اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹
روحانی در بیستمین هفته از افتتاح طرح‌های ملی کشور خبر داد

تولید طلا 14 برابر شد

تولید طلا 14 برابر شد

گروه اقتصادی/ رئیس جمهوری با بیان اینکه دولت حاضر است برای معادن طلا سرمایه‌گذاری ویژه انجام دهد گفت: تولید طلا نسبت به سال 92 به 14 برابر رسیده است. در بیست هفته گذشته، طرح‌های ملی و استانی، شامل طرح‌های زیرساختی و توسعه‌ای در کشور افتتاح شده است.

 در ادامه بهره‌برداری از این طرح‌ها، روز گذشته با حضور حسن روحانی، رئیس جمهوری، ۳ طرح ملی در حوزه صنعت و معدن با اعتبار ۲ هزار و ۶۹۵ میلیارد تومان و اشتغال‌زایی برای ۹۵۰ نفر، در استان‌های یزد، فارس و کردستان افتتاح شد.  به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، روحانی، در آیین افتتاح و رونمایی از طرح‌های ملی در وزارت صنعت، معدن و تجارت که به صورت ویدیوکنفرانس برگزار شد، گفت: بسیار خوشحالیم که در هفته دولت موفق شدیم پروژه‌هایی را در توسعه معادن و طلا هم برای استخراج و اکتشاف افتتاح کنیم، مسأله طلا اهمیت ویژه برای ما دارد. وی افزود: همان‌طور که معادن و پتروشیمی ما توانسته جای صادرات نفت را بگیرد، گسترش معادن طلا و استخراج آن می‌تواند به نوعی جایگزین ارز خارجی شود که کار بزرگی است. ما به وزارت صنعت و معدن نیز گفته‌ایم که دولت حاضر است برای معادن طلا سرمایه‌گذاری ویژه انجام دهد، امروز موفق شدیم نسبت به سال ۹۲، تولید طلا را به ۱۴ برابر برسانیم و باید در سال پیش رو، به سمت یک تحول بزرگ در این عرصه گام برداریم. وی با بیان اینکه مسأله فلز طلا و معادن طلا برای ما مهم است گفت: طلا می‌تواند پشتوانه پول ما باشد. طلا می‌تواند در صنایع بسیار حساس کاربرد داشته باشد بنابراین دولت آماده است در این زمینه تلاش بیشتری انجام دهد.
رشد با وجود کرونا
روحانی افزود: اینکه در ۴ ماهه امسال نسبت به ۴ ماهه سال گذشته دارای رشد هستیم با وجود کرونا این کار خیلی مهمی است. تولید فولاد دنیا به خاطر کرونا در این ۴ ماهه ۶ درصد کاهش داشته و ما ۱۰ درصد افزایش تولید داشتیم.  رئیس جمهوری یادآور شد: دشمنان ما در آغاز کرونا دنبال توطئه‌ای بودند که می‌گفتند همه کارها باید تعطیل شود و وقتی ما در اواخر فروردین اعلام کردیم که کسب و کارها باید باز شود و از آغاز کرونا اعلام کردیم واحدهای تولیدی نباید تعطیل شود خیلی‌ها عصبانی شده بودند. رئیس جمهوری در ادامه گفت: رسانه‌های بیگانه خودکشی می‌کردند که دولت برای جان مردم ارزش قائل نیست و چرا همه‌جا تعطیل نمی‌شود، می‌خواستند کشور را به بحران ببرند و همه چیز تعطیل شود مانند کشورهای خود آنها که برای نان، آب و وسایل بهداشتی مردم صف تشکیل می‌دادند، می‌خواستند ما هم چنین وضعیتی را پیدا کنیم. روحانی افزود: ستاد ملی کرونا از ابتدا کار بسیار دقیقی را با هوشمندی انجام داد و آن اینکه گفتند تولید اقلام ضروری حتی برای یک ساعت نباید تعطیل شود و اساساً تولید و همه بنگاه‌های تولیدی باید فعالیت خود را ادامه دهند. وی با بیان اینکه ایران کار بزرگی در مقابله با کرونا انجام داد، ادامه داد: سه نفر از رهبران دنیا به من گفتند کار شما در ایران برای ما الگو شد که چگونه با کرونا مقابله کنیم و در عین حال فعالیت اقتصادی خود را ادامه دهیم.
نوسازی ناوگان حمل و نقل
رئیس جمهوری به موضوع نوسازی ناوگان حمل و نقل کشور اشاره کرد و گفت: موضوع نوسازی ناوگان از آغاز دولت دوازدهم مد نظر دولت بود که نوسازی بزرگی برای ناوگان حمل و نقل کشور انجام دهیم و همه چیز آن طراحی شده است قطعاتی که نیاز بود از خارج وارد شود، شرکت‌هایی که قرار بود قطعاتی را در داخل کشور بسازند، می‌خواستیم تمام ناوگان را نوسازی کنیم، اما کاری که ترامپ در سال ۹۷ انجام داد و خیانتی که به دنیا، ملت امریکا و به ملت ایران کرد و عهد و پیمان را زیر پا گذاشت، باعث شد ما به خاطر آن قراردادها دچار مشکل شویم، اما این نوسازی باید به شکل دیگر ادامه یابد از هر راهی که امکانپذیر است باید آن را نوسازی