اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

نقشه راه مکرون برای اصلاحات در لبنان

نقشه راه مکرون برای اصلاحات در لبنان

رویترز در خبری اختصاصی از نقشه راه رئیس جمهور فرانسه برای انجام اصلاحات در لبنان خبر داد.

خبرگزاری رویترز در خبری اختصاصی اعلام کرد طبق اسنادی که از سوی این خبرگزاری رؤیت شده، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه نقشه راهی را برای سیاستمداران لبنانی تهیه کرده که در آن به اصلاحات مالی و سیاسی که نیاز است تا اجازه داده شود کمک خارجی به دست این کشور رسیده و لبنان را از بحران‌های متعدد، از جمله فروپاشی اقتصادی نجات دهد، اشاره شده است.

رویترز همچنین نوشت یک منبع سیاسی لبنانی در این خصوص گفته یک طرح کلی دو صفحه‌ای از سوی سفیر فرانسه به مقامات بیروت تحویل داده شده است. این در حالی است که یک منبع دیپلماتیک در دفتر امانوئل مکرون گفته هیچ سندی به طرف‌های لبنانی داده نشده است؛ همچنانکه یک مقام وزارت خارجه فرانسه نیز از اظهار نظر در این خصوص خودداری کرد.

بر اساس این گزارش، این اصلاحات شامل اقدامات ضروری از جمله حسابرسی بانک مرکزی، تعیین یک دولت موقتی که قادر به انجام اصلاحات فوری باشد و نیز انتخابات زودهنگام پارلمانی ظرف یکسال می‌شود.

همچنین در طرح دولت فرانسه آمده است: اولویت باید تشکیل سریع دولت به منظور جلوگیری از خلأ قدرتی باشد که لبنان را در بحرانی بیشتر غرق می‌کند.

به نوشته رویترز، دولت پیشبرد امور در لبنان که از ماه ژانویه کار را در این کشور در دست گرفته بود، در ایجاد پیشرفت در انجام مذاکره با صندوق بین المللی پول (IMF) به منظور دریافت کمک‌های مالی با شکست مواجه شده بود؛ چرا که تحرکی در انجام اصلاحات به انجام نرسانده بود و اختلافاتی بر سر حجم خسارت‌های مالی وجود داشت.

دولت لبنان اوایل ماه جاری میلادی و در پی انفجار بندر بیروت که دست کم ۱۸۰ نفر در آن جان خود را از دست دادند و حدود ۶ هزار نفر نیز مجروح شدند، استعفا داد. در پی این انفجار مهیب، اعتراضات بار دیگر در لبنان علیه نخبگان سیاسی این کشور بخاطر فساد، سوء مدیریتی که سبب این بحران عمیق مالی شده، از سر گرفته شد. / باشگاه خبرنگاران

کپی