اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹

وزیر خارجه آلمان به ترکیه و یونان می رود

وزیر خارجه آلمان به ترکیه و یونان می رود

وزیر امور خارجه آلمان امروز (سه‌شنبه) به آلمان و یونان سفر می‌کند تا در اقدامی به کاهش تنش‌های بین دو کشور که در پی مناقشات دریای مدیترانه شرقی بیشتر شده، بپردازد.

 به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، سفر هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان در حالی صورت می‌گیرد که یونان رزمایش خود را با حضور نیروهای هوایی و دریایی در کرت، واقع در جنوب شرق مدیترانه و جزیره کاستلوریزو، واقع در جنوب یونان و درست در نزدیک منطقه‌ای آغاز کرده که ترکیه کشتی اکتشافی اوروچ رئیس را با همراهی ناوهایش برای شناسایی ذخایر نفت و گاز اعزام کرده است.

یونان در واکنش به عملیات این کشتی اکتشافی نیروهای مسلح خود را در حالت آماده‌باش قرار داده و ناوهایش را برای رصد اوضاع به منطقه اعزام کرده است.

وزیر خارجه آلمان پیش از سفرش به یونان و ترکیه گفت: آنکارا و آتن متحدان ناتو هستند. آنها باید از طریق قوانین بین‌المللی و گفت‌وگوهای صادقانه این مناقشه گازی و نفتی را در دریای مدیترانه شرقی حل و فصل کنند.

وی ادامه داد: تنش‌ها تنها بر روابط ترکیه و اتحادیه اروپا سایه نمی‌اندازد بلکه باعث افزایش تنش‌ها و درگیری‌ها در کل منطقه می‌شود.

یونان نیز گفته، منطقه‌ای که این کشتی اکتشافی ترکیه ای در آن مشغول عملیات است، درست بر روی فلات قاره‌ای این کشور قرار دارد و از ترکیه خواسته تا این کشتی را از منطقه خارج کند.

هایکو ماس گفته است:‌ گفت‌وگوها بین ترکیه و یونان بایستی در یک طیف وسیع صورت گیرد و نباید هرگز متوقف شود. دو کشور به جای انجام اقدامات تحریک‌آمیز باید به دنبال گام‌هایی به سوی کاهش تنش و آغاز مذاکرات مستقیم باشند.

سفر وزیر خارجه آلمان پیش از نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در برلین است که موضع ترکیه در آن مورد بررسی قرار می‌گیرد. / ایسنا

کپی