اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹

معروف ترین سردار سپاه که سال ۹۸ به شهادت رسید /تعداد عملیات تروریستی ضد ایران در یک سال گذشته

معروف ترین سردار سپاه که سال ۹۸ به شهادت رسید /تعداد عملیات تروریستی ضد ایران در یک سال گذشته

دفع حملات تروریست‌های ساکن در کشورهای همسایه در سال ۹۸ منجر به شهادت ۲۵ مرزبان کشورمان شده است.

در سال ۹۸ خورشیدی (۲۰۱۹ میلادی) ۳۵ نفر از هموطنانمان در عملیات گروهک‌های تروریستی به شهادت رسیدند.

بر اساس آمار جمع آوری شده از ۳۵ نفر، بیشترین آمار شهدا مربوط به پاسداران سپاه، با ۲۲ شهید و کمترین آمار شهدا به غیر نظامیان با ۳ شهید تعلق گرفته است.

در میان ۲۲  شهید پاسدار، نام سردار سلیمانی و ۴ همراه ایرانی اش نیز به چشم می‌خورد که به دست تروریسم دولتی آمریکا به شهادت رسیدند.

۱۷  پاسدار دیگر در کنار ۱۰ شهید از نیروی انتظامی و مرزبانی، پس از درگیری با گروهک‌های تروریستی ساکن در برخی کشورهای همسایه، که قصد نفوذ به کشورمان را داشته اند؛ به شهادت رسیده اند.

---

تامین امنیت داخل کشور از نقطه صفر مرزی شروع می‌شود
کشورمان با مساحت جغرافیایی یک میلیون و ۶۴۸ هزار و ۱۹۵ کیلومتر مربع دومین کشور بزرگ غرب آسیا و هجدهمین کشور جهان از نظر پهنای جغرافیایی است.

جمهوری اسلامی ایران بیشترین مرز مشترک  به طول  یک هزار و ۴۵۸ کیلومتر را با کشور عراق دارد.

ترکمنستان با ۹۹۲، افغانستان با ۹۳۶ و پاکستان با ۹۰۹ کیلومتر، در رتبه‌های دوم تا چهارم کشورهایی هستند که بیشترین مرز مشترک را با ایران دارند.

بر اساس گزارش سازمان صلح جهانی در سال ۲۰۱۹ چهار کشور همسایه ایران در صدر فهرست ناامن‌ترین کشورهای جهان قرار گرفته اند، افغانستان رتبه اول، عراق رتبه پنجم، پاکستان رتبه یازدهم و ترکیه رتبه دوازدهم را در این فهرست به خود اختصاص داده اند.

صلح جهانی بر اساس سه معیار اندازه گیری می‌شود. اولین معیار میزان امنیت و آرامش جامعه است. دومین معیار بزرگی اراضی کشور و کشمکش‌های بین‌المللی آن سرزمین بوده و در آخر سومین معیار مربوط به مسائل نظامی و بودجه‌های تخصیص یافته به این امر است.

در بین گروهک‌های تروریستی فعال ضد ایرانی، گروهک جیش العدل (ظلم) در کشور پاکستان، گروهک پژاک در بخش عمده‌ای از عراق و بخش کمی از کشور ترکیه و حزب دموکرات کردستان در کشور عراق ساکن هستند.

در سال ۹۸ چه تعداد از عملیات تروریست‌های ساکن در کشورهای همسایه دفع شده است؟
گروهک‌هایی که در طول سال سعی دارند با فعالیت‌های مسلحانه خطرناک، امنیت ملی کشورمان را به مخاطره بیندازند. این گروهک‌ها در سال ۹۸ مجموعا ۲۸ عملیات انجام داده اند که ۲۶ عملیات آن‌ها در مرزها دفع شده است. دو عملیات مربوط به گروگانگیری گروهک پژاک بوده که در شهرستان ماکو اتفاق افتاده است.

گروهک پژاک با ربودن دو روستایی مرزنشین در اردیبهشت ۹۸ به کردستان عراق، تقاضای مجموعا ۸۰۰ میلیون تومان پول کرده بودند که به علت ناتوان بودن خانواده‌ها در پرداخت مبالغ تعیین شده است، متاسفانه هر دو گروگان را شهید کردند. موضوعی که تا پس از شهادت به ماموران امنیتی اطلاع داده نشده بود.

دفع حملات تروریست‌های ساکن در کشورهای همسایه منجر به شهادت ۲۵ مرزبان کشورمان شده است. حملاتی که گروهک تروریستی پژاک در میان آن‌ها با به شهادت رساندن ۱۴ مرزبان بیشترین سهم جنایات را به خود اختصاص داده است.

بعد از پژاک گروهک تروریستی جیش العدل (ظلم) با شهید کردن ۸ و حزب دموکرات کردستان با شهید کردن یک مرزبان در رتبه‌های جنایتکارترین گروهک‌های ساکن در کشورهای همسایه قرار دارند.

البته ۵ نفر دیگر شامل کادر نیروی انتظامی، سپاه و بسیج در حملات تروریستی نامعلوم به شهادت رسیده اند.

---

مرزبانان کشورمان (اعم از سپاه، ارتش و نیروی انتظامی) با تقدیم شهدا و جانبازان در مرزها ایستاده اند تا خدشه‌ای به امنیت این مرزو بوم وارد نشود، شعاری که گواهش آمار به دست آمده فقط در سال ۹۸ است./باشگاه خبرنگاران جوان 

کپی