اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹

بررسی سابقه بازی و مربیگری کادر فنی سرخابی‌ها در مصاف‌های پرسپولیس و استقلال

دوئل «دربی»بازها

دوئل «دربی»بازها
حامد جیرودی خبرنگار

استقلال و پرسپولیس لیگ برتر نوزدهم را با ترکیبی از مربیان خودی به اتمام رساندند. خودی به این معنا که اکثر اعضای کادرفنی دو تیم از بازیکنان سابق سرخابی‌ها هستند. یحیی گل‌محمدی، حمید مطهری، داوود فنایی، کریم باقری و افشین پیروانی جملگی تجربه پوشیدن پیراهن سرخپوشان را دارند.

در آن‌سو فرهاد مجیدی، مجید نامجومطلق و بهزاد غلامپور را کنار خود دارد که بخش مهمی از دوران بازی‌شان به حضور در استقلال مربوط می‌شود. به بهانه بازی پیش‌رو، سابقه حضور این چهره‌ها در دربی را بررسی می‌کنیم. سوابقی که حضورشان در دربی در سال‌های بازیگری و مربیگری را شامل می‌شود.
یحیی؛ گلزنی در دربی 55
یحیی گل‌محمدی که در زمان بازیگری در پست دفاع به میدان می‌رفت، در ۱۵ دربی برای پرسپولیس به میدان رفت که حاصل آن ۴ پیروزی، ۸ تساوی و ۳ شکست است. سرمربی فعلی پرسپولیس در دربی 55 که بازی برگشت لیگ برتر دوم بود و با برتری 2-1 پرسپولیس به پایان رسید، گل اول تیمش را به ثمر رساند. گل‌محمدی در قامت سرمربی هم دربی را تجربه کرده است. او 6 بهمن 91 در بازی برگشت لیگ برتر دوازدهم و در حالی که جایگزین مانوئل ژوزه پرتغالی شده بود، در دربی 77 مقابل استقلال امیر قلعه‌نویی قرار گرفت. این دیدار با تساوی بدون گل به پایان رسید. یحیی در دربی برگشت فصل تازه به اتمام رسیده هم مقابل استقلال قرار گرفت و برابر تیم مجیدی به تساوی 2-2 رضایت داد.
مطهری؛ تماشای دربی از روی نیمکت
حمید مطهری که از او به‌عنوان مغز متفکر تیم گل‌محمدی نام برده می‌شود، سال 77 و درحالی که 24 ساله بود به پرسپولیس پیوست. او در تیم پرستاره آن روزهای سرخپوشان، چندان راهی به ترکیب اصلی نمی‌یافت. مطهری در بازی رفت لیگ هشتم آزادگان که 22 آبان 77 برگزار و 1-0 به سود پرسپولیس به پایان رسید، روی نیمکت بود و علی پروین از او استفاده نکرد. مطهری پس از آن به علت تشدید آسیب‌دیدگی‌هایش مجبور شد در 25 سالگی فوتبال را کنار بگذارد و وارد عرصه مربیگری شود.
آقا کریم؛ پرسابقه‌ترین سرخابی دربی
کریم باقری بین مربیان حال حاضر استقلال و پرسپولیس، بیشترین حضور در دربی را با 33 مسابقه تجربه کرده است. شماره 6 تاریخی فوتبال ایران در سال 1375 به جمع سرخپوشان پیوست و بعد از لژیونر شدن در سال 81 دوباره به این تیم بازگشت. او 16 بار به‌عنوان بازیکن پرسپولیس مقابل استقلال قرار گرفت که حاصل آن 4 پیروزی، 4 شکست و 8 تساوی بود. او در دربی 69 که 14 بهمن 88 برگزار شد و بازی برگشت لیگ نهم بود، گل دوم قرمزها را در دقیقه 87 با شوتی سهمگین وارد دروازه وحید طالب لو کرد و پرسپولیس 2-1 برنده شد. با گل آقا کریم طلسم 6 تساوی 1-1 پی در پی شکسته شد و دربی برنده داشت. باقری در سال 90 و یک ماه پیش از استعفای حمید استیلی دستیار او در پرسپولیس شد و در شکست 3-0 این تیم مقابل استقلال در جام حذفی حضور داشت و چند روز بعد از این تیم جدا شد. او در لیگ دوازدهم مدیرفنی پرسپولیس در تیم مانوئل ژوزه و در نیم فصل دوم همان سال دستیار گل‌محمدی شد. در این میان دو دربی با تساوی بدون گل برگزار شد. باقری در لیگ سیزدهم دستیار دایی بود و باز هم دو دربی بدون گل تجربه کرد. او در آغاز لیگ چهاردهم کنار دایی نماند ولی در اواخر همین لیگ به‌عنوان دستیار برانکو به پرسپولیس بازگشت و در بازی هفته سی‌ام مقابل استقلال قلعه نویی که سرخپوشان 1-0 برنده شدند، عضوی از تیم بود. آقا کریم در مجموع دوران مربیگری اش در 17 دربی حضور داشته که 6 برد، 3 شکست و 8 تساوی در کارنامه‌اش ثبت شده است.
فنایی؛ قهرمانی حذفی و دربی 9 نفره
