اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹
رییس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح :

نقشه سه بعدی دریاچه سبلان به وسیله شناور بدون سرنشین تهیه شد

نقشه سه بعدی دریاچه سبلان به وسیله شناور بدون سرنشین تهیه شد

رییس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح گفت: پروژه آب نگاری با شناور بدون سرنشین، به عنوان کاری نو در دنیا در دومین دریاچه مرتفع آتشفشان جهان صورت پذیرفت که براساس آن داده‌های آب‌نگاری و زمین‌شناسی برداشت و به نقشه‌های سه بعدی تبدیل می‌شود.

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح،  سرتیپ دوم مجید فخری  افزود: تیم عملیاتی سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح به منظور تهیه و تولید نقشه آب‌نگاری، مدل سه بعدی بستر دریاچه، بررسی اطلاعات فیزیکی و تحلیل ویژگی‌های آب دریاچه جهت ثبت جهانی این اثر طبیعی و ملی در آثار سازمان جهانی یونسکو به ارتفاعات سبلان اعزام شدند.

رییس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح تصریح کرد: تیم عملیاتی سازمان جغرافیایی به همراه اعضای تیم کوهنوردی سبلان و گروهی از سازمان زمین‌شناسی کشور و نمایندگان انجمن هیدروگرافی توانستند در قالب گروه علمی و پژوهشی به قله ۴۸۱۱ متری سبلان برای انجام عملیات داده برداری صعود کنند.

فخری خاطرنشان کرد: داده‌برداری ترکیبی از دریاچه سبلان شامل هیدروگرافی، تهیه نقشه بستر دریاچه، زمین‌شناسی، تعیین پارامترهای فیزیک و شیمیایی آب، تعیین موقعیت دقیق دهانه آتشفشان توسط گروه عملیاتی سازمان جغرافیایی با موفقیت انجام شد.

رییس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح تصریح کرد: این پروژه نمونه بارزی از توانمندی سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح درخصوص ایجاد همگرائی و هم‌افزایی مشارکت میان سازمان‌ها در تولید اطلاعات مکان محور و مدیریت یکپارچه اطلاعات مکان محور کشور تلقی می‌شود.

وی ادامه داد: این پروژه آب نگاری با شناور بدون سرنشین که از دستاوردهای متخصصان داخلی بوده، به عنوان کاری نو در دنیا و دومین دریاچه مرتفع آتشفشان جهان صورت پذیرفت که براساس آن داده‌های آب‌نگاری و زمین‌شناسی برداشت و به نقشه‌های سه بعدی تبدیل می‌شود.

زیرساخت‌های حوزه فناوری سازمان جغرافیایی با حمایت وزارت دفاع روزآمد شده است

فخری تصریح کرد: این سازمان با توجه به مأموریت‌های محوله از جمله راهبری، نظارت، تولید اطلاعات مکانی و ارائه در قالب سرویس‌های مکان‌محور توانسته است با حمایت‌ها و هدایت‌های بی‌دریغ وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در سازمان جغرافیایی وزارت دفاع روزآمد کند./

کپی