اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹

۴۵ میلی متر بارش مونسونی در «ایراندگان» خاش بارید

۴۵ میلی متر بارش مونسونی در «ایراندگان» خاش بارید

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: در شبانه روز گذشته بیشینه بارش های مونسون با مقدار ۴۵ میلی متر در ایرندگان خاش ثبت شد که منجر به جریان یافتن رودخانه های محلی و آبگرفتگی معابر شد.

محسن حیدری  اظهار کرد: همانطور که انتظار می رفت از یکشنبه گذشته بر شدت فعالیت بارش های مونسون در نواحی مرکزی و جنوبی استان افزوده شده و تاکنون در بیش از ۲۵ ایستگاه هواشناسی و بارانسنجی بارندگی ثبت شده است.

وی افزود: بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی از ایستگاه های بارانسنجی تا ساعت ۰۹:۳۰ صبح امروز بیشترین بارش ها به ترتیب از ایستگاه های «ایرندگان» خاش ۴۵، «رحمان آباد ایرندگان» خاش با ۳۱، «میرآباد» زاهدان و «چگرد» خاش ۲۸، چانعلی زاهدان و «باراندشت گوهرکوه» خاش، ۲۷ و «دهک» سراوان ۲۳.۵، سرمچ میانشهر نیکشهر ۱۸ و آشار مهرستان ۱۷ میلی متر گزارش شده است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: بارش ها در برخی مناطق مرکزی و جنوبی استان منجر به جریان یافتن برخی رودخانه های محلی، آبگرفتگی معابر، لغزندگی جاده ها شده است.

حیدری گفت: بر اساس خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی همچنان شرایط برای رشد ابرهای همرفتی، رگبار باران، رعد و برق و تندباد موقتی در ارتفاعات جنوبی و مرکزی استان فراهم است.

وی افزود: با توجه به شدت بارش ها احتمال سیلابی شدن مسیل ها و طغیان رودخانه های فصلی، برخورد صاعقه و بارش تگرگ و احتمال بروز خسارت وجود دارد.
عضو ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان تصریح کرد: توصیه می شود در زمان بارش از تردد در حاشیه رودخانه های فصلی و اتراق در حاشیه آن ها و رفتن به ارتفاعات خودداری شود. همچنین  در ترددهای جاده ای نیز به دلیل لغزندگی جاده ها احتیاط شود.

حیدری در ادامه به نوسانات دمایی استان در شبانه روز گذشته نیز اشاره کرد و گفت: در ۲۴ ساعت گذشته زاهدان با دمای ۲۱ درجه سلسیوس بالای صفر خنک ترین شهر و دلگان با دمای ۴۲ درجه سلسیوس گرمترین شهر استان شد./ ایسنا

کپی