امر را به‌صورت رایگان انجام دهد در واقع ذبح قربانی صرفاً در کشتارگاه مجاز است./ ایسنا

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی