اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۳ مهر ۱۳۹۹
شانه ساز خبرداد

کاهش مراجعه به داروخانه ها در شرایط کرونایی/ افتتاح دو کارخانه جدید تولید انسولین

کاهش مراجعه به داروخانه ها در شرایط کرونایی/ افتتاح دو کارخانه جدید تولید انسولین

رئیس سازمان غذا و دارو از افتتاح دو کارخانه جدید تولید انسولین و داروهای پلاسمایی در هفته آینده خبرداد.

محمدرضا شانه ساز روز چهارشنبه در نشست خبری که به مناسبت روز داروساز به صورت آنلاین از وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: امروز(چهارشنبه) ۵ شهریور زادروز محمد زکریای رازی روز داروسازی نامگداری شده است خدمات داروسازان را هم در بخش خدمت و داروخانه ها و هم در صنعت داروسازی شاهد هستیم کسانی که حتی در ایام تعطیل نوروز همکاران داروساز سر کار بودند و خدمات لازم را قطع نکنند و در این ایام با اینکه هنوز داروی قطعی برای درمان کرونا در دنیا معرفی نشده است اما هر دارویی که برای درمان این بیماری موثر بوده در فاصله کوتاهی در کشور تولید شده است و حتی مواد اولیه آنها نیز در  کشور تولید شده است.

وی گفت: در کشور ما با تلاش های انجام شده در سالهای بعد از انقلاب ۹۷ درصد مورد نیاز کشور در گروههای مختلف تولید می کنیم بسیاری از اقلام با تکنولوژی بالا را از رادیوداروها گرفته تا نانوداروها و داروهای بایوتکنولوژی در کشور تولید می شود

شانه ساز افزود: شرکت های دانش بنیان زیادی در کشور در حوزه داروسازی فعالیت می کنند و اکنون مدعی هستیم که هر داروی جدیدی که در دنیا معرفی شود داروسازان کشور می توانند ظرف دو سال آن را تولید کنند و حتی مواد اولیه آن هم تولید می شود.

وی گفت: اینکه همیشه گفته می شود ۹۷ درصد داروهای مورد نیاز تولید می شود و چرا این سه درصد تولید نمی شود باید توجه داشته باشیم که سه درصد امروز با سه درصد چند سال پیش فرق می کنند و این سه درصد همیشه داروهای جدیدی هستند که وارد فهرست دارویی کشور شده اند و برای تولید آنها نیازمند زمان است.

وی گفت: متوسط سن جوانانی که در شرکت های دانش بنیان داروهای پیچیده را تولید می کنند زیر ۳۵ سال است و این نوید یک نسل رو به رشد و آینده دار را در تولید دارو داریم و به علت همین توانمندی ها ضابطه ای را ابلاغ کردیم که داروهایی که برای اولین بار در دنیا تولید می شوند چگونه در کشور تولید شوند و این ضابطه بیانگر توانمندی کشور در حوزه داروسازی است.

وی افزود: در سالهای بعد از انقلاب از پنج دانشکده داروسازی امروز به ۲۵ دانشکده داروسازی رسیده ایم، تعداد مقالات حوزه داروسازی ایران نیز نقش پررنگی در مجلات علمی دنیا دارد.

شانه ساز گفت: در زمینه تولید مواد اولیه دارویی امروز ۶۵ درصد مواد اولیه دارویی در داخل کشور تولید می شود، هزار قلم داروی گیاهی در کشور تولید می شود همه این اتفاقات در ۱۰ سال گذشته رخ داده است و بطور قطع آینده بسیار بهتری برای حوزه داروسازی در زمینه صادرات و فروش دارو مواجه هستیم و اگر این توانمندی نبود در شرایط تجریم دچار مشکل می شدیم.

