اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹

فشار موساد بر صهیونیست‌ها برای فروش تسلیحات نظامی به امارات

فشار موساد بر صهیونیست‌ها برای فروش تسلیحات نظامی به امارات

روزنامه یدیعوت آحارونوت فاش کرد، موساد سالهاست که با آگاهی نخست وزیر رژیم صهیونیستی وزارت امنیت داخلی را برای کاهش محدودیت های فروش سلاح های پیشرفته به امارات تحت فشار قرار داده اما این وزارتخانه با این معاملات مخالفت کرده است.

 در گزارشی که در این روزنامه منتشر شده، آمده است، مساله فروش سلاح پیشرفته به امارات عملا از سال ۲۰۱۰ پس از ترور محمد المبحوح، از رهبران حماس در یکی از هتل های دبی آغاز شده است.

طبق این گزارش، تمیر باردو، رئیس سابق سازمان جاسوسی اسرائیل (موساد) در آن زمان به امارات فرستاده شد تا بحران میان دو طرف را حل کند و شرط امارات برای حل بحران تجهیز این کشور به تسلیحات بود. این در حالی است که در لیست های فروش سلاح های تهاجمی پیشرفته رژیم صهیونیستی امارات جزء کشورهایی است که به دلیل ترس از قرار گرفتن این تسلیحات در اختیار طرف های متخاصم نمی توان به این کشور سلاح فروخت.

یدیعوت آحارونوت به نقل از منابع امنیتی نوشت، امارات بیشتر از هشت سال است که سامانه ها و تجهیزات نظامی از اسرائیل دریافت می کند و موساد از دو سال پیش برای فروش سامانه های تسلیحاتی غیر قابل رصد و فروش موشک های اسرائیلی فشار می آورد.

در ادامه این گزارش آمده است که یوسی کوهن، رئیس فعلی موساد و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی از وزارت امنیت داخلی خواسته اند برای فروش سلاح های پیشرفته به امارات در راستای تلاش ها برای دستیابی به توافق اسرائیلی-اماراتی و نیز به دلایل اقتصادی تسهیلات بیشتری بدهد.

روزنامه اسرائیلی پیش از این هم فاش کرد، رژیم صهیونیستی در جریان مذاکرات برای دستیابی به توافق مذکور مخالفت خود را با فروش جنگنده های اف۳۵ به امارات پس گرفته است. این در حالی است که تل آویو فروش این جنگنده ها به ابوظبی را تهدیدی بر برتری نظامی خود در منطقه می داند.

نتانیاهو در ابتدا تلاش داشت این خبر را تکذیب و موضع رسمی رژیم صهیونیستی را تکرار کند که این رژیم همانند گذشته با تهدید برتری نظامی خود بر کشورهای عربی مخالفت خواهد کرد.

وی روز دوشنبه در نشست خبری  مشترک با مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا بار دیگر تاکید کرد، معامله تسلیحاتی میان امارات و آمریکا ممکن است بخشی از توافق با امارات نباشد و رژیم صهیونیستی بر موضع دیرینه خود درباره منع فروش سلاحی از این قبیل به کشورهای عربی اصرار دارد و آمریکا در طول ۴۰ سال اخیر به دنبال تثبیت این اصل بوده است. پامپئو نیز اعلام کرد، آمریکا به این اصل پایبند است.  / ایسنا

کپی