اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

تاریخ نشست پارلمان برای رأی اعتماد به کابینه پیشنهادی تونس تعیین شد

تاریخ نشست پارلمان برای رأی اعتماد به کابینه پیشنهادی تونس تعیین شد

همزمان با انتشار رسانه‌ای لیست وزاری پیشنهادی دولت تونس از سوی هشام المشیشی، نمایندگان پارلمان نیز در جلسه ای، سه‌شنبه ۱۱شهریور را زمان برگزاری نشست پارلمان برای بررسی و رأی اعتماد به کابینه تعیین کردند.

 از میان فراکسیون ها و جریانات سیاسی در پارلمان، جریان دمکراتیک و ائتلاف الکرامه صراحتا اعلام کرده اند که به  این کابینه رأی اعتماد نخواهند داد.

برخی تحلیلگران محافل رسانه ای بر این باورند که النهضه به عنوان بزرگترین فراکسیون مجلس به رهبری راشد الغنوشی، علیرغم تردیدها در دادن رأی اعتماد به کابینه المشیشی، از بیم آنکه عدم رأی اعتماد به این کابینه، به ادامه کار الیاس فخاخ (به عنوان دولت امور جاری) منجر خواهد شد، لاجرم به این کابینه رأی خواهد داد

به نوشته رسانه های تونس اعضای پیشنهادی المشیشی باید از مجموع ۲۱۷ نماینده بتوانند حداقل رای مثبت ۱۰۹ تن را کسب کنند و در همین زمینه تعدادی از احزاب تونس حمایت خود را از دولت جدید این کشور اعلام کرده‌اند.  

المشیشی۳۰ روز فرصت داشت تا کابینه خود را برای رأی اعتماد به پارلمان تونس معرفی کند و در غیر این‌صورت رییس جمهوری این کشور با منحل کردن پارلمان، باید انتخابات زودهنگام برگزار می‌کرد. 

احزاب تشکیل دهنده پارلمان تونس دوم مرداد امسال فهرست کاندیداهای پیشنهادی خود برای احراز مقام نخست وزیری این کشور را به قیس سعید رییس جمهوری تونس ارائه داده بودند که در نهایت رئیس جمهور تونس،  المشیشی را مامور تشکیل کابینه کرد.

  هشام المشیشی نخست وزیر منتخب تونس که مامور تشکیل کابینه این کشور شده است ، یک نابینا به نام " ولید الزیدی " را به عنوان وزیر فرهنگ در لیست وزرای پیشنهادی خود قرار داد.  / ایرنا

کپی