کمبود مایفورتیک با تامین ارز بر طرف می شود

رئیس سازمان غذا و دارو در پاسخ به پرسش ایرنا درباره کمبود داروی بیماران پیوندی توضیح داد: با وجود کمبود داروی مایفورتیک اقلام مشابه ایرانی آن در بازار وجود دارد، البته عده ای از پزشکان و بیماران اصرار دارند که نوع برند آن استفاده شود که با توجه به مشکلات نقل و انتقال و تامین ارز متاسفانه مدتی است که تامین این دارو دچار وقفه شده است.

وی افزود: میزان موجودی این دارو در کشور صفر نشده  اما بسیار کم شده است، از همکاران پزشک می خواهیم در حد امکان دارویی ایرانی تجویز کنند و حداقل در یک بازه زمانی موقت همکاری کنند تا این کمبود بر طرف شود. مشکل اصلی تامین ارز است که با رفع این مشکل کمبود این دارو نیز بر طرف می شود زیرا ثبت سفارش ها انجام شد و به محض تامین ارز واردات این دارو انجام می شود.

ورود کورتن به پروتکل درمان کرونا

شانه ساز در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درباره ورود کورتن به پروتکل درمان کرونا گفت: ایران جزو اولین کشورهایی بود که کورتن را در پروتکل درمانی کرونا وارد کرد، برخی کشورها با نگاه سیاسی می گفتند، این دارو سیستم ایمنی بدن بیماران را تضعیف می کند اما بعد منابع بین المللی نیز به نتیجه ای که ایران گرفته بود، رسیدند، این دارو در انواع مختلف از جمله دگزامتازون به وفور در ایران تولید و مصرف می شود و بسیاری از کشورهای دیگر نیز اکنون این دارو و مشتقات کروتن دار را در پروتکل درمان کرونا وارد کرده اند.

واردات ۱۲ میلیون دوز واکسن آنفلوانزا

رئیس سازمان غذا و دارو در پاسخ به پرسشی درباره تامین واکسن آنفلوانزا گفت: در مورد و اکسن آنفلوانزا پارسال کمتر ۲۵۰ هزار دوز برای توزیع رایگان در شبکه بهداشتی برای کادر درمان، سالمندان و بیماران زمینه ای وارد کردیم در حالی که این میزان امسال به حدود ۲.۵ میلیون دوز افزایش یافته و ۱۰ برابر بیشتر واردات داریم.

وی افزود: میزان واردات واکسن آنفلوانزا برای توزیع در داروخانه نیز بیش از ۵ برابر شده و امسال حدود ۱۱ تا ۱۲ میلیون دوز واکسن آنفلوانزا وارد کشور می شود در حالی که پارسال حدود ۲.۵ میلیون دوز بود و از میزان واردات بیش از ۸.۵ میلیون دوز واکسن که همگی از برندهای معتبر اروپایی و مورد تایید سازمان بهداشت جهانی هستند در داروخانه ها توزیع می شود.

شانه ساز گفت: هیچ ثبت نامی برای تهیه واکسن آنفلوانزا لازم نیست و اگر در جایی چنین بحثی مطرح شده بدانید که کلاهبرداری است و نیت خیری پشت آن نیست، در هر صورت با وجود مشکلات ارزی، واردات بیش از این میزان واکسن آنفلوانزا منطقی و به صلاح کشور نیست ضمن اینکه با توجه به رعایت پروتکل های استفاده از ماسک، شستن دست و فاصله گذاری اجتماعی قطعا میزان شیوع آنفلوانزا امسال نسبت به سالهای گذشته بسیار کمتر خواهد بود.

وی افزود: مشکلات ارزی شدید است قابل پنهان کردن نیست، برای تامین این اقلام نباید بیخودی پول بدهیم توصیه می کنیم فقط با دستور پزشک واکسن مصرف کنیم امسال مشکل آنفلوانزا کمتر از سالهای گذشته است زیرا فاصله اجتماعی رعایت می شود؛ اکثر مردم ماسک می زنند . امیدوار بودیم واکسن آنفلوانزای ایرانی نیز به موقع وارد بازار شود اما احتمالا این واکسن اواخر پاییز تولید می شود که در آن زمان برای تزریق واکسن آنفلوازا مقداری دیر است.