کنیم. روحانی با تشکر از رانندگان کامیون افزود: در اینجا می‌خواهم از همه رانندگان کامیون تشکر کنم که در این ایام کرونا از آغاز سال حتی از ماه اسفند حمل و نقل را برای یک ساعت متوقف نکردند، پروتکل‌ها را مراعات کردند؛ تمام بار موجود در بنادر کشور به انبارها منتقل شد، به بنادر نگاه می‌کنیم می‌بینیم که میلیون‌ها تن بار وجود دارد همیشه ۳ میلیون تا ۴ میلیون تن کالاهای اساسی در بندری که بتدریج می‌آید و بار دیگر جایگزین آن می‌شود رانندگان کار بسیار عظیمی در این ایام انجام دادند از آنها تشکر و سپاسگزاری می‌کنیم.
کاهش خام‌فروشی سنگ‌های قیمتی و زعفران
روحانی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در جلسه ویدیوکنفرانس روز یکشنبه با هیأت دولت به مناسبت هفته دولت، گفت: ایشان بر مسأله خام‌فروشی تأکید کردند، البته قبلاً نیز بر این موضوع همواره تأکید می‌کردند و حتی از سنگ‌های قیمتی و زعفران  نام بردند؛ از وزارت صمت می‌خواهم در این دو مورد خاص که رهبری نام بردند حتماً یک تلاش ویژه انجام دهد. وی افزود: دولت ضمن حمایت، آمادگی دارد به سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در زمینه بسته‌بندی زعفران و سنگ‌های قیمتی و سایر محصولات، کمک کند تا مردم بتوانند در این حوزه فعالیت مضاعف انجام دهند.  وی به رشد و جهش در تولید فولاد در هفته دولت اشاره کرد و گفت: امروز با افتتاح کارخانه آهن اسفنجی، حدود یک میلیون برای کشور، محصول به ارمغان می‌آورد.  رئیس جمهوری تصریح کرد: بسیار خوشحالیم که صنعت پتروشیمی و فولاد در سال‌های سخت ۹۷ و ۹۸ و ۹۹ با وجود فشار دشمن توانستند بخش بزرگی از مشکلات را جبران کنند و ارز مورد نیاز کشور را تأمین کنند.
موفقیت خوزستان و کردستان در مقابله با کرونا
روحانی همچنین پیش از افتتاح سه طرح ملی با قدردانی از تلاش‌های انجام شده به روند مقابله و مهار بیماری کرونا در کشور اشاره کرد و گفت: در این هفته اخیر دو استان‌ خوزستان و کردستان در مقابله با کرونا بسیار بسیار موفق بودند البته شرایط استان‌های دیگر هم نسبت به هفته‌های قبل، بسیار تغییر کرده است.
ذخایر استراتژیک کشور کامل است
جعفر سرقینی، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز ‌در آیین افتتاح طرح‌های هفته دولت گفت:‌ در سال ۹۴ و در دولت «تدبیر و امید» برای نخستین بار به دستور رئیس‌جمهوری جدولی به تصویب هیأت وزیران رسید و وزارت صنعت مکلف به حفظ ذخایر استراتژیک بر مبنای آن جدول و ارتقای امنیت غذایی کشور شد. به گفته وی، یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های مسئولان وزارت صنعت در همه دوره‌ها حفظ ذخایر استراتژیک برابر جدول اعلامی بود، جدولی که در سال ۹۷ مجدد با مصوبه هیأت وزیران بهبود یافت. سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به فراوانی انواع کالاها در کشور خاطرنشان‌کرد: این حرکت تداوم خواهد داشت و همه کالاها به فراوانی در بازار عرضه خواهد شد. وی با اشاره به ۱۷ تذکر رهبر معظم انقلاب در ملاقات ویدیوکنفرانسی با اعضای هیأت دولت، یادآورشد:
۱۲ مورد از این تذکرات به طور مستقیم یا غیرمستقیم مربوط به وزارت صنعت، معدن و تجارت بود و در بسیاری موارد بویژه خام فروشی که مورد تأکید معظم له بوده، اقدامات مقتضی انجام شده است. سرقینی، به طور نمونه به فولاد اشاره کرد و گفت: علت اینکه امروز به آمار صادرات ۱۲ میلیون تنی این محصول رسیده‌ایم، استفاده از ذخایر داخلی است، این در حالی است که در پنج سال منتهی به سال ۹۲ سالیانه به‌طور متوسط ۲۲ میلیون تن صادرات سنگ‌آهن به صورت خام داشتیم، اما این آمار در سال گذشته به سه میلیون تن کاهش یافت و امسال نصف
خواهد شد.

برش
3 طرح ملی که افتتاح شد

واحد تولید آهن اسفنجی در مجتمع فولاد اردکان استان یزد
ظرفیت تولید: ۹۶۰ هزار تن در سال
طرح تولید کامیون کشنده در شیراز
ظرفیت تولید: ۳ هزار دستگاه کامیون کشنده در سال
فاز توسعه تولید شمش طلا در شهرستان قروه استان کردستان
ظرفیت تولید: سالانه ۲ تن شمش طلا


 

کپی