اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹

بزرگترین امر به معروف، مطالبه‌گری از حکومت است

بزرگترین امر به معروف، مطالبه‌گری از حکومت است

رییس ستاد امر به معروف و نهی از منکر در پیامی به مناسبت «هفته امر به معروف و نهی از منکر»، با بیان اینکه نظارت عمومی، تضمین کننده خیر جامعه است، بر ضرورت احیای مطالبه‌گری از حاکمیت تأکید کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور؛ آیت‌الله کاظم صدیقی، در این  پیام آورده است: نقش مردم در مطالبه رونق تولید، اشتغال و سالم‌سازی جامعه از نظر فرهنگی، معنوی و اخلاقی بسیار حائز اهمیت است. همانگونه که در دوران دفاع مقدس خود مردم وارد میدان نبرد شدند و کشورشان را حافظت کردند، باید با فساد اخلاقی و الحاد مقابله کنند و باید یک گفتمان عمومی در جامعه به وجود بیاید و مردم نسبت به هم حساس و با یکدیگر همراه باشند تا کسی به انحراف و فساد مبتلا نشود. یک جای کشتی اگر سوراخ شود همه را غرق می کند.

وی در این پیام افزود: اصلاح اندیشه‌های اعتقادی، اخلاقی و رفتاری در پرتو حکومت و برنامه‌های سازنده حکومتی امکان‌پذیر است. سیدالشهدا(ع) در جامعه‌ای که ظلم در آن حاکم است و افراد ناشایست اموال و حقوق مردم را پایمال می‌کنند، شهادت را سعادت می‌دانند. 

آیت الله صدیقی در این پیام با تاکید بر این که آسیب های اجتماعی معلول اند، تاکید کرد: امر به معروف درباره معلول ها لازم است، اما کارساز نیست. ریشه بسیاری از مفاسد اجتماعی در حکومت، مسؤولان و مسؤولیت‌هاست. این مردم هستند که حکومت را تشکیل می‌دهند. حکومت، دست‌ساز و حاصل مردم است. حکومت وامدار، بدهکار وامانت دار مردم است، لذا حکومت باید دین‌دار و خداترس باشد و فرهنگی را در جامعه ترویج کند که درهای فساد و گناه را ببندد که نتیجه آن مسدود شدن درهای جهنم و باز شدن درهای خیر، صلاح، توحید، علم، خدمت، صلاح و دانش به روی مردم است و این باز  بودن درهای خیر منجر به فتح درهای بهشت می‌شود. این حکومت است که جامعه را به‌سوی بهشت هدایت می‌کند و از رفتن به‌سوی جهنم بازمی‌دارد. سلطه بیگانه، جهنم است. نفوذ فرهنگ اجنبی، سقر است. زیر بار رفتن زور، باج و رشوه، زقوم  است.

وی در ادامه این پیام آورده است: امربه‌معروف و نهی از منکر، ایجاد یک حرکت تمام‌عیار است تا همه مردم مملکت را از آن خود بدانند و در خوبی‌ها تعاون و در بدی‌ها بازدارندگی داشته باشند. اگر امر به ‌معروف به معنای واقعی در جامعه پیاده شود محبت و مهربانی در چنین جامعه‌ای موج می‌زند و کسی نمی‌تواند فقر، نداری و سختی دیگری را تحمل کند. امام حسین(ع) در روز عاشورا قله امربه‌معروف و نهی از منکر را عملی ساختند و برای اصلاح و نجات جامعه خون نثار کردند و قربانی شش‌ماهه به مسلخ آوردند.

رییس ستادت امر به معروف و نهی از منکر در ادامه این پیام حضرت سید شهدا(ع) را آموزگار امربه‌معروف و نهی از منکر دانست و افزود: امربه‌معروف و نهی از منکر ابراز عشق به خداوند متعال، عشق به مردم و عشق به خود است. امربه‌معروف بیانگر خودباوری است. نهی از منکر مصداق بارز رشادت، شجاعت و روحیه نجات ‌غریق است. امربه‌معروف و نهی از منکر، سنگر نشینی و سپری در مقابل تیر سهمگین فساد، پلشتی و هرزگی است؛ امربه‌معروف و نهی از منکر صیانت از جامعه و پاسداری از ارزش‌های انسانی است.

آیت الله صدیقی امر به ‌معروف و نهی از منکر را دفاع از مظلوم و مقابله با ظالم دانست و تاکید کرد: امربه‌معروف و نهی از منکر تأسی به همه انبیای الهی و خاتم پیامبران حضرت محمد(ص) است. امربه‌معروف و نهی از منکر دمیدن روحیه حضور درصحنه حیات و اعلان موجودیت و هویت خیرخواهی است.

وی در این پیام آورده است: امربه‌معروف ضامن ترویج خوبی‌ها و کاهش بدی‌ها است. در قرآن شریف امربه‌معروف و نهی از منکر دعوت به خیر است. تضمین‌کننده خیر جامعه نظارت عمومی است. امربه‌معروف و نهی از منکر اعلان وحدت و انسجام جامعه است. جامعه هویت جمعی دارد. جامعه مصداق یک پیکر است. کسی که نسبت به‌سلامت اعضای این پیکر حساسیت نشان نمی‌دهد، فاقد منطق، دین و احساس است. نمی‌شود برای تأمین سلامت اعضای بدن کوتاه آمد. نمی‌شود در مقابل بیماری و ویروسی که عضوی از اعضای جامعه را آلوده کرده بی‌تفاوت بود.