رئیس سازمان  غذا و دارو گفت: واکسن آنفلوانزا هیچ تاثیری در پیشگیری از کرونا ندارد و نباید با اطلاع رسانی نادرست، به مصرف غیر منطقی این واکسن در کشور دامن بزنیم.

وی افزود: در مورد وا کسن مننژیت هم از اول شهریو راولین محموله این واکسن وارد کشور شد و تا ۱۵ شهریور کل واکسن مننژیت مورد نیاز کشور وارد و توزیع می شود و مورد استفاده قرار می گیرد.

شانه ساز گفت: در مورد تبلیغات دارویی و اطلاع رسانی دارویی مرجع مطمئن آسازمان غذا و دارو و در نهایت ستاد ملی کروناست، خارج از این دو نهاد هر روشی استفاده می شود نباید مورد توجه مردم قرار گیرد. بارها گفته شده است و از رسانه ها هم انتظار داریم در تنویر افکاری عمومی به ما کمک کنید و نیاز کاذب در مورد داروها از جمله داروهای کرونا ایجاد نکنند.

وی افزود: بسیاری از داروهایی که برای کرونا تبلیغ می شوند، داروهای بیمارستانی هستند و در داروخانه ها توزیع نمی شوند، اغلب داروهایی مثل رمدسیویر نیز که در بازارهایی مثل ناصرخسرو توزیع می شوند، تقلبی هستند و در این مورد آنتی بیوتیک به جای رمدسیویر می فروشند و البته قیمت های چند ده میلیونی هم از مردم می گیرند.

وی گفت: اگر دارویی در داروخانه ای توزیع شود قبل ردیابی و پیگیری است اما اگر بر اثر مصرف داروهای بازار آزاد مشکلی برای کسی ایجاد شود؛ امکان پیگیری وجود ندارد و جنایاتی از همین طریق در بازار ناصر خسرو انجام شده است.

قیمت رمدسیور در ایران

شانه ساز گفت: داروی رمدسیویر خارجی وارداتی به قیمت حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در بیمارستانها توزیع شده است، داروی ایرانی نیز به قیمت ۶۰۰ هزار تومان تولید شده و در بیمارستانها توزیع می شود، داروهایی مثل اکتمرا و فاویپیراویر یا داروهای مشابه دیگر هم هنوز در مورد اثربخشی آنها برای کرونا هیچ سند و تاییدیه ای نیست و بیشتر بر اساس شنیده ها و با نظر و اصرار برخی پزشکان این داروها برای کرونا تجویز می شود.

بسیاری از این داروها که تبلیغ می شود عموما بیمارستانی است و نباید خارج از بیمارستان تهیه شود؛ خارج از بیمارستان هم اگر در داروخانه باشد برای وزارت بهداشت قابل رصد است اما اگر از بازار آزاد و ناصرخسرو توزیع شود، قابل ردیابی  پیگیری نیست به خصوص اینکه اکثر این داروها رمدسیویر نبوده و آنتی بیوتیک بوده و جنایتی انجام می شد.

رئیس سازمان غذا و دارو درباره واکسن کرونای روسی گفت: روسیه در تولید واکسن پیشرو بود، زیرساخت تولید واکسن در روسیه قوی است، وا کسن آنفلوانزای با کیفیت هم سالهاست در این کشور تولید می شود و کلا این کشور در حوزه بایوتک پیشرفته است در مورد اثربخشی و ایمنی واکسن کرونای این کشور منتظر تزریق این واکسن برای ۵۰ هزار نفر در روسیه هستیم.

وی درباره تولید واکسن اعتیاد در جهاد دانشگاهی گفت: واکسن اعتیاد در موسسات وابسته به جهاد دانشگاهی تولید شد و اثربخشی آن در پیشگیری تایید شده است.

