اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹

بهبودیافتگانی از هنگ‌کنگ، بلژیک و هلند دوباره کرونایی شدند

بهبودیافتگانی از هنگ‌کنگ، بلژیک و هلند دوباره کرونایی شدند

پس از آنکه مقامات هنگ کنگ ابتلای مجدد یک مرد بهبود یافته از کرونا را به این بیماری اعلام کردند، دو کشور بلژیک و هلند نیز مواردی از ابتلای دوباره به عفونت کروناویروس جدید را به ثبت رسانند.

مقامات بهداشتی بلژیک اعلام کردند یک زن بلژیکی سه ماه پس از ابتلای نخست خود به بیماری کووید-۱۹ اکنون مجدداً به این بیماری مبتلا شده است.

بحث امکان ابتلای مجدد به بیماری کووید-۱۹ از ابتدای همه‌گیری کروناویروس مطرح بوده است. تصور می‌شود تعدادی از افراد دو بار به کروناویروس مبتلا شده‌اند اما برای تأیید رسمی این موضوع، آزمایش‌های آزمایشگاهی باید نشان دهند که فرد مبتلا، به یک نسخه‌ی "اندکی تغییر یافته" از ویروس آلوده شده است. بدون انجام این کار، مشخص نیست که آیا عفونت ثانویه در فرد، نتیجه ابتلای مجدد بوده یا همان عفونت اولیه دوباره بروز یافته است.

مقامات بهداشتی بلژیک اما اعلام کرده‌اند شواهد کافی آزمایشگاهی حاکی از آن است که مورد مشاهده شده در این کشور ابتلای مجدد بوده است.

این بیمار علائم خفیف ابتلا به کووید-۱۹ را داشته و وضعیت وخیمی ندارد. همچنین دو مورد احتمالی ابتلای مجدد دیگر نیز وجود دارد که در حال بررسی هستند.

این موارد نشان می‌دهد آنتی‌بادی‌های موجود در بدن افراد پس از ابتلای نخست، به اندازه کافی برای جلوگیری از ابتلای مجدد نبوده اما در صورت ابتلای مجدد علائم خفیف خواهد بود.

این موارد در حالی ثبت شده که موارد ابتلا به کووید-۱۹ در بروکسل با سرعت در حال افزایش بوده و این منطقه جزو ۱۰ منطقه‌ اول اروپا با بیشترین سرعت گسترش عفونت است.

در هلند نیز مقامات بهداشتی از ابتلای مجدد یک بیمار مسن به کروناویروس خبر داده‌اند.

به گفته متخصصان، عفونت کووید-۱۹ در هر فرد و در هر ابتلا درست مانند اثر انگشت، کدهای ژنتیکی متفاوتی دارد و با بررسی این کدها می‌توان ابتلای مجدد یا بروز مجدد عفونت قبلی را در فرد تشخیص داد.

متخصصان می‌گویند عفونت‌های تنفسی می‌توانند دو بار یا حتی بیشتر فرد را درگیر کنند. اگر فردی به این عفونت‌ها مبتلا شود در تمام طول زندگی در برابر آن‌ها مصون نمی‌شود و این همان چیزی است که در مورد کووید-۱۹ نیز انتظار می‌رفت. نباید فراموش کرد تولید آنتی‌بادی در بدن افراد به این معنی نیست که در برابر این بیماری مصونیت یافته‌اند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا نیز اعلام کرده‌ است: آنتی‌بادی‌های موجود در بدن افراد بهبود یافته از کرونا تنها تا سه ماه موثر بوده و پس از سه ماه احتمال ابتلای مجدد افراد به بیماری کووید-۱۹ وجود دارد.

بنا بر گزارش نیوزویک، گزارش‌ِ رسمی از اولین ابتلای مجدد به کرونا در جهان مربوط به مردی حدودا ۳۰ ساله اهل هنگ کنگ بوده که چهار ماه و نیم پس از ابتلای نخست، با سفر به اسپانیا مجدداً به کووید-۱۹ مبتلا شد.
 

اولین نفری که دوباره به کرونا مبتلا شد اما با ۲ ژنوم متفاوت

به گزارش بی‌بی‌سی، محققان از نخستین مورد ابتلای دوباره یک فرد به ویروس کرونا خبر داده‌اند که از دو ژنوم متفاوت است.

طبق اطلاعات موجود یک مرد هنگ کنگی۳۳ ساله نخستین بار در اواخر ماه مارس به ویروس کرونا مبتلا شد. اما ۴.۵ ماه بعد هنگامیکه به اروپا سفر کرده بود، برای دومین بار به این عفونت مبتلا شد. این مورد سوالات بیشماری را درباره ماندگاری اقدامات ایمنی در مقابل ویروس کرونا به وجود می آورد.

به گفته کارشناسان، این یافته غیرمترقبه نبود، به ویژه با توجه به میلیو‌ن‌ها نفری که در  سراسر جهان به این ویروس آلوده شده‌اند.

براساس نتایج در دسترس، این مرد در ابتلای دوم هیچ علائمی نداشته  ابتلای یکبار وی به این ویروس، از ابتلای مجدد به آن خودداری نکرده است و این یعنی سیستم ایمنی بدن وی ویروس را تا حدودی تحت کنترل قرار می‌دهد.

محققان هنگ‌کنگی، توالی ژنتیک ویروس در دو بار ابتلای او به بیماری را بررسی کردند و متوجه شدند آنها یکسان نیستند؛ این مرد به دو نوع ویروس کرونا مبتلا شده است؛ دومین ابتلا وی بع کرونا بی علامت بوده و پاسخ ایمنی بدنش مانع‌ از پیشرفت عفونت کووید ۱۹ شده است.

این نخستین مورد  رسمی و ثبت شده در جهان از بیماری است که از کووید۱۹ بهبودیافته اما دوباره به آن مبتلا شده است./ ایسنا و فارس

ایمنی بهبودیافتگان کرونا زیر سوال رفت

وضعیت ابتلای مجدد به کرونا شدیدتر خواهد بود

بهبودیافتگان کرونا فقط چند ماه از ابتلای مجدد مصون هستند
 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 

 

کپی