داوود فنایی که حالا مربی دروازه‌بان‌های پرسپولیس است، در دربی‌های جالبی به میدان رفته است. اولین دربی او فینال جام حذفی ۷۸–۱۳۷۷ بود که علی پروین به او اعتماد کرد و به جای احمدرضا عابدزاده درون دروازه قرار گرفت و پرسپولیس 2-1 برنده شد و به قهرمانی رسید. او در دربی بعد (دربی 48) که پرسپولیس 9 نفره شد هم گلر قرمزها بود و دروازه‌اش بسته ماند تا بازی بدون گل مساوی شود. فنایی از سال 78 تا 81 در 6 دربی به میدان رفت و یک برد، یک باخت و 4 مساوی تجربه کرد.
پیروانی؛ گلزنی در فینال حذفی
افشین پیروانی کاپیتان اسبق پرسپولیس هم از سال 73 تا 83 در 17 دربی به‌عنوان بازیکن به میدان رفت. اولین دربی او بازی جنجالی 2-2 بود که با حکم کمیته انضباطی 3-0 به سود استقلال اعلام شد. او در دربی فینال جام حذفی، گل دوم و پیروزی بخش تیمش را در دقیقه 85 وارد دروازه استقلال کرد. او در زمان بازی 4 برد، 4 باخت و 9 تساوی برابر رقیب سنتی به دست آورد. پیروانی در لیگ هشتم دستیار افشین قطبی، سرمربی و سپس دستیار نلو وینگادا شد و 2 تساوی 1-1 را به دست آورد. او دی ماه 96، به‌عنوان سرپرست پرسپولیس جانشین محمود خوردبین شد و با پرسپولیس در بازی برگشت لیگ هفدهم 1-0 به استقلال باخت و بعد از آن هم برنده دربی سوپرجام با رأی CAS شد. او در دربی آخر (2-2) هم کنار نیمکت قرمزها بود و به این ترتیب 3 تساوی، یک برد و یک باخت در دوران بعد از بازیگری خود کسب کرده است.
فرهاد؛ خالق عدد «4»
فرهاد مجیدی قادیکلایی که در زمان بازیگری در پست مهاجم به میدان می‌رفت، ۱۶ بار دربی را به‌عنوان بازیکن تجربه کرد که ۴ پیروزی، ۴ شکست و ۸ تساوی حاصل آن بود. سرمربی فعلی استقلال در مجموع موفق شد ۴ گل در دربی‌های (68، 69، 70، 72) برای استقلال به ثمر برساند و خود را به‌عنوان خالق عدد «4» که در کری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، معرفی کند. مجیدی 10 فروردین سال گذشته به‌عنوان دستیار وینفرد شفر در استقلال، مقابل پرسپولیس قرار گرفت که این دیدار با برتری 1-0 سرخپوشان خاتمه یافت و حضورش به‌عنوان سرمربی استقلال هم که تساوی 2-2 با تیم یحیی بود.
نامجومطلق؛ بازیکن سرخابی
مجید نامجومطلق از جمله بازیکنانی است که شهرآورد تهران را در هر دو لباس آبی و قرمز تجربه کرده ‌است. او در 8 دربی به‌عنوان بازیکن حاضر بود که 5 بازی برای استقلال و 3 بازی برای پرسپولیس انجام داد. نامجومطلق در استقلال دربی را نبرد و 2 تساوی و 3 باخت به دست آورد. نامجو در دربی 31 برابر وحید قلیچ (گلر پرسپولیس) پنالتی‌اش را گل نکرد و تنها استقلالی بود که تا قبل از آن بازی در دربی پنالتی از دست داده بود. دیداری که در آن پرسپولیس 4-2 در ضربات پنالتی به پیروزی رسید و راهی نیمه نهایی جام حذفی شد. نامجومطلق سال 74 به پرسپولیس رفت و تا سال 76 که در این تیم بود، در 3 دربی یک برد، یک تساوی و یک باخت کسب کرد. او از هفته بیست و یکم لیگ نهم دوره برتر دستیار صمد مرفاوی در استقلال شد و شکست 2-1 در دربی 62 مقابل تیم مصطفی دنیزلی را تجربه کرد. او در این فصل دستیار مجیدی شد و یک تساوی 2-2 دربی را روی نیمکت استقلال دید تا در دربی هم به‌عنوان مربی هنوز برنده نشده باشد.
غلامپور؛ گلر استقلال، مربی پرسپولیس
بهزاد غلامپور، در سال 73 دروازه‌بان استقلال شد که و اولین دربی‌اش، بازی جنجالی 2-2 بود که با حکم کمیته انضباطی 3-0 به سود استقلال اعلام شد. او تا سال 76 در 6 دربی به میدان رفت و 2 برد، 2 تساوی و 2 باخت کسب کرد. او در لیگ نهم دستیار مرفاوی در استقلال شد و یک تساوی و یک باخت برابر پرسپولیس به دست آورد. غلامپور که همیشه یکی از نفرات مورد اعتماد و مورد نظر علی دایی است و در تیم ملی و سایپا هم مربی دروازه‌بان‌های تیم او بود، در لیگ سیزدهم هم به دعوت دایی دستیار او در پرسپولیس شد و 2 تساوی بدون گل در دربی تجربه کرد. غلامپور در دربی برگشت فصل قبل هم با مجیدی با پرسپولیس مساوی کرد تا به‌عنوان مربی دربی را نبرده باشد.‌‌

کپی