اعتراض وزارت بهداشت به حذف حق فنی و لغو سطح بندی داروخانه ها

شانه ساز درباره لغو حق فنی داروخانه ها با مصوبه دیوان عدالت اداری گفت: در مورد حق فنی با دفاعایت وزارت بهداشت در دیوان عدالت موافقت نشد. دانشجویان و همکاران داروخانه ها از این مصوبه بسیار گله دارند به نوعی دانشجویان این مصوبه راعاملی برای کم لطفی جامعه داروسازی به خدمات و سواد اطلاعات خود تلقی می کنند. در این مورد باید فکری کرد البته وزارت بهداشت در حال پیگیری است تا داروسازان از حق خود محروم نشوند ضمن اینکه رأی دیوان اجرا می شود.

وی در مورد مصوبه شورای رقابت برای حذف فاصله مجاز بین داروخانه ها گفت:  به نظر وزارت بهداشت این تصمیم شورای رقابت دخالت در تولیت سلامت است و به این مصوبه اعتراض شد. وزیر بهداشت هم نامه نگاری کرد و نامه اعتراضی هم در این زمینه به رئیس جمهوری نوشته شده است.

شانه ساز گفت: یکی از دلایل توفیق نظام دارویی کشور این است که با هزینه های پایین و بدون یک ریال سرمایه گذاری دولتی با اجرای نظام سطح بندی ارائه خدمات توانستیم دارو را بدون هیچ مشکل و وقفه ای در اقصی نقاط کشوربرای آحاد مردم تامین کنیم اما از بین رفتن نظام سطح بندی و حد مجاز فاصله داروخانه ها موجب تجمع داروخانه ها در مناطق مرفع و مجتمع های پزشکی و محرومیت مردم در مناطق حاشیه ای می شود.

وی درباره تامین پانسمان بیماران پروانه ای نیز گفت: تحریم و سنگ اندازی در مسیر تامین پانسمان این بیماران، از زشت ترین کارهایی است که تحریم کنندگان علیه این بیماران مظلوم انجام داده اند، در مقاطعی البته با تلاش وزارت بهداشت این پانسمان تامین شد است البته کرونا و لغو پروازها نیز در این زمینه موثر بوده است، تحریم ها هم مزید بر علت شده است. منابع تامین این پانسمانها شناسایی شده و همکاری آنها جلب شده است و اگر ارز آن به موقع تامین شود، به موقع این پانسمانها تامین می شود.

واردات فاکتور ۸ به ایران

شانه ساز در مورد واردات فاکتور ۸ نیز گفت: این دارو دو نوع دارد؛ یکی انواع تولیدی از پلاسماست که در کشور تولید نداریم و بای با پلاسما گیری و انتقال آن به خارج تولید و به کشور بازگردانیم یا به طور کلی فاکتور ۸ مشتق از پلاسما وارد کنیم نوع دیگر آن فاکتور ۸ ریکامبینت یا بایوسیمیلار است که تولید داخل آن در کشور وجود دارد.

وی افزود: واردات نوع بیوسمیلار آن به کشور ممنوع است اما در مورد فاکتور ۸ مشتق از پلاسما چاره ای جز واردات نداریم اما میزان واردات آن اخیر زیاد و بیش از نیاز کشور بوده است که باید نحوی مدیریت کنیم که تولید داخل آسیب نبیند.

شانه ساز درباره ورود داروهای جدید به فهرست دارویی کشور گفت: ما هم علاقه مندیم فهرست دارویی کشور قوی تر و به روز شود ما باید میزان توان اقتصادی وارزی کشور را هم نظر بگیریم و ورود بدون ملاحظه داروهای جدید به فهرست داروهای کشور به صلاح کشور و منطقی نیست البته داروهای جدید موثر بر کرونا وارد فهرست دارویی کشور شده اند.

/ایرنا

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی