اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

نخست‌وزیر ژاپن دوباره در بیمارستان
خودروی حامل شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن صبح امروز و برای دومین بار در یک هفته وارد بیمارستانی در توکیو شد. عزیمت دوباره آبه به بیمارستان، نگرانی‌هایی را درباره توانایی او برای ادامه کار به‌عنوان رهبر ایجاد کرده است. یکی از آزمایش‌های شینزو آبه که در روزهای گذشته انجام شد، هفت‌ساعت و نیم به‌طول انجامید و رسانه‌های ژاپنی گزارش‌های مفصلی از سرعت راه رفتن آبه نوشته‌اند. در همین حال دبیر کابینه ژاپن بدون اشاره به ماهیت آزمایش‌های آبه گفت که حضور امروز او در بیمارستان برای معاینات پزشکی بوده است. به گزارش رویترز اگر آبه برکنار شود، معاون نخست‌وزیر تارو آسو، که به‌عنوان وزیر دارایی در حال حاضر فعالیت می‌کند، موقتاً مسئولیت تصدی دولت را بر عهده می‌گیرد.
 
---
آزاردهنده زنان بازداشت نشد
عملیات نیروهای پلیس برای بازداشت کرام‌الدین کرام، رئیس پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان، یکی از متهمان پرونده آزار و اذیت جنسی فوتبالیست‌های زن ناکام ماند. به گفته منصور انابی، سخنگوی والی پنجشیر حوالی ساعت ۱۰ شب گذشته، یک عملیات زمینی و هوایی در مرکز ولایت پنجشیر انجام شد اما به دلیل حضور نداشتن آقای کرام و اعتراضات مردمی موفق به بازداشت او نشدند. زیرا مردم محل به این عملیات اعتراض کرده و در تظاهراتی جاده پنجشیر را بسته بودند. دادستانی کل افغانستان تیرماه امسال اعلام کرد که پرونده آزار و اذیت جنسی دختران فوتبالیست را نهایی کرده و به دادگاه فرستاده که بر اساس آن هفت نفر از جمله کرام‌الدین کرام، رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در آن مقصر شناخته شدند. کرام متهم است در سال‌های 2013 تا 2018 دست‌کم 5 زن بازیکن تیم ملی فوتبال زنان افغانستان را آزار داده است.
---
استعفای عجیب در کاخ سفید
کلی‌ان کانوی، یکی از مشاوران ارشد دونالد ترامپ و رئیس کارزار انتخاباتی او در انتخابات گذشته امریکا، از سمت خود در کاخ سفید استعفا کرد. همزمان جرج کانوی شوهرش که از منتقدان رئیس‌جمهوری است هم در توئیتر نوشته که از ریاست گروه محافظه‌کاران ضد ترامپ کناره‌گیری می‌کند. کلی‌ان کانوی به ترامپ گفته که برای رسیدگی به وضعیت خانوادگی و فرزندانش از سمت خود استعفا می‌کند. شوهرش هم به هواداران توئیتری‌اش همین حرف را زده است.
 
---
جولان کرونا در کابینه اسرائیل
سومین وزیر رژیم صهیونیستی هم به کرونا مبتلا شد. امروز اعلام شد «پنینا تامانو شاتا» وزیر جذب مهاجران این رژیم به این ویروس مبتلا شده است. پیشتر «رافی پرتز» وزیر امور قدس اشغالی و همچنین «یعکوو لیتزمن» در زمان صدارت وزارت بهداشت رژیم صهیونیستی به کرونا مبتلا شده بودند.
 
---
13هزار قربانی کرونا در آفریقا
آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا ساعت 14 امروز به 23 میلیون و 608 هزار و 826 نفر رسید. آمار قربانیان نیز 812 هزار و 812 نفر بود. امریکا همچنان رکورددار کرونا است و 5 میلیون و 874هزار و 529 نفر در این کشور به کووید19 مبتلا شده و 180 هزار و 605نفر نیز جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند. پس ‌‌از امریکا، برزیل با 3 میلیون و 605 هزار و 783 نفر مبتلا و 114هزار و 772 قربانی در مقام دوم مبتلایان به ویروس کرونا قرار دارد. هند نیز با 3 میلیون و 110 هزار و 761مبتلا و 57 هزار و 715قربانی در جایگاه سوم جدول مبتلایان به کرونا در جهان نشسته است. در رتبه چهارم هم روسیه 961 هزار و 493 مبتلا و 16هزار و 448 قربانی کووید19 دارد. آفریقای ‌جنوبی هم با 609 هزار و 773 مورد ابتلا و 13 هزار و 987 قربانی در رده پنجم جدول کرونایی نشست.
کپی