اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹

باشگاه خبرنگاران علت فوت او را ابتلا به کرونا عنوان کرد

روح‌الله حسینیان درگذشت

روح‌الله حسینیان درگذشت

بعید بود سخنرانی یا گفت‌و‌گویی انجام دهد و موضعگیری‌های اغلب صریح و تا حدودی تندروانه‌اش توجه رسانه‌ها را به خود معطوف نسازد؛ امروز اما این خبر وفاتش بود که به تیتر رسانه‌ها تبدیل شد و همراه با انتشار پیام‌های تسلیت بهانه‌ای برای بازخوانی نزدیک به چهار دهه فعالیتش از مسند قضاوت تا کرسی نمایندگی مجلس و ریاست بر مرکز اسناد انقلاب اسلامی به دست داد.

 روح‌الله حسینیان، ‌زاده 1334 در آباده از توابع استان فارس با تحصیل در مدرسه حقانی قم بود که به سیاست پیوند خورد. مدرسه‌ای که روحانیون و علمایی همچون آیات سید محمد بهشتی، مهدی حائری تهرانی، علی مشکینی و حسین حقانی آن را در 1339 و با هدف کادرسازی برای فردای پیروزی جنبش انقلابی پایه نهادند و بعدها بسیاری از فارغ‌التحصیلانش همچون مصطفی پورمحمدی، علی فلاحیان، غلامحسین محسنی‎اژه‎ای و روح‌الله حسینیان بر مسندهای، سیاسی، قضایی و امنیتی کشور تکیه زدند.
حسینیان سال 1362،  به عنوان یک روحانی انقلابی کارش را از قائم‌مقامی دادستان انقلاب اسلامی مشهد آغاز کرد. سپس با ارتقای رتبه به جانشینی دادستانی تهران در سیستان و بلوچستان رسید. مدتی بعد در تهران به «دادگاه انقلاب» راه یافت و هنوز چهل سالش نشده بود که قائم‎مقام دادستان در وزارت اطلاعات شد. دوره‌ای که سبب شد در افواه سابقه اطلاعاتی و امنیتی بر سابقه قضایی‌اش سایه بیندازد و در میان امنیتی‌ها به لقب «خسرو خوبان» شهره شود؛ تا بعدها مخاطبان تلویزیون او را با برنامه «چراغ» به خاطر بیاورند.
حسینیان اما از نیمه دهه هفتاد با برعهده داشتن ریاست مرکز اسناد انقلاب اسلامی تا اواسط دهه 80 رفته رفته به چهره‌ای سیاسی تبدیل شد. چهره‌ای که در قامت یکی از یاران بی‌تزلزل محمود احمدی‌نژاد قرار گرفت و به عنوان یک عضو شاخص «جبهه پایداری» هیچ‌گاه از این حمایت عدول نکرد.
حسینیان در مجالس هشتم و نهم بر کرسی نمایندگی مجلس از تهران تکیه زد و چنانکه انتظار می‌رفت در مجلس نهم یکی از نمایندگان دلواپس و از مخالفان سرسخت برجام بود. از او اما جز همه اظهارات جنجالی‌اش کتاب‌های متعددی به جا مانده. شاید بتوان مهمترین میراث او را در جایگاه مسئولیت مجموعه‌های ارزشمندی دانست که مرکز اسناد انقلاب اسلامی از خاطرات و رویدادهای انقلاب منتشر کرده است.
او اما امروز در حالی از بستر بیماری در بیمارستان بقیه الله، عالم فانی را وداع گفت که خود به واسطه دهه‌ها مسئولیت گنجینه‌ای از اسرار بود. به گزارش ایرنا، فرزندان مرحوم حجت‌الاسلام حسینیان اعلام کردند در مورد علت مرگ و برگزاری مراسم تشییع و تدفین پدر متعاقباً اطلاع‌رسانی می‌کنند. اما برخی از رسانه‎های نزدیک به حوزه علمیه و صداوسیما علت فوت او را ابتلا به ویروس کرونا اعلام کرده ‌اند.
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه و محمدباقر قالیباف رئیس مجلس در پیام‌های جداگانه‌ای درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان را تسلیت
 گفتند.
 
کپی