اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹

طعنه ظریف به پمپئو: معیار ورود و خروج کشورها به لیست تروریستی آمریکا را فهمیدیم

طعنه ظریف به پمپئو: معیار ورود و خروج کشورها به لیست تروریستی آمریکا را فهمیدیم

وزیر خارجه کشورمان با اشاره به فشار آمریکا به کشورها برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی نوشت: بالاخره معیار ورود و خروج کشورها در لیستهای تروریستی آمریکا را فهمیدیم.

محمد جواد ظریف  وزیر خارجه ایران در توئیتی با اشاره به رد عادی سازی روابط از سوی نخست وزیر سودان با رژیم صهیونیستی نوشت: «به لطف «مایک» پامپئو، معیار خروج یک کشور و درج نام یک کشور در لیست تروریستی آمریکا را فهمیدیم. روابط با اسرائیل.

تهدید شماره یک اتمی جهان، ناقض حقوق بشر، اشغالگر و موجودیتی تروریستی. جهان چگونه می‌تواند سیاست خارجی ایالات متحده را جدی بگیرد؟»

وزیر خارجه آمریکا طی روزهای گذشته از سرزمینهای اشغالی به سودان سفر کرد. برخی منابع خبری علت اصلی سفر پامپئو به سودان را رایزنی و اعمال فشار این کشور برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی ذکر کرده بودند.

نخست وزیر سودان بعد از دیدار با پامپئو گفته بود، با وزیر خارجه آمریکا گفت‌و‌گوی مستقیم و شفافی داشتیم. حذف نام سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم را بررسی کردیم.

به گزارش رویترز، «عبدالله حمدوک» همچنین به وزیر خارجه آمریکا گفته بود که مجوزی برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی ندارد.

آمریکا در سال ۱۹۹۳ و در دوره حکومت «عمر البشیر» رئیس‌جمهور سودان، این کشور را در فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار داد که در نتیجه آن سودان از دریافت کمک‌های مالی و وام از صندوق بین‌المللی و بانک جهانی محروم شده است./ فارس

کپی