اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹

جولان بادهای ۱۲۰ روزه با سرعت ۱۰۸ کیلومتر بر ساعت در زابل

جولان بادهای ۱۲۰ روزه با سرعت ۱۰۸ کیلومتر بر ساعت در زابل

معاون فنی و شبکه ایستگاه های هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: با شدت گرفتن جریانات شمالی بیشینه سرعت وزش باد در زابل به ۱۰۸ کیلومتر بر ساعت رسید و سبب کاهش شدید دید افقی در شمال استان شد.

محمود دیانتی  اظهار کرد: همانطور که انتظار می رفت از روز سه شنبه بر شدت وزش بادهای ۱۲۰ روزه در پنج شهرستان شمالی استان افزوده شد به طوریکه تا ساعت ۱۱:۳۰ دقیقه امروز بیشینه سرعت وزش باد در زابل به ۱۰۸ کیلومتر بر ساعت رسید و شعاع دید افقی در محدوده فرودگاه این شهر را به ۴۰۰۰ متر کاهش داد.

وی افزود: هم اکنون سرعت لحظه ای وزش باد در زابل ۹۰کیلومتر بر ساعت است که گردوغبار حاصل شعاع دید افقی را به ۶۰۰۰ متر کاهش داده است.

معاون فنی و شبکه ایستگاه های هواشناسی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: در زهک از دیگر شهرهای شمال استان نیز وزش باد شدید و گردوخاک جریان دارد به نحوی که شعاع دید افقی در محدوده اداره هواشناسی این شهر را به ۳۰۰۰ متر کاهش داده است.

دیانتی ادامه داد: بر اساس آخرین خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های عددی همچنان وزش بادهای شدید ۱۲۰ روزه در شمال استان ادامه دارد و پیش بینی می شود در برخی مناطق منجر به خیزش گردوخاک، کاهش دید افقی و کاهش کیفیت هوا شود.

وی افزود: توصیه می شود در زمان غبارآلود شدن هوا از تردد غیرضروری در فضای باز اجتناب شود و در ترددهای جاده ای احتیاط شود.

دیانتی ادامه داد: در برخی نقاط محورهای مواصلاتی شمال استان نظیر محدوده «تاسوکی تا شیله» در  محور زاهدان به زابل شدت گردوخاک بیشتر خواهد بود به طوریکه سبب کاهش شدید دید افقی می شود.

وی گفت: وزش باد شدید علاوه بر زابل در سایر شهرستان های شمالی استان نیز جریان دارد به طوریکه بیشینه سرعت وزش باد در زهک و هامون به ۲۱ متر بر ثانیه معادل ۷۶ کیلومتر بر ساعت رسید./ ایسنا

کپی