اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹
بیانیه ایران و آژانس درباره همکاری‌های پادمانی

دسترسی ایران به آژانس برای بازرسی از دو مکان/آژانس سوال و درخواست دسترسی فراتری از ایران ندارد

دسترسی ایران به آژانس برای بازرسی از دو مکان/آژانس سوال و درخواست دسترسی فراتری از ایران ندارد

جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در پایان سفر دو روزه «رافائل گروسی» مدیر کل آژانس به تهران و انجام مذاکرات با مقامات کشورمان، بیانیه مشترکی به شرح زیر صادر کردند.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

بیانیه مشترک معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی - تهران، ۴ شهریور ۱۳۹۹ (۲۶ آگوست ۲۰۲۰)

آژانس بین المللی انرژی اتمی و جمهوری اسلامی ایران توافق نمودند تا همکاری‌های خود را بیش از پیش تقویت کرده، و اعتماد متقابل را به منظور تسهیل اجرای کامل موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی به آن، که از ۱۶ ژانویه ۲۰۱۶ بصورت موقت توسط ایران در حال اجرا است، ارتقاء بخشند.

بعد از مشورت‌های فشرده دوجانبه، ایران و آژانس در خصوص حل و فصلِ توأم با حسن نیت موضوعات مشخص شده توسط آژانس در ارتباط با اجرای پادمان به توافق رسیدند. در این ارتباط، ایران به طور داوطلبانه به دو مکان مشخص شده توسط آژانس دسترسی داده، و فعالیت‌های راستی آزمایی آژانس را برای حل و فصل این موضوعات تسهیل خواهد کرد. تاریخ‌های مربوط به دسترسی‌های آژانس و فعالیت‌های راستی آزمایی، مورد توافق قرار گرفته است. فعالیت‌های راستی آزمایی آژانس مطابق با موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی و رویه استاندارد راستی آزمایی آژانس، همان گونه که برای همه کشورهای دارای موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی اجراء می‌شود، به صورت برابر و بدون تبعیض اجراء خواهد شد.

در چارچوب قطعنامه GOV/2015/72 که در تاریخ ۱۵ دسامبر ۲۰۱۵ توسط شورای حکام به تصویب رسید، آژانس و ایران تایید می‌کنند که این موضوعاتِ مرتبط با اجرای پادمان، منحصرا مربوط به مواد و فعالیت‌های هسته‌‌ای تحت پادمان براساس موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی می‌باشند.

در این چارچوب حاضر، براساس تجزیه و تحلیل اطلاعاتِ در اختیار آژانس، آژانس هیچ سؤال دیگری از ایران، و هیچ درخواستی برای دسترسی به مکان‌هایی فراتر از آنچه که توسط ایران تحت موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی اظهار شده‌‌اند، ندارد.

دو طرف تصدیق می‌کنند که استقلال، بی‌طرفی و حرفه‌‌ای گری آژانس همچنان لازمه اجرای فعالیت‌های راستی‌آزمایی هستند.

آژانس با حفاظت از تمامی اطلاعات محرمانه پادمانی مطابق با اساسنامه آژانس، مفاد مرتبط در موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی، و محرمانگی رژیم، استانداردها و رویه‌های تثبیت شدهٔ آژانس، نگرانی‌های امنیتی ایران را همچنان مدنظر قرار خواهد داد.

صالحی: ملاحظات اصولی ایران در بیانیه مشترک با آژانس در نظر گرفته شد

---

رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه ملاحظات اصولی جمهوری اسلامی در بیانیه مشترک ایران و ‌آژانس همگی در نظر گرفته شد، گفت: در بیانیه مشترک ایران وآژانس توافق شد با توجه به درخواست آژانس برای بازرسی از دو محل؛ دیگر بر اساس اطلاعات خود ‌آژانس ، درخواست دیگری نداشته باشند وآنها هم پذیرفتند.

علی اکبر صالحی در حاشیه دیدار مدیر کل‌آژانس بین المللی انرژی اتمی با رییس جمهوری با اشاره به دیدارهای وی با مقامات کشورمان گفت: آقای گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه وارد تهران شدند و سه‌شنبه یک جلسه طولانی با ایشان داشتیم و مباحث فنی و حقوقی وسیعی انجام گرفت.

