اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹

مبارزه با آفت مگس زیتون در ۱۱۰۰ هکتار از باغات قزوین

مبارزه با آفت مگس زیتون در ۱۱۰۰ هکتار از باغات قزوین

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: طرح کنترل و مبارزه با آفت مگس زیتون در سطح ۱۱۰۰ هکتار از باغات زیتون استان انجام شده است.

یوسف درخشان اظهار کرد: از ابتدای اجرای طرح کنترل و مبارزه با آفت مگس زیتون این طرح در سطح ۱۱۰۰ هکتار از باغات زیتون استان انجام شده و ممکن است علاوه بر این میزان، ۴۰۰۰ هکتار دیگر نیز افزوده شود.

وی عنوان کرد: مبارزه با آفت مگس زیتون از ۱۵ مرداد سال‌جاری در باغات و روستاها آغاز شده که در روستاهای آلتین کش، دلجک، سنگان، سیاهپوش و قوشچی و ۲۰ روستای دیگر در حال اجراست.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین بیان کرد: روش‌های مبارزه با آفت مگس زیتون در باغات منطقه از طریق نصب کارت زرد و پروتئین (بیت اسپری) و سمپاشی در سطح ۱۱۰۰ هکتار از باغات اجرایی می‌شود.

شرایط برای افزایش تراکم آفت بالاست

وی یادآور شد: با توجه به افت دما و بادهای شمالی شرایط برای افزایش تراکم آفت مهیا است و باغداران بایستی برای جلوگیری از خسارت حتماً نسبت به مبارزه به‌موقع اقدام کنند.

بنابراعلام روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین، درخشان خاطرنشان کرد: در حال حاضر با عقد قرارداد، چهار ایستگاه پیش‌آگاهی با ۲ کلینیک گیاه‌پزشکی از بخش خصوصی برای پایش و ردیابی این آفت ایجادشده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین بابیان اینکه زیتون یکی از محصولات مهم باغی استان است، گفت: این استان با دارا بودن ۹۵۰۰ هکتار باغ زیتون و تولید بیش از ۲۰ هزار تُن محصول از ۶۷۰۰ هکتار باغات بارور توانسته مقام دوم کشوری را به خود اختصاص دهد.

این مسئول افزود: یکی از آفات مهم این باغات، مگس زیتون است که توان خسارت‌هایی بالایی داشته و در صورت عدم کنترل تا ۸۰ درصد محصول را در شرایط طغیانی از بین می‌برد.

وی ادامه داد: این آفت قبلاً در کشور وجود نداشت ولی از سال ۸۳ با ورود زیتون‌های آلوده وارد کشور شده و در صورت مهیا شدن شرایط آب و هوایی می‌تواند خسارت زیادی را به محصول زیتون وارد کند.

درخشان تصریح کرد: در سال ۹۸ با مساعد شدن شرایط آب و هوایی تراکم و جمعیت آفت افزایش یافت و سطح مبارزه به ۵۲۰۰ هکتار رسید و علاوه بر باغات سنتی و صنعتی نیز آلوده بودند ولی خوشبختانه با اقدام به‌موقع کارشناسان فنی جهاد کشاورزی و باغداران تنها سه درصد خسارت در مرحله کنسروی و هفت درصد در مرحله روغنی داشتیم و بیش از ۲۶ هزار تُن محصول از باغات زیتون برداشت شد.

وی اظهار کرد: در سال جاری به دلیل دمای پایین و رطوبت بالا، شرایط آب و هوایی برای افزایش تراکم جمعیتی آفت مساعد بوده و لازم است باغداران جهت جلوگیری از خسارت این آفت با راهنمایی و دریافت مواد و تجهیزات لازم از مرکز جهاد کشاورزی نسبت به مبارزه به‌موقع با این آفت اقدام کنند.

این مقام مسئول تأکید کرد: مشکل اصلی آفت مگس زیتون در باغات سنتی بخش طارم سفلی است و حدود ۳۵۰۰ هکتار را شامل می‌شود که آفت به دلیل عدم رعایت بهداشت باغ ازجمله علف‌های هرز، آبیاری غرقابی، عدم هرس، کاشت صیفی‌جات و حبوبات بین ردیف‌های درختان، عدم جمع‌آوری میوه‌های آلوده و عدم مدیریت یکپارچه و مبارزه به‌موقع، خسارت و تراکم آفت در این باغات بالاست.

وی در ادامه گفت: سازمان جهاد کشاورزی نیز بر طبق قانون با حمایت‌های فنی و تعیین دستورالعمل‌ها و روش‌های مبارزه، پیش‌آگاهی با ایجاد ایستگاه‌های ردیابی و اعلام زمان مناسب مبارزه، ملزومات و امکانات مبارزه در باغات سنتی به نسبت ۳۰ درصد یارانه را انجام داده که این نهاده‌ها شامل کارت زرد، پروتئین هیدولیزات، تله و فرمون و سمپاش است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین یادآور شد: کلاس‌های آموزشی در همه روستاهای درگیر برای بهره‌برداران اجراشده و شوراهای اسلامی روستاها از طریق بخشداری ملزم به جلب همکاری و مشارکت باغداران هستند ولی متأسفانه مشارکت باغداران در خیلی از روستاها ضعیف بوده و تمایلی به مشارکت در اجرای مبارزه یا تأمین هزینه‌های کارگری ندارند./ ایسنا

کپی