اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹

درخواست دیده‌بان حقوق بشر از عراق برای اعلام نتایج تحقیق درخصوص خشونتها علیه معترضان

درخواست دیده‌بان حقوق بشر از عراق برای اعلام نتایج تحقیق درخصوص خشونتها علیه معترضان

سازمان دیده‌بان حقوق بشر از دولت عراق خواست نتایج اولیه تحقیقات انجام شده در خصوص خشونت ها علیه تظاهرکنندگان را منتشر کند.

 به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک،  سازمان دیده‌بان حقوق بشر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، دولت عراق باید تعداد تحقیقات انجام شده در خصوص رفتار و عملکردهای نیروهای مسلح از جمله نیروهای حشد شعبی ارجاع شده به دستگاه قضایی از آغاز اعتراضات سال ۲۰۱۹ و نیز عملیات قتل اخیر را اعلام کند.

این نهاد همچنین اعلام کرد، دولت عراق باید جزئیات نتایج تحقیقات، احکام و مجازات‌های صادر شده و اجرا شده را اعلام کند و دولت عراق باید اقدامات لازم را در خصوص انجام تحقیقات مربوط به عملیات قتل اشخاص مسلح غیردولتی و نتایج به دست آمده اتخاذ کند.
سازمان دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد، باید تمامی اقدامات اتخاذ شده کنونی برای ممانعت از نقض‌های آتی توسط نیروهای مسلح در جریان اعتراضات به طور علنی اعلام شود.
این نهاد اعلام کرد، مقامات عراقی هیچ کاری برای توقف قتل و کشتار انجام نداده‌اند.
در همین راستا، سخنگوی بخش بحران‌ها و درگیری‌های دیده‌بان حقوق بشر خاطرنشان کرد، میزان تنش در اوضاع عراق تا حدی تشدید یافته است که اشخاص مسلح می‌توانند به راحتی در خیابان‌ها پرسه بزنند و به سمت اعضای جامعه مدنی شلیک کنند بدون اینکه مجازاتی برای آنها درنظر گرفته شود. روشن و واضح نیست که آیا دولت فدرال حتی قادر به سرکوب و مهار خشونت‌ها در این مرحله و تضمین عدالت قربانیان هست یا خیر؟
اعتراضاتی که از اکتبر ۲۰۱۹ در سرتاسر عراق آغار شده، همچنان ادامه دارد و  درگیری‌های میان معترضان و نیروهای امنیتی منجر به کشته شدن ۵۶۰ تظاهرکننده در بغداد و شهرهای جنوبی این کشور شده است.  / ایسنا

کپی