اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹

مدل‌سازی رایانه‌ای کارایی ماسک‌های پارچه‌ای را تایید کرد

مدل‌سازی رایانه‌ای کارایی ماسک‌های پارچه‌ای را تایید کرد

مدل‌سازی توسط ابررایانه ژاپنی نشان داد که ماسک‌های ساخته‌شده از پارچه غیر بافته (پارچه‌های نبافته فاقد نخ‌های تاروپود هستند) بهترین کارایی را در مسدود کردن قطرات تنفسی حامل ویروس دارند، البته انواع دیگر ماسک‌های پارچه‌ای نیز موثر هستند.

به گزارش نایکی ایژین ریویو، محققان از ابررایانه ژاپنی Fugaku، برای سنجش عملکرد سه نوع ماسک پنبه‌ای، پلی‌استر و ماسک پارچه‌ای بافته نشده در مسدود کردن قطرات ناشی از سرفه استفاده کردند.

نتایج اعلام‌شده از سوی موسسه ریکن (Riken) تحت حمایت دولت ژاپن نشان می‌دهد که هر سه نوع ماسک می‌توانند بیش از ۸۰ درصد در برابر قطرات آلوده کارایی داشته باشند، درحالی‌که ماسک‌های غیر بافته بهترین عملکرد را در پیشگیری از پخش شدن قطرات ناشی از یک سرفه دارند.

محققان خاطرنشان کردند: این یافته‌ها می‌تواند برای مطالعات باهدف یافتن ماسک با کارایی بیشتر در کاهش سرعت انتشار کروناویروس مفید باشد.

ماکوتو تسوبوکورا، سرپرست این گروه در مرکز علوم محاسباتی ریکن اظهار کرد: استفاده از ماسک، حتی پارچه‌ای بهتر از استفاده نکردن از هر نوع ماسک است.

با توجه به نتایج مدل‌سازی رایانه، ماسک‌های ساخته‌شده از پارچه غیر بافته‌شده بیش از ۱۰ درصد قطرات با اندازه ۲۰ میکرون یا قطر کمتر را از شکاف‌های بین پارچه عبور می‌دهند، درحالی‌که ماسک‌های پلی‌استر و پنبه تا ۴۰ درصد قطرات ویروسی را منتشر می‌کنند. علت عبور این قطرات فضای گسترده بین الیاف آن‌ها نسبت به پارچه‌های غیر بافته است.

در یک مطالعه شبیه‌سازی دیگر، Fugaku  خطر ابتلا به ویروس در یک سالن چندمنظوره ۱۴۰۰۰ مترمربعی با ظرفیت ۲۰۰۰ نفر در کاوازاکی ژاپن را مدل‌سازی کرد. نتایج نشان داد، اگر بازدیدکنندگان همه ماسک استفاده کنند و با رعایت فاصله گذاری فیزیکی قرار گیرند، خطر کمی در شیوع ویروس وجود دارد.

تسوبوکورا پیشنهاد کرد: " اگر تعداد مخاطبان را به نصف کاهش دهیم، فکر می‌کنم محدودیت‌ها باید به‌تدریج از بین بروند، البته اگر همه ماسک بپوشید و مراقب شیوع گروهی ویروس باشند. "/ایسنا

کپی