وی با بیان اینکه نقطه‌نظرات ایران به صراحت  در این دیدار اعلام شد، گفت: ما همواره اعلام کردیم که هر آنچه را که ایران در حوزه‌های بین‌المللی تعهد کرده باشدما به آن ملتزم هستیم اما فراتر از تعهدات خودمان، قطعا خواسته‌ای را نمی‌پذیریم وفقط در چارچوب تعهدات و آن هم در این موضوع بخصوص یعنی موافقتنامه پادمان و عمدتاً پروتکل الحاقی را می‌پذیریم.

صالحی با اشاره به اینکه ما در این چارچوب با آژانس مذاکره کردیم،  گفت: آژانس درخواست‌ها و ملاحظاتی داشت. ما درخواست‌های آن‌ها را بر اساس اطلاعات جمع‌آوری شده توسط خود آژانس و نه بر اساس اطلاعات واهی و ادعایی، توافق شد که ما نظرات و یا ملاحظات آژانس را با در نظر گرفتن نقطه‌نظرات اصولی جمهوری اسلامی مدنظر قرار دهیم.

وی در خصوص بیانیه مشترک ایران وآژانس اظهارداشت:  در این بیانیه ما توافق کردیم که با توجه به درخواست آژانس برای بازرسی از دو محل؛ دیگر بر اساس اطلاعاتی که موجود هست، درخواست دیگری نباید داشته باشند. این کار بر اساس اطلاعاتی که در دسترس دارند قضیه را تمام می‌کند که این نکته مهمی است که آنها هم پذیرفتند. ملاحظات آنها را هم ما در نظر گرفتیم و باز تاکید می‌کنیم نقطه‌نظرات اصولی جمهوری اسلامی همگی در نظر گرفته شد.

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه جمهوری اسلامی هیچ وقت و هیچ گاه خلاف منافع ملی و حاکمیت ملی خود عمل نمی‌کند و نخواهد کرد، گفت: ما نسبت به آنچه که در عرصه بین‌المللی تعهد کرده ایم وهر معاهده و هر کنوانسیون که مراحل تصویب آن را در جمهوری اسلامی گذرانده باشد ما به مفاد آن کنوانسیون‌ها و تعهدات پایبند هستیم.

وی تصریح کرد: عمل به تعهدات چیزی است که مقام معظم رهبری بارها تأکید فرمودند. ما در این چارچوب فقط عمل می کنیم. می‌خواهم این اطمینان را به ملت و مسئولان عزیز بدهیم که ما در چارچوب تعهداتمان عمل کردیم و لاغیر.

صالحی تفاهم با آژانس بین المللی انرژی اتمی را یک تفاهم خوب ارزیابی کرد و گفت: این یک تفاهم خوبی بود که با آژانس داشتیم؛ تفاهمی بر اساس حسن نیت و مرضی‌الطرفین بود که هم ما راضی باشیم و هم آنها؛ بالاخره آنها هم بایستی در چارچوب ماموریتی که برایشان تعریف شده عمل ‌بکنند. بیشتر عملشان بایستی مبنای حقوقی و فنی داشته باشد و نباید ملاحظات سیاسی را در نظر بگیرند.

وی با تاکید بر اینکه آژانس یک ارگان سیاسی نیست،  افزود: ارگان‌های سیاسی دیگری هستند که مسائل سیاسی را بررسی می‌کنند اما آژانس یک مرکز و ارگانی است که باید مطالب فنی را در بستر حقوقی بررسی کند و ما روی این تاکید کردیم و مسائل حقوقی را مدنظر قرار دادیم و مسائل فنی را نیز بررسی کردیم.

رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه فصل نوینی در تقویت همکاری‌های ما ایجاد شد، گفت: ما همواره با آژانس همکاری داشتیم. از زمانی که ایران عضو آژانس و ان‌پی‌تی شد تا امروز، ایران درست اقدام و به تعهداتش عمل کرده است.

صالحی تصریح کرد: می خواهیم با توجه به شرایط و فضایی که ایجاد کردند  همکاری را تقویت کنیم و سرعت ببخشیم تا زودتر بتوانیم نتیجه گیری جامع را محقق کنیم. 

/ایسنا

کپی