رییس ستاد امر به معروف و نهی از منکر در این پیام تاکید کرد: رویکرد اسلام «به من چه ربطی دارد» و «به تو چه ربطی دارد»؛ نیست؛ این سخن مربوط به افراد فردگرا، خودخواه و خودبین است. انسان اگر عضویت خودش را در یک جامعه بزرگ درک کرده باشد، سرنوشت جامعه را سرنوشت خود می‌داند و نسبت به سرنوشت دیگران ساکت نمی‌نشیند. امیرمومنان علی(ع) امر به معروف و نهی از منکر را دو فریضه ای معرفی کرده اند که "بهما تقام الفرائض". ایشان همه خوبی‌ها، برجستگی‌ها و پیشرفت‌ها را معلول حیات دو فریضه امربه‌معروف و نهی از منکر معرفی می کنند. جامعه‌ای که نهی از منکر ندارد، به رکود کشیده می‌شود و در چنین جامعه‌ای بیکاری، بی‌عاری، سستی و تنبلی رواج پیدا می‌کند، اما در جامعه زنده، با رکود، توقف، در جا زدن و عقب‌گرد و زشتی مقابله می شود.

آیت الله صدیقی در این پیام آورده است: بزرگ‌ترین معروف، معروف حکومتی است. "الناس علی دین ملوکهم". شعار این هفته که هفته امربه‌معروف و نهی از منکر است و خیمه‌های امام حسین(ع) برپاست و پرچم خونین حسینی و عاشورایی در همه جا به اهتزاز در آمده است، احیای مطالبه گری و مبارزه با عوامل مرگ و رکود است.

وی تاکید کرد: حکومت صالح است که می‌تواند جامعه صالح تأسیس کند. حکومت صالح با ریل‌گذاری صحیح برای جامعه کمال، سلامت، پیشرفت و تمدن عالی انسانی را به ارمغان می‌آورد، ولی حکومت فاسد، روابط سالم را به هم می‌ریزد و ویروس فساد را به اعماق جامعه سرایت می‌دهد و جامعه را به نابودی می‌کشاند. وجود مقدس سالار شهیدان (ع) فرمودند: "انی لاافر فرار العبید" من نه مثل بردگان فرار می‌کنم و نه دست از قیام برمی‌دارم. من د ر مقابل گردن‌کلفتان و زورگویان استقامت می‌کنم و با خون خودم ریشه ظلم را خواهم کند. "ارید آن امر بالمعروف و انهی عن المنکر. چون حکومت است که می‌تواند سعادت، پیشرفت و بالندگی جامعه را تضمین کند و اگر حکومت به فساد، ضعف مدیریت و عدم انسجام داخلی گرفتار و مبتلا شد، این حکومت جامعه را با زیان و خسارت همراه می‌سازد. نخستین وظیفه مردم، نظارت بر عملکرد مسئولین است. ملت زنده پرچم مسئولیت را به دست افراد امین و کارآمد می دهد. "ان الله یامرکم ان تودوالامانات الی اهلها" ملت زنده از دوام حکومت پاسداری می کند و مانع بدنام شدن و به بیراهه رفتن جامعه می‌شود. نظارت عمومی مردم، تذکر لسانی و حمایت از دستگاه های نظارتی، می‌تواند دستگاه دولتی را سالم نگاه‌دارد.

در پیام رییس ستاد امر به معروف و نهی از منکر آمده است: امربه‌معروف و نهی از منکر سبب می‌شود جامعه، خانواده و شخص آمر به‌معروف و ناهی از منکر از بدی‌ها، زشتی‌ها و پلشتی‌ها دور بمانند. امر به ‌معروف و نهی از منکر، چشمه جوشان است. آب زلال است و فوران و جریان دارد و بدی و فساد باشد را می‌شوید و می‌برد. بزرگترین معروف، حکومت صالح و سالم است و بزرگ‌ترین منکر، فساد حکومتی، سوء مدیریت و ضعف در انجام امور محوله است. از معروف‌های بسیار اثرگذار امروز جهش تولید، اشتغال جوانان، رفع فقر و فاصله طبقاتی و مبارزه با شکاف طبقاتی غیرقابل‌تحمل اجتماعی است.

آیت الله صدیقی در این پیام یکی از مهم‌ترین مشکلات در جامعه امروز را مسائل فرهنگی و اصلاح ساختارها دانسته و آورده است: یکی از مشکلات جامعه امروز، شبکه‌های مجازی است که در اختیار دشمنان قرار دارد.

وی در این پیام تصریح کرد: من هفته امربه‌معروف و نهی از منکر را زیر پرچم خونین امام حسین(ع) تکریم می‌کنم و دست نیاز به‌سوی جوانان عزیز، فرهیختگان، دانشجویان، هیأتی ها و آحاد مردم دراز می کنم. بانوان نقش اول را می‌توانند در مقابله بافرهنگ بیگانه و کمرنگ کردن عفت، عصمت و حیای جامعه ایفا کنند. خطر بسیار نزدیک است دشمن از طریق فضای مجازی و نفوذی‌ها و ضعف مدیریت‌ها هم به اقتصاد لطمه زده و هم مسأله تبعیض را به وجود آورده و هم بنیان خانواده را در مخاطره جدی قرار داده است، لذا زنان و مردان، پیر و جوان باید به میدان بیایند و پرچم امربه‌معروف و نهی از منکر را بلند کنند و نظارت مؤثر و نقش‌آفرین را اعمال کنند و خداوند قول داده است که هر که خدا را یاری کند خدا یار و یاور او باشد./ایرنا

کپی