اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

کوله‌خانه؛ روستایی که با آبشارش دل می‌رباید

کوله‌خانه؛ روستایی که با آبشارش دل می‌رباید

یکی از مکان‌هایی که در گردشگری روستایی مورد توجه گردشگران در شهرستان ابهر واقع شده، روستای کوله‌خانه به سبب وجود آبشار زیبا در این روستا است.

یکی از شهرستان‌های استان زنجان که در حوزه اکوتوریسم حرفی برای گفتن دارد، شهرستان ابهر است. ابهر علاوه بر اینکه قطب صنعت استان به شمار می‌رود، دارای قابلیت‌های کشاورزی نیز بوده و همین قابلیت‌ها بر جاذبه‌های گردشگری طبیعی آن افزوده است. یکی از روستاهایی که سالانه پذیرای مهمانان بی‌شماری از اقصی‌نقاط کشور است، روستای کوله‌خانه به سبب وجود آبشار زیبا و طبیعی در این روستا است.

آبشار گله‌خانه یا کوله‌خانه در نزدیکی روستای زیبا و سرسبز گله‌خانه در ۲۲ کیلومتری شهر ابهر قرار دارد. این آبشار بسیار زیبا با ارتفاع تقریبی ۱۵ متری بلندترین و زیباترین آبشار شهرستان ابهر است. روستای کوله‌خانه روستای کوچکی است که تنها چند خانوار معدود در آن زندگی و از طریق باغات میوه و مزارع وسیع امرار معاش می‌کنند. مسیر منتهی به آبشار از میان روستای زیبای کوله‌خانه گذشته و با عبور از میان صخره‌ها به آبشار می‌رسد. راه دسترسی به آبشار خاکی بوده و کمی صعب‌العبور است. آبشار در میان کوه‌ها قرار گرفته و اطراف آن با درختان بلند و زیبایی احاطه شده و مناظر اطراف آن بسیار چشم‌نواز است.

بالای سر آبشار با میله آهنی نرده‌کشی شده است تا ایمنی بازدیدکنندگان حفظ شود. آبشار در مسیر رسیدن به روستا و ییلاق زیبای مرچین یا مرشین واقع شده و مراتع سبز و درختان فراوانی در آن به چشم می‌خورد. آبشار محصول عبور رودخانه‌ای است که از روستا عبور می‌کند و در نهایت از صخره فرود می‌آید و آبشار زیبایی را خلق می‌کند. آبشار در درون یک دره نسبتا عمیق و سرسبز فرو می‌ریزد. درخت گردو از درختان غالب این منطقه است که در کنار درختان سپیدار باعث سرسبزی بیشتر این ناحیه شده است. در انتهای آبشار نیز آب‌گیر نسبتا بزرگ و زیبایی تشکیل شده که بسیار چشم‌نواز است و در نهایت رودخانه باز به مسیر خود ادامه می‌دهد.

از لابه‌لای دیواره آبشار نیز درختچه‌هایی بیرون زده‌اند که بر زیبایی و سرسبزی هر چه بیشتر نمای آبشار افزوده‌اند. بسیاری از خانواده‌های ابهری و شهرهای اطراف در فصول گرم سال، خودشان را به این آبشار زیبا می‌رسانند و در پایین آبشار بر روی تخته سنگ‌های بزرگ مجاور آبگیر کمپ زده و به تفریح می‌پردازند. برخی از خانواده‌ها نیز در نزدیکی آبشار و با کمی فاصله چادر زده و شب را در این منطقه زیبا و سرسبز به صبح می‌رسانند. برای دسترسی به این آبشار از مسیر جاده مرشین جاده خاکی منشعب می‌شود که از روستای کوله‌خانه عبور کرده و به آبشار گله‌خانه یا کوله‌خانه می‌رسد.

چگونه به آبشار کله خانه (کوله خانه) برویم
اگر قصد سفر به آبشار کله خانه (کوله خانه) را دارید ابتدا باید به استان زنجان و شهرستان ابهر بروید. برای عزیمت به آبشار کله خانه باید از سمت ابهر به رشت حرکت کرده تا به روستای کله خانه (کوله خانه) برسیم.در این مسیر باغات پربار و درختان سر به فلک کشیده و سپیدار و گردو قرار دارد.یک کیلومتر مانده به این روستا مسیر انحرافی خاکی در کنار جاده قرار دارد.که به سمت این روستا و آبشار می‌رود.بعد از عبور از این مسیر به رودخانه‌ای کوچکی رسیده که ما را به سمت روستا هدایت می‌کند. مسیر حرکتی آبشار با عرض ۳۰/۱ و ارتفاعی بالغ‌بر ۳۰ متر دارد. بعد از عبور به قسمت انتهایی این آبشار حوضچه‌ای وجود دارد که محل مناسبی برای آب‌تنی است.

 
 

 

کپی